Amazfit T-Rex 3 Pro GPS 44mm Smartwatch Black (Tactic Black)
Amazfit T-Rex 3 Pro:
- 1.32" AMOLED display
- Brightness up to 3000 nits and LED flashlight
- Positioning of the 6 satellites system
- Offline maps
- Submersible up to 100m
- Zepp OS 5.0
- Autonomy of up to 17 days
- 180 training modes
- Health monitoring
Amazfit T-Rex 3 Pro GPS 44mm Smartwatch Black (Tactic Black)
Amazfit T-Rex 3 Pro
Designed for uncompromising training
Robust design.
The T-Rex 3 Pro has a unique design, just like you. Embark on any adventure with military-grade durability, dual dive certification, a scratch-resistant sapphire crystal display, and a vibrant 3000-nit AMOLED screen that stays sharp even in direct sunlight. This ultra-high brightness ensures exceptional visibility in any outdoor condition, so your data is always easy to read. All of this is framed by a high-strength, corrosion-resistant Grade 5 titanium bezel.
It withstands any environment.
In addition to hardware that can withstand temperatures as low as -40°C, the T-Rex 3 Pro features an intelligent low-temperature mode that, when activated, keeps essential watch software functions operational in environments as cold as -30°C. Activate both low-temperature mode and glove mode to maintain control even in extreme cold.
Every keystroke counts
The T-Rex 3 Pro is equipped with our advanced BioTracker™ sensor , which provides highly accurate heart rate tracking even in challenging outdoor conditions. For ultimate precision, pair it with the Helio strap, our industry-leading arm-length heart rate monitor. Together, they deliver pro-level accuracy you can rely on, from steep hikes to intense trail runs, ensuring every training decision is backed by the most precise data possible.
industry-leading GPS
It accurately tracks every movement, even under tall buildings or dense vegetation. Dual-band compatibility with six satellite systems provides a fast and reliable connection, ideal for demanding outdoor adventures, from hiking across challenging terrain to intense trail runs.
Created for every adventure
With over 180 sport modes , including winter sports like skiing and snowshoeing, it perfectly adapts to your training style and helps you perform at your best every step of the way. From the ocean to the mountains, the T-Rex 3 Pro is designed to keep up with you.
Offline maps
Find the nearest ski resort and navigate with detailed maps that include cable cars, color-coded slopes and a clear route guide for groomed slopes, as well as off-piste, cross-country or telemark routes.
Need accommodation or the nearest shop for a quick stop? With offline maps, find nearby points of interest directly from your watch.
Stay on course with real-time, step-by-step directions. Whether you're tackling challenging trails or race checkpoints, you'll always be on the right track.
In an unfamiliar area, simply set your target distance and direction and your watch will automatically create up to three optimized round-trip routes, automatically calculate the best route to any location, and use routes you've planned in the app.
Plans change. Your watch adapts. With intelligent auto-redirection, you'll stay on course, even if the road doesn't go as planned.
When the trail is dark, maintain visibility.
Train earlier, travel longer, and stay visible with the integrated dual-color flashlight , designed for low light and late at night. Choose soft red for less interference, bright white for greater clarity, and switch to Boost mode for powerful visibility when you need it. The SOS signal gives you added peace of mind wherever you go.
Amazfit T-Rex 3 Pro
Designed for uncompromising training
Robust design.
The T-Rex 3 Pro has a unique design, just like you. Embark on any adventure with military-grade durability, dual dive certification, a scratch-resistant sapphire crystal display, and a vibrant 3000-nit AMOLED screen that stays sharp even in direct sunlight. This ultra-high brightness ensures exceptional visibility in any outdoor condition, so your data is always easy to read. All of this is framed by a high-strength, corrosion-resistant Grade 5 titanium bezel.
It withstands any environment.
In addition to hardware that can withstand temperatures as low as -40°C, the T-Rex 3 Pro features an intelligent low-temperature mode that, when activated, keeps essential watch software functions operational in environments as cold as -30°C. Activate both low-temperature mode and glove mode to maintain control even in extreme cold.
Every keystroke counts
The T-Rex 3 Pro is equipped with our advanced BioTracker™ sensor , which provides highly accurate heart rate tracking even in challenging outdoor conditions. For ultimate precision, pair it with the Helio strap, our industry-leading arm-length heart rate monitor. Together, they deliver pro-level accuracy you can rely on, from steep hikes to intense trail runs, ensuring every training decision is backed by the most precise data possible.
industry-leading GPS
It accurately tracks every movement, even under tall buildings or dense vegetation. Dual-band compatibility with six satellite systems provides a fast and reliable connection, ideal for demanding outdoor adventures, from hiking across challenging terrain to intense trail runs.
Created for every adventure
With over 180 sport modes , including winter sports like skiing and snowshoeing, it perfectly adapts to your training style and helps you perform at your best every step of the way. From the ocean to the mountains, the T-Rex 3 Pro is designed to keep up with you.
Offline maps
Find the nearest ski resort and navigate with detailed maps that include cable cars, color-coded slopes and a clear route guide for groomed slopes, as well as off-piste, cross-country or telemark routes.
Need accommodation or the nearest shop for a quick stop? With offline maps, find nearby points of interest directly from your watch.
Stay on course with real-time, step-by-step directions. Whether you're tackling challenging trails or race checkpoints, you'll always be on the right track.
In an unfamiliar area, simply set your target distance and direction and your watch will automatically create up to three optimized round-trip routes, automatically calculate the best route to any location, and use routes you've planned in the app.
Plans change. Your watch adapts. With intelligent auto-redirection, you'll stay on course, even if the road doesn't go as planned.
When the trail is dark, maintain visibility.
Train earlier, travel longer, and stay visible with the integrated dual-color flashlight , designed for low light and late at night. Choose soft red for less interference, bright white for greater clarity, and switch to Boost mode for powerful visibility when you need it. The SOS signal gives you added peace of mind wherever you go.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | T-Rex 3 Pro |
| Operating System | Proprietary OS |
| O.S. version | 5 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 44,8 x 44,8 x 13,2 mm |
| Weight | 46,8 g |
| Case size | 44 mm |
| Dial Material | Sapphire |
| Waterproof | 10 ATM (100 meters) |
| Strap material | Silicone |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,32" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 466 x 466 p |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, BLE |
| Network connection | Bluetooth |
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n) |
| GPS | GPS |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 500 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 180 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 7.0 o iOS 14.0 o superior |
| Others | |
|---|---|
| Additional information | <p><em>* Zepp Pay solo es compatible con tarjetas bancarias admitidas en determinados países y regiones.</em></p> |
| Approximate battery life | 17 d |
| Mobile application | Zepp App |