Apple Watch Ultra 2 GPS + Cellular 49mm Titanium Black with Black Trail Loop - Size S/M
APPLE WATCH ULTRA 2:
- 1.92" Retina LTPO OLED display, 3000 nits
- Apple S9 Chipset and WatchOS 10.0
- Water resistance 10ATM (100m), 40m diving
- IP6X dust resistance
- MIL-STD 810H Certification
- 564 mAh battery
Apple Watch Ultra 2 GPS + Cellular 49mm Titanium Black with Black Trail Loop - Size S/M
Apple Watch Ultra 2
The adventure continues
He has tough skin
With a titanium case that can withstand anything , high-precision dual-frequency GPS , up to 36 hours of battery life , mobile connectivity for greater freedom, and three straps specially designed for athletes and adventure lovers. Get ready, wild times are coming.
There's no bigger or brighter display on an Apple Watch. The always-on Retina display reaches 3,000 nits of peak brightness—twice the brightness of any other Apple Watch. Plus, there's plenty of room to show workout metrics and more detailed watch faces, like Wayfinder, which turns the Digital Crown to activate Night mode when lighting is low .
The new Action button gives you instant access to a multitude of functions. You can customize it to monitor a workout, mark a waypoint on the compass, or initiate a dive. Press it and unleash its full potential. And yours.
Days of autonomy
When you've been backpacking for two days, tackling the final leg of a triathlon, or diving around a coral reef, the last thing you want is to run out of battery. But don't worry, because now you'll have more battery life than ever to embark on any adventure. And dream of the next one.
Together you will go very far
Designing a legendary watch for all types of athletes meant focusing on their specific needs. That's why Apple has created three special bands, specifically designed for outdoor adventures, endurance training, and water sports.
The numbers are in your favor
Getting back into running, completing a 10K, or preparing for a triathlon are goals that challenge you physically and mentally. The Apple Watch Ultra 2 is your perfect training partner: it comes with a host of new features that will give you the push you need to achieve your goals.
Having accurate statistics and data is key to progressing in any sport. The Workout app has been updated with new metrics and views that give you all the information you need to beat your personal best. And because the screen is so wide, you can view up to six metrics at once.
Heart Rate Zones
Check your intensity level at a glance. Training zones are automatically calculated and customized based on your health data, or you can create them manually. If you want to accurately measure your progress, set the Action button to track a workout, mark a segment, or move on to the next interval .
A GPS to stay ahead
GPS reliability is essential for recording accurate metrics during workouts, whether in the city or outdoors. Apple Watch Ultra features a new , highly accurate, dual-frequency GPS system that's so cutting-edge it hits the mark even in challenging environments.
Apple Watch Ultra withstands extreme altitudes, temperatures, and environments . It's an essential exploration tool designed to take you to the farthest reaches of the earth and bring you home safely.
When venturing into uncharted territory, a reliable compass is vital. Thanks to the Compass app 's new views and features, you'll only need to look at your wrist to find your way and never lose your bearings again.
86-decibel siren. Calls for help at the speed of sound.
If you get lost or injured and need help, press and hold the Action button to activate a siren that can be heard within a 180-meter radius.
Action Button. Leave your mark. Find your way.
Tap the Action button to add a waypoint to your current location or activate the Return feature to retrace your steps . This way, you can focus on the route ahead or the one you left behind.
Immerse yourself in the future
Built to withstand jet skiing in Es Vedrá or windsurfing in Pozo Izquierdo, the Apple Watch Ultra comes equipped with a depth gauge. So you'll have all the data and features you need for diving at depths of up to 40 meters . EN13319 Certification : An internationally recognized standard for diving accessories.
Deeper innovations
Thanks to the new depth gauge, the Depth app is perfect for snorkeling or any other underwater activity that doesn't require prior preparation. The app shows you the time, current depth, water temperature, dive duration, and maximum depth reached. It can even activate automatically when you dive.
Action Button. Ready, set, dive.
Programming the Action button to open the Depth app or set a heading during a dive with Oceanic+ makes it much easier to control your watch while underwater.
Apple Watch Ultra 2
The adventure continues
He has tough skin
With a titanium case that can withstand anything , high-precision dual-frequency GPS , up to 36 hours of battery life , mobile connectivity for greater freedom, and three straps specially designed for athletes and adventure lovers. Get ready, wild times are coming.
