Amazfit Active Edge 46mm Bluetooth Green (Mint Green)
Amazfit Active Edge:
- 1.32" screen
- Over 100 watch faces
- More than 130 sports modes
- Up to 16 days of battery
- Zepp Fitness App
- 10 ATM water resistance
Amazfit Active Edge 46mm Bluetooth Green (Mint Green)
Amazfit Active Edge
Find Your Edge
Forged for the brave.
Able to withstand the bumps and scrapes that come with living an active city life, this watch thrives where the action is.
More than 100 watch faces . Options that match your style, effortlessly. Upload your own images; the watch will alternate them with each glance.
Find your energy.
Enjoy its incredible battery. Up to 16 days of duration with typical use, 10 days with intensive use, 24 days in energy saving mode and 20 hours with continuous use of GPS.
Make your own way.
Explore it with ease, thanks to ultra-powerful and precise GPS tracking provided by five satellite positioning systems.
Step up and take the lead when your friends wander the streets looking for the right spot. Import route files from the Zepp app and navigate all your favorite routes with incredible accuracy.
Everyone wants to be number one. Get ahead of the competition with personalized training plans and training guidance, powered by cutting-edge AI .
More than 130 sports modes.
Whatever type of activity makes you want to get moving, Amazfit Active Edge has your back.
Better than any gym companion, Amazfit Active Edge comes with a smart strength training mode that can:
- Automatic detection of 25 types of exercises.
- Track your reps, sets and rest time.
- Summarize each exercise and muscle group worked during your session, in a post-workout log.
Zepp Fitness Membership.
Improve your training with personalized fitness reports and more. The Amazfit Active Edge tracks health fundamentals so you can focus on the action.
Stay informed with incredibly accurate health tracking :
- Heart rate
- blood oxygen
- Stress
- Dream
- Breathing frequency
Tailor your app list to the smartwatch experience of your dreams, with a wide range of downloadable apps and fun games to choose from.
Compatible with iOS and Android devices, the Zepp app performs health and fitness data analysis, features watch faces and app stores, provides system updates for your watch, and much more.
Amazfit Active Edge
Find Your Edge
Forged for the brave.
Able to withstand the bumps and scrapes that come with living an active city life, this watch thrives where the action is.
More than 100 watch faces . Options that match your style, effortlessly. Upload your own images; the watch will alternate them with each glance.
Find your energy.
Enjoy its incredible battery. Up to 16 days of duration with typical use, 10 days with intensive use, 24 days in energy saving mode and 20 hours with continuous use of GPS.
Make your own way.
Explore it with ease, thanks to ultra-powerful and precise GPS tracking provided by five satellite positioning systems.
Step up and take the lead when your friends wander the streets looking for the right spot. Import route files from the Zepp app and navigate all your favorite routes with incredible accuracy.
Everyone wants to be number one. Get ahead of the competition with personalized training plans and training guidance, powered by cutting-edge AI .
More than 130 sports modes.
Whatever type of activity makes you want to get moving, Amazfit Active Edge has your back.
Better than any gym companion, Amazfit Active Edge comes with a smart strength training mode that can:
- Automatic detection of 25 types of exercises.
- Track your reps, sets and rest time.
- Summarize each exercise and muscle group worked during your session, in a post-workout log.
Zepp Fitness Membership.
Improve your training with personalized fitness reports and more. The Amazfit Active Edge tracks health fundamentals so you can focus on the action.
Stay informed with incredibly accurate health tracking :
- Heart rate
- blood oxygen
- Stress
- Dream
- Breathing frequency
Tailor your app list to the smartwatch experience of your dreams, with a wide range of downloadable apps and fun games to choose from.
Compatible with iOS and Android devices, the Zepp app performs health and fitness data analysis, features watch faces and app stores, provides system updates for your watch, and much more.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Active Edge |
| Operating System | Proprietary OS |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Green |
| Dimensions | 46,62 x 46,62 x 12 mm |
| Weight | 34 g |
| Case size | 46 mm |
| Dial Material | Plastic |
| Waterproof | 10 ATM (100 meters) |
| Strap material | TPU |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,32" |
| Display type | TFT |
| Screen resolution | 360 x 360 p |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, BLE |
| Network connection | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| NFC | No |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 370 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 132 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 7.0 y superior, iOS 14.0 y superior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 16 d |
| Mobile application | Zepp App |