Amazfit Cheetah Round 46mm Bluetooth Gray (Speedster Grey)
Amazfit Cheetah Round:
- 1.39" AMOLED screen
- Over 100 watch faces
- More than 150 sports modes
- Up to 14 days of battery
- Zeep Coach
- Health monitoring
- 5 ATM water resistance
Amazfit Cheetah Round 46mm Bluetooth Gray (Speedster Grey)
Amazfit Cheetah Round
Breaking Limits
MaxTrack™: Industry Leading GPS Technology
The Amazfit Cheetah revolutionizes smartwatch location with its innovative dual-band GPS antenna, which captures the same type of circularly polarized signals that all satellites transmit. This technology allows the watch to capture the maximum amount of signals and provide a more precise location.
The GPS antenna is capable of capturing almost 100% of satellite signals, while the antennas in other smart watches on the market can only capture about 50%.
When you're running through cities with tall buildings or parks with tall trees, this aircraft-grade technology reduces multi-path interference and tracks your movements with exceptional accuracy.
The Amazfit Cheetah can capture L1 and L5 satellite signals for precise location dual band GPS tracking and support six satellite positioning systems for reliable coverage.
Zeep Coach
Updated for the Amazfit Cheetah, the Zepp Coach harnesses the power of AI to provide personalized running plans tailored to you and your goals.
Plans are generated based on your current running level, target race date and distance, and your goals, to help you improve until you reach your goal.
Your intelligently designed training program will be adjusted week by week, based on your performance. And to help you avoid overtraining, Zepp Coach will provide scientific guidance as you progress, letting you know when you're ready to increase intensity or when to take a break.
Training for a race? Set an AI pace target on the virtual Hare and see how you measure up. When you've already done a few races and want to see how you would perform on race day, check out your Race Achievement Predictions in the Zepp app.
More than 150 training modes
With dedicated modes for outdoor running, treadmill, triathlon, HIIT and more, the Amazfit Cheetah has a sport mode for every type of runner.
The Amazfit Cheetah can automatically detect 25 strength exercises , and tracks your sets, reps, and rest time. And when you're done, check the Zepp app to see which muscles you trained.
Dynamic and aerodynamic design.
Constructed of durable fiber-reinforced polymer, the watch's lightweight body is ready for action. Stay comfortable, even during intense exercise with heavy sweating, thanks to the porous and breathable liquid silicone strap.
The watch's HD AMOLED display is easy to read in any environment, with a maximum brightness that can reach up to 1,000 nits.
And for easy control while running, the convenient crown and push button ensure that interacting with the watch is always a seamless experience.
A battery that keeps working
Capable of lasting up to 14 days , the Amazfit Cheetah has power to match yours. Enable Auto GPS Mode, and the watch will intelligently adjust GPS settings to save power when you're running in areas with strong satellite signals.
- 14 days: Typical use
- 7 days: Intensive use
- 26 hours: Accurate GPS mode
- 44 hours: Automatic GPS mode
- 54 hours: GPS power saving mode
24/7 health monitoring
The health-focused Zepp OS 2.0 system and the advanced BioTracker™ PPG sensor work together to provide highly accurate health and fitness data tracking.
- Heart rate
- blood oxygen
- Stress
- Sleep quality
Amazfit Cheetah Round
Breaking Limits
MaxTrack™: Industry Leading GPS Technology
The Amazfit Cheetah revolutionizes smartwatch location with its innovative dual-band GPS antenna, which captures the same type of circularly polarized signals that all satellites transmit. This technology allows the watch to capture the maximum amount of signals and provide a more precise location.
The GPS antenna is capable of capturing almost 100% of satellite signals, while the antennas in other smart watches on the market can only capture about 50%.
When you're running through cities with tall buildings or parks with tall trees, this aircraft-grade technology reduces multi-path interference and tracks your movements with exceptional accuracy.
The Amazfit Cheetah can capture L1 and L5 satellite signals for precise location dual band GPS tracking and support six satellite positioning systems for reliable coverage.
Zeep Coach
Updated for the Amazfit Cheetah, the Zepp Coach harnesses the power of AI to provide personalized running plans tailored to you and your goals.
Plans are generated based on your current running level, target race date and distance, and your goals, to help you improve until you reach your goal.
Your intelligently designed training program will be adjusted week by week, based on your performance. And to help you avoid overtraining, Zepp Coach will provide scientific guidance as you progress, letting you know when you're ready to increase intensity or when to take a break.
Training for a race? Set an AI pace target on the virtual Hare and see how you measure up. When you've already done a few races and want to see how you would perform on race day, check out your Race Achievement Predictions in the Zepp app.
More than 150 training modes
With dedicated modes for outdoor running, treadmill, triathlon, HIIT and more, the Amazfit Cheetah has a sport mode for every type of runner.
The Amazfit Cheetah can automatically detect 25 strength exercises , and tracks your sets, reps, and rest time. And when you're done, check the Zepp app to see which muscles you trained.
Dynamic and aerodynamic design.
Constructed of durable fiber-reinforced polymer, the watch's lightweight body is ready for action. Stay comfortable, even during intense exercise with heavy sweating, thanks to the porous and breathable liquid silicone strap.
The watch's HD AMOLED display is easy to read in any environment, with a maximum brightness that can reach up to 1,000 nits.
And for easy control while running, the convenient crown and push button ensure that interacting with the watch is always a seamless experience.
A battery that keeps working
Capable of lasting up to 14 days , the Amazfit Cheetah has power to match yours. Enable Auto GPS Mode, and the watch will intelligently adjust GPS settings to save power when you're running in areas with strong satellite signals.
- 14 days: Typical use
- 7 days: Intensive use
- 26 hours: Accurate GPS mode
- 44 hours: Automatic GPS mode
- 54 hours: GPS power saving mode
24/7 health monitoring
The health-focused Zepp OS 2.0 system and the advanced BioTracker™ PPG sensor work together to provide highly accurate health and fitness data tracking.
- Heart rate
- blood oxygen
- Stress
- Sleep quality
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Cheetah Round |
| Operating System | Proprietary OS |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 46,7 x 46,7 x 11,9 mm |
| Weight | 32 g |
| Case size | 46 mm |
| Dial Material | Polymer fibre |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | Silicone |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,39" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 454 x 454 p |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Network connection | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| NFC | No |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Bluetooth | 5.3 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 440 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 156 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 7.0, iOS 12.0 y superior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 14 d |
| Mobile application | Zepp App |