Amazfit Cheetah Square Smartwatch White (Winner Champagne)
Amazfit Cheetah Square:
- MaxTrack; Industry-leading GPS technology
- Zepp Coach powered by AI
- Heart rate, stress, SpO2
- Amazon Alexa integrated
- 1.75" ultra-large AMOLED display
- Up to 8 days battery life in normal use
Amazfit Cheetah Square Smartwatch White (Winner Champagne)
Amazfit Cheetah Square
Breaking Limits
Super slim and light design
Weighing only 25g, the Amazfit Cheetah's lightweight body is decorated with a shiny aluminum alloy bezel and features three buttons, including the convenient quick start button and operation crown, for the ultimate combination of fashion and functionality.
Ultra-large and immersive screen. Clear as crystal. Super bright. Ultra-large. The HD AMOLED display makes it easy to see the data that matters to you, even with a quick glance while you run.
Choose a watch face that suits your goals and style, including options that highlight key fitness data like VO 2 Max. Choose an editable option to customize which data widgets are displayed on your home screen.
Industry-leading GPS technology
The Amazfit Cheetah revolutionizes smartwatch positioning with its next-generation dual-band GPS antenna, which captures the same type of circularly polarized signals that all satellites transmit. This technology allows the watch to capture the maximum amount of signals and provide more precise positioning .
The GPS antenna is capable of capturing almost 100% of satellite signals, while the antennas of other smart watches on the market can only capture about 50%.
The Amazfit Cheetah can pick up L1 and L5 satellite signals for precise localization for dual-band GPS tracking and supports six satellite positioning systems for reliable coverage. We've got you covered, wherever you like to run.
Run without fear
Whether you're focused on endurance, speed, or distance, a great training plan makes it easier to stick to your routine and reach your goals. An exercise routine you enjoy is an exercise routine you follow. Improve your health and fitness, and have fun along the way with Amazfit Cheetah.
From accurately tracking your heart rate to automatically detecting what type of workout you're starting, Amazfit Cheetah takes care of the basics so you can focus on running.
More than 150 sports modes . With dedicated modes for outdoor running, treadmill, triathlon, HIIT and more, Amazfit Cheetah has a sport mode for every type of runner.
Amazfit Cheetah Square
Breaking Limits
Super slim and light design
Weighing only 25g, the Amazfit Cheetah's lightweight body is decorated with a shiny aluminum alloy bezel and features three buttons, including the convenient quick start button and operation crown, for the ultimate combination of fashion and functionality.
Ultra-large and immersive screen. Clear as crystal. Super bright. Ultra-large. The HD AMOLED display makes it easy to see the data that matters to you, even with a quick glance while you run.
Choose a watch face that suits your goals and style, including options that highlight key fitness data like VO 2 Max. Choose an editable option to customize which data widgets are displayed on your home screen.
Industry-leading GPS technology
The Amazfit Cheetah revolutionizes smartwatch positioning with its next-generation dual-band GPS antenna, which captures the same type of circularly polarized signals that all satellites transmit. This technology allows the watch to capture the maximum amount of signals and provide more precise positioning .
The GPS antenna is capable of capturing almost 100% of satellite signals, while the antennas of other smart watches on the market can only capture about 50%.
The Amazfit Cheetah can pick up L1 and L5 satellite signals for precise localization for dual-band GPS tracking and supports six satellite positioning systems for reliable coverage. We've got you covered, wherever you like to run.
Run without fear
Whether you're focused on endurance, speed, or distance, a great training plan makes it easier to stick to your routine and reach your goals. An exercise routine you enjoy is an exercise routine you follow. Improve your health and fitness, and have fun along the way with Amazfit Cheetah.
From accurately tracking your heart rate to automatically detecting what type of workout you're starting, Amazfit Cheetah takes care of the basics so you can focus on running.
More than 150 sports modes . With dedicated modes for outdoor running, treadmill, triathlon, HIIT and more, Amazfit Cheetah has a sport mode for every type of runner.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Cheetah Square |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | White |
| Dimensions | 44 x 38,7 x 9,9 mm |
| Weight | 25 g |
| Case size | 44 mm |
| Dial Material | Polymer fibre |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | Silicone |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,75" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 390 x 450 p |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Network connection | Bluetooth |
| GPS | A-GPS |
| NFC | No |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Bluetooth | 5.3 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 240 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 150 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 7.0 o superior, iOS 12.0 o superior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 8 d |
| Mobile application | Zepp App |