Amazfit Balance 2 47mm Bluetooth Black (Black)
Amazfit Balance 2:
- 1.5" screen
- More than 100 watch faces
- More than 170 sport modes
- Up to 21 days of battery life
- Zeep OS 3.5
- GPS accuracy
- 10 ATM water resistance
Amazfit Balance 2 47mm Bluetooth Black (Black)
Amazfit Balance 2
Living in balance
Train longer, without interruptions
With up to 21 days of battery life under typical use, you can tackle every workout, adventure, and routine with less time spent charging and more time focused on performance.
Designed for performance and style
The sleek aluminum body and durable 1.5" sapphire crystal display offer a premium, rugged design, while dual speakers deliver crisp audio during your workout. Style and functionality come together to keep you focused and in control.
Precision meets passion
Train in over 170 sports with advanced multisport tracking , including industry-first HYROX training and competition modes, downloadable maps for 40,000 golf courses , and SCUBA diving compatibility.
Redesigned recovery
The Balance 2 offers continuous, 24/7 recovery monitoring with precision and power. For those seeking greater flexibility and accuracy, it seamlessly integrates with the lightweight Helio band to create a complete training system. This integration ensures uninterrupted data collection during rest, sleep, and training, providing more detailed insights, longer battery life , and improved performance tracking so you can train smarter and recover more effectively without compromise.
Integration with Stryd
Connect your Stryd pedometer to your Balance 2 to record even more metrics that will help you improve your performance. Compatible with running and walking workouts, data will automatically transfer to the Stryd platform when you link your Zepp App account to your Stryd account.
professional grade waterproofing
Train with confidence in deep dives, water workouts, and extreme temperatures and conditions. With 10 ATM water resistance and military-grade durability , there's no reason to hesitate when things get intense.
It reduces noise
When Training Mode is active, distracting notifications are silenced so you can focus on your workout. Need something mid-session? Zepp Flow™ assistance lets you check real-time stats, start or pause activities, or access key features instantly—without menus or interruptions.
Amazfit Balance 2
Living in balance
Train longer, without interruptions
With up to 21 days of battery life under typical use, you can tackle every workout, adventure, and routine with less time spent charging and more time focused on performance.
Designed for performance and style
The sleek aluminum body and durable 1.5" sapphire crystal display offer a premium, rugged design, while dual speakers deliver crisp audio during your workout. Style and functionality come together to keep you focused and in control.
Precision meets passion
Train in over 170 sports with advanced multisport tracking , including industry-first HYROX training and competition modes, downloadable maps for 40,000 golf courses , and SCUBA diving compatibility.
Redesigned recovery
The Balance 2 offers continuous, 24/7 recovery monitoring with precision and power. For those seeking greater flexibility and accuracy, it seamlessly integrates with the lightweight Helio band to create a complete training system. This integration ensures uninterrupted data collection during rest, sleep, and training, providing more detailed insights, longer battery life , and improved performance tracking so you can train smarter and recover more effectively without compromise.
Integration with Stryd
Connect your Stryd pedometer to your Balance 2 to record even more metrics that will help you improve your performance. Compatible with running and walking workouts, data will automatically transfer to the Stryd platform when you link your Zepp App account to your Stryd account.
professional grade waterproofing
Train with confidence in deep dives, water workouts, and extreme temperatures and conditions. With 10 ATM water resistance and military-grade durability , there's no reason to hesitate when things get intense.
It reduces noise
When Training Mode is active, distracting notifications are silenced so you can focus on your workout. Need something mid-session? Zepp Flow™ assistance lets you check real-time stats, start or pause activities, or access key features instantly—without menus or interruptions.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Balance 2 |
| Operating System | Proprietary OS |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-06-24 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 47,4 x 47,4 x 12,3 mm |
| Weight | 43 g |
| Case size | 46 mm |
| Dial Material | Aluminium |
| Waterproof | 10 ATM (100 meters) |
| Strap material | Silicone |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,5" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 480 x 480 p |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Network connection | Bluetooth |
| Wi-Fi | Sí |
| GPS | GPS |
| ANT+ | Disabled |
| Bluetooth | 5.2 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 658 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 170 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 7.0, iOS 15.0 y superior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 21 d |
| Mobile application | Zepp App |