Apple iPad Mini 2024 (7th Gen.) 8GB/128GB WiFi Gray (Space Gray)
Apple iPad Mini 2024:
- 8.3" Liquid Retina display
- A17 Pro chip
- 12 MP rear camera
- 12 MP front camera
- 5078 mAh battery
- WiFi connection
- iPadOS 18
Apple iPad Mini 2024 (7th Gen.) 8GB/128GB WiFi Gray (Space Gray)
Apple iPad Mini 2024
Designed for Apple Intelligence
Big in everything except size.
Everything you love about iPad fits in the palm of your hand. With a lightweight 100% recycled aluminum enclosure and a stunning full-screen design, iPad mini fits easily into any purse or backpack and goes wherever you need it.
The 8.3-inch Liquid Retina display with True Tone technology and wide color gamut (P3) minimizes reflectivity to give you vibrant colors and sharp text wherever you use it.
Apple Intelligence. Personal, private, and powerful.
iPad mini is designed with Apple Intelligence , a personal intelligence system that helps you write, express yourself, and accomplish your daily tasks effortlessly. It also has revolutionary privacy features so no one else can access your data. Not even Apple.
A17 Pro chip. A small prodigy.
The supersonic speed of the A17 Pro chip makes iPad mini a great go-anywhere machine. It not only powers Apple Intelligence, but also multiplies the device's performance. The 16-core Neural Engine delivers nearly double the speed of the previous generation, while the five-core GPU delivers advanced features like hardware-accelerated ray tracing to make your games epic. And you can work, play, and create from anywhere with all-day battery life.
Apple Pencil Pro. Designed to create without limits.
The Apple Pencil is the ultimate tool for drawing, painting, writing, or taking notes. Every gesture is intuitive, almost magical. Its stroke is instantaneous and its precision is pinpoint. It detects tilt, and it doesn't matter if you rest your hand on the screen. Plus, the Apple Pencil Pro includes new capabilities to help you bring out the best in your ideas.
iPadOS and apps. Play and go.
iPadOS lets you do tons of useful things with iPad mini like a game. Move around freely with Multi-Touch gestures , use multiple apps at once, and more.
The size and power of iPad mini make it the ultimate all-in-one for all your tasks. Whether you're mixing tracks in Logic Pro for iPad, jotting down ideas in Notes, or planning a trip with ForeFlight, there are tons of apps designed with iPad in mind that can help you bring anything you imagine to life.
Ultra Wide. Zoom in on the fun.
Center Focus makes your video calls, even those for work, more interesting. If you move, the camera automatically follows you to keep you in the center of the image, and zooms in or out when other people join or leave the call.
The rear wide-angle lens has a 12-megapixel sensor with Focus Pixels and plenty of aperture for incredible photos and stunning 4K videos. And thanks to the A17 Pro chip's new image signal processor, Smart HDR captures details more realistically than ever.
Apple iPad Mini 2024
Designed for Apple Intelligence
Big in everything except size.
Everything you love about iPad fits in the palm of your hand. With a lightweight 100% recycled aluminum enclosure and a stunning full-screen design, iPad mini fits easily into any purse or backpack and goes wherever you need it.
The 8.3-inch Liquid Retina display with True Tone technology and wide color gamut (P3) minimizes reflectivity to give you vibrant colors and sharp text wherever you use it.
Apple Intelligence. Personal, private, and powerful.
iPad mini is designed with Apple Intelligence , a personal intelligence system that helps you write, express yourself, and accomplish your daily tasks effortlessly. It also has revolutionary privacy features so no one else can access your data. Not even Apple.
A17 Pro chip. A small prodigy.
The supersonic speed of the A17 Pro chip makes iPad mini a great go-anywhere machine. It not only powers Apple Intelligence, but also multiplies the device's performance. The 16-core Neural Engine delivers nearly double the speed of the previous generation, while the five-core GPU delivers advanced features like hardware-accelerated ray tracing to make your games epic. And you can work, play, and create from anywhere with all-day battery life.
Apple Pencil Pro. Designed to create without limits.
The Apple Pencil is the ultimate tool for drawing, painting, writing, or taking notes. Every gesture is intuitive, almost magical. Its stroke is instantaneous and its precision is pinpoint. It detects tilt, and it doesn't matter if you rest your hand on the screen. Plus, the Apple Pencil Pro includes new capabilities to help you bring out the best in your ideas.
iPadOS and apps. Play and go.
iPadOS lets you do tons of useful things with iPad mini like a game. Move around freely with Multi-Touch gestures , use multiple apps at once, and more.
The size and power of iPad mini make it the ultimate all-in-one for all your tasks. Whether you're mixing tracks in Logic Pro for iPad, jotting down ideas in Notes, or planning a trip with ForeFlight, there are tons of apps designed with iPad in mind that can help you bring anything you imagine to life.
Ultra Wide. Zoom in on the fun.
Center Focus makes your video calls, even those for work, more interesting. If you move, the camera automatically follows you to keep you in the center of the image, and zooms in or out when other people join or leave the call.
The rear wide-angle lens has a 12-megapixel sensor with Focus Pixels and plenty of aperture for incredible photos and stunning 4K videos. And thanks to the A17 Pro chip's new image signal processor, Smart HDR captures details more realistically than ever.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | iPad Mini 2024 |
| Operating System | iPadOs |
| O.S. version | iPadOS 18 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-10-23 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 195,4 x 134,8 x 6,3 mm |
| Weight | 293 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 8,3" |
| Display type | Retina lÃquida IPS LCD |
| Screen resolution | 1488 x 2266 p |
| Screen protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Apple A17 Pro (3 nm) |
| Processor | Hexa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 12 MP (f/1.8, gran angular, AF); Flash de doble tono Quad-LED, HDR, panorámica; Vídeo: 4K@24/25/30/60 fps, 1080p@25/30/60/120/240 fps; giroscopio EIS |
| Front camera | 12 MP (f/2.4, 122° ultra gran angular); HDR Vídeo: 1080p@25/30/60 fps, giroscopio EIS |
| Rear camera resolution | 12 MP |
| Front camera resolution | 12 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e), Dual band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | WiFi |
| NFC | No |
| USB connection | USB 3.1 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5078 mAh |
| Removable battery | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|