Amazfit Active 2 (Square) 43mm GPS Black Leather
Amazfit Active 2:
- Immerse yourself in a vivid 1.32" HD AMOLED experience
- More than 400 watch faces
- More than 164 sport modes
- Connect to the Zepp app
- Zepp OS 4.5
Amazfit Active 2 (Square) 43mm GPS Black Leather
Amazfit Active 2
Stay active
Timeless design
Made of stainless steel , this watch combines the look of a classic timepiece with the durability needed to withstand intense workouts.
Vibrant 1.32" display, illuminate your progress with the vibrant AMOLED display , designed for optimal readability, even in direct sunlight.
Two buttons for better control: press the top button to access your apps and the bottom button to access your workouts. Total control at all times.
24/7 health and fitness monitoring
Amazfit's BioTracker™ technology provides accurate, real-time monitoring of heart rate variability, sleep quality, and more. Working in conjunction with our new PulsePrecision™ heart rate algorithm, it allows you to enjoy your favorite workouts with the confidence that your effort is backed by reliable data.
Strength training
Plan your gym routine in the Zepp app, sync your exercise list with the watch, and then activate strength training mode.
Once you start, the watch can automatically detect 25 types of exercises and will intelligently count your reps, sets, and rest time.
When you're finished, you'll find an analysis of your performance in the Zepp app.
HYROX Career Mode
HYROX combines running and functional training, in which professional athletes and fitness enthusiasts participate.
Get ahead of your competitors with Amazfit's exclusive HYROX run mode. Choose from individual, double, or team relay workouts, then time and track your performance.
More than 160 training modes
Track your activities with GPS , including running, cycling, yoga, padel, and even walking the dog. Monitor data such as heart rate, steps, calories burned, distance, pace, and more. The watch is water-resistant and features a barometer, so sports like swimming and skiing are fully trackable.
Zepp Coach™
Train smarter with AI-generated personalized training plans that intelligently adjust based on your performance and recovery.
Choose from regular training plans that can be applied to most training modes, or get specialized race plans for 3K, 5K, 10K, half marathons or full marathons.
Your routes, your way
Download a map and route from the Zepp app and get turn-by-turn directions as you travel. If you need to keep your eyes on the road, the watch can read your directions aloud through the speaker or your connected Bluetooth headphones.
Make the most of the ski season with detailed maps of a wide variety of resorts around the world and get accurate navigation for chairlifts, color-coded slopes and much more.
Backed by five satellite positioning systems , you'll have a fast connection and accurate positioning that will ensure your navigation always stays on the right track.
Contactless payments with Zepp Pay
Enjoy secure and easy contactless payments by getting the Premium Black Leather version of the Amazfit Active 2 NFC.
Zepp Pay lets you link up to eight bank cards at once through the Zepp app, to make password-protected contactless payments directly from your wrist.
Note: Zepp Pay is only compatible with bank cards accepted in certain countries and regions.
Stay connected
Answer incoming calls or make outgoing calls, control your phone's camera* and music, sync notifications and much more, all through a Bluetooth connection with your phone.
*Phone camera control is only compatible with iOS devices
Amazfit Active 2
Stay active
Timeless design
Made of stainless steel , this watch combines the look of a classic timepiece with the durability needed to withstand intense workouts.
Vibrant 1.32" display, illuminate your progress with the vibrant AMOLED display , designed for optimal readability, even in direct sunlight.
Two buttons for better control: press the top button to access your apps and the bottom button to access your workouts. Total control at all times.
24/7 health and fitness monitoring
Amazfit's BioTracker™ technology provides accurate, real-time monitoring of heart rate variability, sleep quality, and more. Working in conjunction with our new PulsePrecision™ heart rate algorithm, it allows you to enjoy your favorite workouts with the confidence that your effort is backed by reliable data.
Strength training
Plan your gym routine in the Zepp app, sync your exercise list with the watch, and then activate strength training mode.
Once you start, the watch can automatically detect 25 types of exercises and will intelligently count your reps, sets, and rest time.
When you're finished, you'll find an analysis of your performance in the Zepp app.
HYROX Career Mode
HYROX combines running and functional training, in which professional athletes and fitness enthusiasts participate.
Get ahead of your competitors with Amazfit's exclusive HYROX run mode. Choose from individual, double, or team relay workouts, then time and track your performance.
More than 160 training modes
Track your activities with GPS , including running, cycling, yoga, padel, and even walking the dog. Monitor data such as heart rate, steps, calories burned, distance, pace, and more. The watch is water-resistant and features a barometer, so sports like swimming and skiing are fully trackable.
Zepp Coach™
Train smarter with AI-generated personalized training plans that intelligently adjust based on your performance and recovery.
Choose from regular training plans that can be applied to most training modes, or get specialized race plans for 3K, 5K, 10K, half marathons or full marathons.
Your routes, your way
Download a map and route from the Zepp app and get turn-by-turn directions as you travel. If you need to keep your eyes on the road, the watch can read your directions aloud through the speaker or your connected Bluetooth headphones.
Make the most of the ski season with detailed maps of a wide variety of resorts around the world and get accurate navigation for chairlifts, color-coded slopes and much more.
Backed by five satellite positioning systems , you'll have a fast connection and accurate positioning that will ensure your navigation always stays on the right track.
Contactless payments with Zepp Pay
Enjoy secure and easy contactless payments by getting the Premium Black Leather version of the Amazfit Active 2 NFC.
Zepp Pay lets you link up to eight bank cards at once through the Zepp app, to make password-protected contactless payments directly from your wrist.
Note: Zepp Pay is only compatible with bank cards accepted in certain countries and regions.
Stay connected
Answer incoming calls or make outgoing calls, control your phone's camera* and music, sync notifications and much more, all through a Bluetooth connection with your phone.
*Phone camera control is only compatible with iOS devices
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Active 2 (Square) |
| Operating System | Proprietary OS |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black, Silver |
| Dimensions | 43,32 x 36,9 x 9 mm |
| Weight | 31,4 g |
| Case size | 43 mm |
| Dial Material | Stainless steel |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | Leather |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,75" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 390 x 450 p |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, BLE |
| Network connection | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 270 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Disabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 164 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 7.0, iOS 14.0 y superior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 10 días |
| Mobile application | Zepp App |