Amazfit T-Rex 3 GPS 48mm Smartwatch Red (Lava RED)
Amazfit T-Rex 3:
- 1.5" AMOLED display
- Brightness up to 2000 nits
- Dual-band GPS
- Submersible up to 100m
- Zepp OS 4.0
- Autonomy of up to 27 days
- 177 training modes
- Health monitoring
Amazfit T-Rex 3 GPS 48mm Smartwatch Red (Lava RED)
Amazfit T-Rex 3
Adventure watch ready for anything
Large, bright and easy to read
Capable of reaching a peak brightness of 2000 nits, the AMOLED display makes every turn on your map and every detail of your workouts clear at a glance.
Activate night vision and your data will light up in bright red, green, or orange, making it easier to read in dark environments.
With the new glove mode, the screen will still respond to touch when using gloves up to 2 mm thick.
Designed for adventure
Fight against 70°C heat, face extreme cold of -30°C or dive into 100-meter deep waters.
Designed to withstand heat, cold, humidity, shocks and more, not even the elements will be able to stop you from facing your next adventure.
More than 3 weeks of battery life
Whether you're planning a camping trip in the wilderness, a multi-day hike, or an adventure vacation, power through hikes, travels, and triumphs with the Amazfit T-Rex.
- 27 days: Typical use
- 13 days: Intensive use
- 180 hours: Maximum GPS battery life
- 114 hours: Long battery life GPS mode
- 42 hours: Precise GPS mode
Forge and navigate your own path
Spend less time searching and more time moving in the right direction, with a precise dual-band GPS that acquires a connection incredibly fast, thanks to support for six satellite systems.
From detailed altitude data to severe weather alerts and environmental information, the Amazfit T-Rex 3 has everything you need to venture out with confidence.
Strength training mode with rep and set tracking
Over 170 training modes . From ultramarathon and triathlon to hunting and fishing. Choose from a wide range of training modes with professional-level data.
Whatever training split you're following, create your own strength training templates in the Zepp app, sync them with your watch, and then move on to your daily routine.
The strength training mode can automatically detect 25 types of exercise and will intelligently count your reps, sets, and rest time before syncing your performance data with the Zepp app.
Zepp OS 4. Health Management
Get an intuitive daily score that summarizes your physical and mental recovery, along with insights on whether you should prioritize rest or activity today.
Heart rate variability. See how your heart responds to life's stresses.
Sleep tracking . Monitor your sleep stages, the quality of your breathing during sleep, and your daytime naps, and get a sleep score in the Zepp app every morning.
Health monitoring . Track your heart rate, blood oxygen, and stress levels 24/7. Receive smart health alerts for abnormal readings.
Amazfit T-Rex 3
Adventure watch ready for anything
Large, bright and easy to read
Capable of reaching a peak brightness of 2000 nits, the AMOLED display makes every turn on your map and every detail of your workouts clear at a glance.
Activate night vision and your data will light up in bright red, green, or orange, making it easier to read in dark environments.
With the new glove mode, the screen will still respond to touch when using gloves up to 2 mm thick.
Designed for adventure
Fight against 70°C heat, face extreme cold of -30°C or dive into 100-meter deep waters.
Designed to withstand heat, cold, humidity, shocks and more, not even the elements will be able to stop you from facing your next adventure.
More than 3 weeks of battery life
Whether you're planning a camping trip in the wilderness, a multi-day hike, or an adventure vacation, power through hikes, travels, and triumphs with the Amazfit T-Rex.
- 27 days: Typical use
- 13 days: Intensive use
- 180 hours: Maximum GPS battery life
- 114 hours: Long battery life GPS mode
- 42 hours: Precise GPS mode
Forge and navigate your own path
Spend less time searching and more time moving in the right direction, with a precise dual-band GPS that acquires a connection incredibly fast, thanks to support for six satellite systems.
From detailed altitude data to severe weather alerts and environmental information, the Amazfit T-Rex 3 has everything you need to venture out with confidence.
Strength training mode with rep and set tracking
Over 170 training modes . From ultramarathon and triathlon to hunting and fishing. Choose from a wide range of training modes with professional-level data.
Whatever training split you're following, create your own strength training templates in the Zepp app, sync them with your watch, and then move on to your daily routine.
The strength training mode can automatically detect 25 types of exercise and will intelligently count your reps, sets, and rest time before syncing your performance data with the Zepp app.
Zepp OS 4. Health Management
Get an intuitive daily score that summarizes your physical and mental recovery, along with insights on whether you should prioritize rest or activity today.
Heart rate variability. See how your heart responds to life's stresses.
Sleep tracking . Monitor your sleep stages, the quality of your breathing during sleep, and your daytime naps, and get a sleep score in the Zepp app every morning.
Health monitoring . Track your heart rate, blood oxygen, and stress levels 24/7. Receive smart health alerts for abnormal readings.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | T-Rex 3 |
| Operating System | Proprietary OS |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-09-09 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Rojo |
| Dimensions | 48,5 x 48,5 x 13,75 mm |
| Weight | 68,3 g |
| Case size | 48 mm |
| Dial Material | Stainless steel |
| Waterproof | 10 ATM (100 meters) |
| Strap material | Silicone |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,5" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 480 x 480 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Storage | 16 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, BLE |
| Network connection | Bluetooth |
| Wi-Fi | Sí |
| GPS | GPS |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 700 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 177 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 7.0 o iOS 14.0 o superior |
| Others | |
|---|---|
| Additional information | <p><em>* Zepp Pay solo es compatible con tarjetas bancarias admitidas en determinados países y regiones.</em></p> |
| Approximate battery life | 27 d |
| Mobile application | Zepp App |