OPPO Watch X 47mm GPS Smartwatch Black (Platinum Black)
Oppo Watch X
- 1.43" AMOLED display
- Snapdragon W5 Gen 1 Processor
- Personal Health Advisor
- More than 100 training modes
- 12 days of battery life
- Wear OS
OPPO Watch X 47mm GPS Smartwatch Black (Platinum Black)
Oppo Watch X
Improve every moment
Redefining normal
Inspired by the Earth, the contour of the OPPO Watch X mimics the curvature of the horizon as it glows during those first moments of dawn.
The built-in stainless steel case is meticulously polished in 178 steps, with satin and mirror-effect finishes to create a combination of light and shadow.
Sapphire crystal is the second hardest crystal after diamond. It is a premium material that can be found in luxury watches. You can rest assured that the crystal's exceptional hardness and scratch resistance can keep up with you as you move forward in life's adventures.
Break the limits of performance
The perfect coordination orchestrated by the Dual Engine architecture adapts to changes while balancing performance and autonomy. One chip, the high-end Snapdragon® W5 Gen 1 , includes an innovative 4nm processor for smartphone-like fluidity. And it increases efficiency thanks to the BES2700 processor.
Ready to last
Getting 100 hours of use in Smart mode is no problem. Leave the charger at home during a four-day trip even if you use Smart Mode, which supports a wide variety of apps, both health and sports, and you can use them without problems.
Do more than just tell time with Power Saving mode . You’ll still be able to access features like calling, controlling music, monitoring sleep, and using over 15 apps. The battery will last up to 12 days , so don’t worry if you leave your charger at home.
Low on battery? No time to charge? Don't worry. It only takes 10 minutes to recharge for a full day of use.
All you need is a smart watch
Wear OS by Google lets you stay in the know without ever having to move. Get all your favorite Google apps on your OPPO Watch X. Navigate with Google Maps , pay on the go with Google Pay , get answers with the Google Assistant, and more.
Power every move
The dual-frequency GPS system can recover the movement trajectory. Our unique omnidirectional antenna is compatible with five major tracking systems in the L1 and L5 frequency bands. Its wide signal range and fast satellite detection offer more accurate tracking routes, distances and speeds, even if you are in complex areas or on lonely roads.
The coach who always goes with you
The assessment is done through a thorough analysis of your race data. It also evaluates the effectiveness of your training and predicts how much recovery time you will need.
Track your performance on the court, analyse your playing style and better understand your gameplay from match to match.
Don't worry, your effort won't be wasted. There are over 100 workouts available and six different indoor and outdoor activities are recognized.
Health monitoring day and night
The key is accuracy. The combination of the eight-channel heart rate sensor and blood oxygen sensor, together with OPPO Sense® proprietary algorithms, record all vital signs 24 hours a day.
- Heart rate monitoring
- Blood oxygen monitoring
- Control stress with alerts
- Multidimensional sleep control
Oppo Watch X
Improve every moment
Redefining normal
Inspired by the Earth, the contour of the OPPO Watch X mimics the curvature of the horizon as it glows during those first moments of dawn.
The built-in stainless steel case is meticulously polished in 178 steps, with satin and mirror-effect finishes to create a combination of light and shadow.
Sapphire crystal is the second hardest crystal after diamond. It is a premium material that can be found in luxury watches. You can rest assured that the crystal's exceptional hardness and scratch resistance can keep up with you as you move forward in life's adventures.
Break the limits of performance
The perfect coordination orchestrated by the Dual Engine architecture adapts to changes while balancing performance and autonomy. One chip, the high-end Snapdragon® W5 Gen 1 , includes an innovative 4nm processor for smartphone-like fluidity. And it increases efficiency thanks to the BES2700 processor.
Ready to last
Getting 100 hours of use in Smart mode is no problem. Leave the charger at home during a four-day trip even if you use Smart Mode, which supports a wide variety of apps, both health and sports, and you can use them without problems.
Do more than just tell time with Power Saving mode . You’ll still be able to access features like calling, controlling music, monitoring sleep, and using over 15 apps. The battery will last up to 12 days , so don’t worry if you leave your charger at home.
Low on battery? No time to charge? Don't worry. It only takes 10 minutes to recharge for a full day of use.
All you need is a smart watch
Wear OS by Google lets you stay in the know without ever having to move. Get all your favorite Google apps on your OPPO Watch X. Navigate with Google Maps , pay on the go with Google Pay , get answers with the Google Assistant, and more.
Power every move
The dual-frequency GPS system can recover the movement trajectory. Our unique omnidirectional antenna is compatible with five major tracking systems in the L1 and L5 frequency bands. Its wide signal range and fast satellite detection offer more accurate tracking routes, distances and speeds, even if you are in complex areas or on lonely roads.
The coach who always goes with you
The assessment is done through a thorough analysis of your race data. It also evaluates the effectiveness of your training and predicts how much recovery time you will need.
Track your performance on the court, analyse your playing style and better understand your gameplay from match to match.
Don't worry, your effort won't be wasted. There are over 100 workouts available and six different indoor and outdoor activities are recognized.
Health monitoring day and night
The key is accuracy. The combination of the eight-channel heart rate sensor and blood oxygen sensor, together with OPPO Sense® proprietary algorithms, record all vital signs 24 hours a day.
- Heart rate monitoring
- Blood oxygen monitoring
- Control stress with alerts
- Multidimensional sleep control
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android Wear OS |
| O.S. version | 4 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 47 x 46,6 x 12,1 mm |
| Weight | 49 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Military Certified | MIL-STD-810H |
| Case size | 47 mm |
| Dial Material | Glass fibre reinforced polyamide |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | Flourized Rubber |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,43" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 466 x 466 p |
| Screen protection | Sapphire Glass |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm) |
| RAM | 2GB |
| Storage | 32 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Disabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n), Dual band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Network connection | Bluetooth |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB-C |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 500 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 100 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 8.0 o superior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 12 días |
| Mobile application | OHealth |