There's no bigger or brighter display on an Apple Watch. The always-on Retina display reaches 3,000 nits of peak brightness—twice the brightness of any other Apple Watch. Plus, there's plenty of room to show workout metrics and more detailed watch faces, like Wayfinder, which turns the Digital Crown to activate Night mode when lighting is low .
The new Action button gives you instant access to a multitude of functions. You can customize it to monitor a workout, mark a waypoint on the compass, or initiate a dive. Press it and unleash its full potential. And yours.
Days of autonomy
When you've been backpacking for two days, tackling the final leg of a triathlon, or diving around a coral reef, the last thing you want is to run out of battery. But don't worry, because now you'll have more battery life than ever to embark on any adventure. And dream of the next one.
Together you will go very far
Designing a legendary watch for all types of athletes meant focusing on their specific needs. That's why Apple has created three special bands, specifically designed for outdoor adventures, endurance training, and water sports.
The numbers are in your favor
Getting back into running, completing a 10K, or preparing for a triathlon are goals that challenge you physically and mentally. The Apple Watch Ultra 2 is your perfect training partner: it comes with a host of new features that will give you the push you need to achieve your goals.
Having accurate statistics and data is key to progressing in any sport. The Workout app has been updated with new metrics and views that give you all the information you need to beat your personal best. And because the screen is so wide, you can view up to six metrics at once.
Heart Rate Zones
Check your intensity level at a glance. Training zones are automatically calculated and customized based on your health data, or you can create them manually. If you want to accurately measure your progress, set the Action button to track a workout, mark a segment, or move on to the next interval .
A GPS to stay ahead
GPS reliability is essential for recording accurate metrics during workouts, whether in the city or outdoors. Apple Watch Ultra features a new , highly accurate, dual-frequency GPS system that's so cutting-edge it hits the mark even in challenging environments.
Apple Watch Ultra withstands extreme altitudes, temperatures, and environments . It's an essential exploration tool designed to take you to the farthest reaches of the earth and bring you home safely.
When venturing into uncharted territory, a reliable compass is vital. Thanks to the Compass app 's new views and features, you'll only need to look at your wrist to find your way and never lose your bearings again.
86-decibel siren. Calls for help at the speed of sound.
If you get lost or injured and need help, press and hold the Action button to activate a siren that can be heard within a 180-meter radius.
Action Button. Leave your mark. Find your way.
Tap the Action button to add a waypoint to your current location or activate the Return feature to retrace your steps . This way, you can focus on the route ahead or the one you left behind.
Immerse yourself in the future
Built to withstand jet skiing in Es Vedrá or windsurfing in Pozo Izquierdo, the Apple Watch Ultra comes equipped with a depth gauge. So you'll have all the data and features you need for diving at depths of up to 40 meters . EN13319 Certification : An internationally recognized standard for diving accessories.
Deeper innovations
Thanks to the new depth gauge, the Depth app is perfect for snorkeling or any other underwater activity that doesn't require prior preparation. The app shows you the time, current depth, water temperature, dive duration, and maximum depth reached. It can even activate automatically when you dive.
Action Button. Ready, set, dive.
Programming the Action button to open the Depth app or set a heading during a dive with Oceanic+ makes it much easier to control your watch while underwater.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Watch Ultra 2 |
| Operating System | watchOS |
| O.S. version | 10 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2023-09-12 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 49 x 44 x 14,4 mm |
| Weight | 61,8 g |
| Water and dust resistance | IP6X |
| Military Certified | MIL-STD-810H |
| Case size | 49 mm |
| Dial Material | Titanium |
| Waterproof | 10 ATM (100 meters) |
| Strap material | Loop |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,92" |
| Display type | Retina LTPO OLED |
| Screen resolution | 410 x 502 p |
| Screen protection | Sapphire Glass |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Apple S9 |
| Processor | Dual Core |
| Storage | 64 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n), Dual band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | GPS + Cellular |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | e-SIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 564 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Electrocardiogram sensor | Enabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | iPhone Xs o posterior con iOS 17 o posterior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 36 h |
| Mobile application | Watch |