Apple iPad Mini 2024 (7th Gen.) 8GB/256GB WiFi + Cellular Gray (Space Gray)
Apple iPad Mini 2024:
- 8.3" Liquid Retina display
- A17 Pro chip
- 12 MP rear camera
- 12 MP front camera
- 5078 mAh battery
- WiFi + Cellular Connection
- iPadOS 18
Apple iPad Mini 2024 (7th Gen.) 8GB/256GB WiFi + Cellular Gray (Space Gray)
Apple iPad Mini 2024
Designed for Apple Intelligence
Big in everything except size.
Everything you love about iPad fits in the palm of your hand. With a lightweight enclosure made from 100% recycled aluminum and a stunning all-screen design, the iPad mini fits easily into any bag or backpack, ready to go wherever you need it.
The 8.3-inch Liquid Retina display with True Tone technology and wide color gamut (P3) minimizes reflectivity to give you vibrant colors and crisp text wherever you use it.
Apple Intelligence. Personal, private, and powerful.
The iPad mini is designed for Apple Intelligence , a personal intelligence system that helps you write, express yourself, and perform everyday tasks effortlessly. It also features revolutionary privacy capabilities so no one else can access your data. Not even Apple.
A17 Pro chip. A small marvel.
The supersonic speed of the A17 Pro chip transforms the iPad mini into a cool machine you can take anywhere. Beyond enabling Apple Intelligence, it also multiplies the device's performance. The 16-core Neural Engine nearly doubles the speed of the previous generation, while the five-core GPU delivers advanced features like hardware-accelerated ray tracing, making your games epic. And you can work, play, and create from anywhere with all-day battery life.
Apple Pencil Pro. Designed for limitless creation.
The Apple Pencil is the ultimate tool for drawing, painting, writing, and note-taking. Every gesture is intuitive, almost magical. Its strokes are instantaneous and its precision is pinpoint. It detects tilt, and it's perfectly fine to rest your hand on the screen. Furthermore, the Apple Pencil Pro includes new capabilities to help you bring your ideas to life.
iPadOS and apps. Play and go.
iPadOS lets you do a thousand useful things with your iPad mini as if it were a game. Move around freely with Multi-Touch gestures , use multiple apps at once, and much more.
The size and power of the iPad mini make it the perfect all-rounder for all your activities. Whether you're mixing tracks in Logic Pro for iPad, jotting down ideas in Notes, or planning a trip with ForeFlight, there are tons of apps designed specifically for iPad that let you bring anything you imagine to life.
Ultra wide angle. Expands the fun.
Centered Framing makes your video calls more engaging, even work calls. If you move, the camera automatically follows you to keep you centered in the frame, and zooms in or out when other people join or leave the call.
The wide-angle rear camera has a 12-megapixel sensor with Focus Pixels and plenty of aperture for taking incredible photos and stunning 4K videos. And thanks to the new image signal processor in the A17 Pro chip, Smart HDR captures details with more realism than ever before.
Apple iPad Mini 2024
Designed for Apple Intelligence
Big in everything except size.
Everything you love about iPad fits in the palm of your hand. With a lightweight enclosure made from 100% recycled aluminum and a stunning all-screen design, the iPad mini fits easily into any bag or backpack, ready to go wherever you need it.
The 8.3-inch Liquid Retina display with True Tone technology and wide color gamut (P3) minimizes reflectivity to give you vibrant colors and crisp text wherever you use it.
Apple Intelligence. Personal, private, and powerful.
The iPad mini is designed for Apple Intelligence , a personal intelligence system that helps you write, express yourself, and perform everyday tasks effortlessly. It also features revolutionary privacy capabilities so no one else can access your data. Not even Apple.
A17 Pro chip. A small marvel.
The supersonic speed of the A17 Pro chip transforms the iPad mini into a cool machine you can take anywhere. Beyond enabling Apple Intelligence, it also multiplies the device's performance. The 16-core Neural Engine nearly doubles the speed of the previous generation, while the five-core GPU delivers advanced features like hardware-accelerated ray tracing, making your games epic. And you can work, play, and create from anywhere with all-day battery life.
Apple Pencil Pro. Designed for limitless creation.
The Apple Pencil is the ultimate tool for drawing, painting, writing, and note-taking. Every gesture is intuitive, almost magical. Its strokes are instantaneous and its precision is pinpoint. It detects tilt, and it's perfectly fine to rest your hand on the screen. Furthermore, the Apple Pencil Pro includes new capabilities to help you bring your ideas to life.
iPadOS and apps. Play and go.
iPadOS lets you do a thousand useful things with your iPad mini as if it were a game. Move around freely with Multi-Touch gestures , use multiple apps at once, and much more.
The size and power of the iPad mini make it the perfect all-rounder for all your activities. Whether you're mixing tracks in Logic Pro for iPad, jotting down ideas in Notes, or planning a trip with ForeFlight, there are tons of apps designed specifically for iPad that let you bring anything you imagine to life.
Ultra wide angle. Expands the fun.
Centered Framing makes your video calls more engaging, even work calls. If you move, the camera automatically follows you to keep you centered in the frame, and zooms in or out when other people join or leave the call.
The wide-angle rear camera has a 12-megapixel sensor with Focus Pixels and plenty of aperture for taking incredible photos and stunning 4K videos. And thanks to the new image signal processor in the A17 Pro chip, Smart HDR captures details with more realism than ever before.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | iPadOs |
| O.S. version | iPadOS 18 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-10-23 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Dimensions | 195,4 x 134,8 x 6,3 mm |
| Pantalla | |
|---|---|
| Display type | Retina lÃquida IPS LCD |
| Screen resolution | 1488 x 2266 p |
| Touch screen | Yes |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Memória RAM | 8 GB |
| Processor | Hexa Core |
| Expandable memory | No |
| Screen protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Storage | 256 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 12 MP (f/1.8, gran angular, AF); Flash de doble tono Quad-LED, HDR, panorámica; Vídeo: 4K@24/25/30/60 fps, 1080p@25/30/60/120/240 fps; giroscopio EIS |
| Front camera | 12 MP (f/2.4, 122° ultra gran angular); HDR Vídeo: 1080p@25/30/60 fps, giroscopio EIS |
| Rear camera resolution | 12 MP |
| Front camera resolution | 12 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e), Dual band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | WiFi + Cellular |
| GPS | A-GPS with GLONASS |
| SIM type | eSIM |
| SIM 1 type | e-SIM |
| USB connection | USB 3.1 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5078 mAh |
| Removable battery | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|