Realme C35 4GB/128GB Black (Glowing Black) Dual SIM
REALME C35:
- 6.6" FHD Full Screen
- 50MP triple camera with AI
- Unisoc T616 processor
- Large 5000mAh battery and 18W fast charging
Realme C35 4GB/128GB Black (Glowing Black) Dual SIM
Realm C35
thin and light
Brilliant Dynamic Design
The realme C35 is the lightest and thinnest phone in the C series, with a thickness of 8.1mm and a weight of 189g, which makes it very soft and comfortable .
For the first time, the realme C35 features a right-angled bezel made of 2D material and a dynamic glossy design, giving it a futuristic and modern look that reflects your personality.
With a large 6.6-inch full-screen display and a resolution of up to 2408*1080, you can enjoy an unprecedented FHD visual experience in rich detail.
Side fingerprint sensor
With the fast side fingerprint sensor, you can unlock your phone with a single touch, protecting your private information.
Capture the moment
Take amazing photos with the 50MP main camera and further experience the world of photography by experimenting with the 2MP Macro Lens and B &W Portrait Lens.
Have fun taking selfies with the 8 MP front-facing camera with Sony's top-of-the-line AI Sensor.
Energy for the whole day
Thanks to the large battery capacity of 5000 mAh , your phone will have enough charge for the whole day. Also, you can minimize battery usage by fast freezing apps.
When the battery is running low, superior power saving mode can be activated to fully meet the phone's usage needs, even when only 5% remains.
In addition, thanks to the fast charge , with the 18W adapter, the realme C35 is fully recharged in a short time.
powerful performance
With its 12mm octa-core CPU, the new Unisoc T616 processor brings stable performance to the realme C35.
3 card slot
You can enjoy a faster network and a higher capacity storage experience with two SIM card slots and a microSD card slot .
TÜV Rheinland Certification
All realme phones are of the highest quality. In this case, the realme C35 has also passed the TÜV Rheinland certification to provide users with a durable smartphone experience.
Realm C35
thin and light
Brilliant Dynamic Design
The realme C35 is the lightest and thinnest phone in the C series, with a thickness of 8.1mm and a weight of 189g, which makes it very soft and comfortable .
For the first time, the realme C35 features a right-angled bezel made of 2D material and a dynamic glossy design, giving it a futuristic and modern look that reflects your personality.
With a large 6.6-inch full-screen display and a resolution of up to 2408*1080, you can enjoy an unprecedented FHD visual experience in rich detail.
Side fingerprint sensor
With the fast side fingerprint sensor, you can unlock your phone with a single touch, protecting your private information.
Capture the moment
Take amazing photos with the 50MP main camera and further experience the world of photography by experimenting with the 2MP Macro Lens and B &W Portrait Lens.
Have fun taking selfies with the 8 MP front-facing camera with Sony's top-of-the-line AI Sensor.
Energy for the whole day
Thanks to the large battery capacity of 5000 mAh , your phone will have enough charge for the whole day. Also, you can minimize battery usage by fast freezing apps.
When the battery is running low, superior power saving mode can be activated to fully meet the phone's usage needs, even when only 5% remains.
In addition, thanks to the fast charge , with the 18W adapter, the realme C35 is fully recharged in a short time.
powerful performance
With its 12mm octa-core CPU, the new Unisoc T616 processor brings stable performance to the realme C35.
3 card slot
You can enjoy a faster network and a higher capacity storage experience with two SIM card slots and a microSD card slot .
TÜV Rheinland Certification
All realme phones are of the highest quality. In this case, the realme C35 has also passed the TÜV Rheinland certification to provide users with a durable smartphone experience.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | Realme UI 2.0 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 164,4 x 75,6 x 8,1 mm |
| Weight | 189 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,6" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2408 p |
| Screen protection | Panda glass |
| Brightness | 480 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Unisoc Tiger (12 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 26mm, 1/2.76", 0.64µm, PDAF) + 2 MP (f/2.4) + 0.3 MP (f/2.8); Features: LED flash, HDR, panorama; Video: 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.0, 26mm, 1/4.0", 1.12µm); Features: HDR; Video: 720p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |