Apple Watch Ultra 2 (GPS + Cellular) 49mm Titanium with Black Trail Loop Strap
APPLE WATCH ULTRA 2:
- 1.92" Retina LTPO OLED display, 3000 nits
- Apple S9 Chipset and WatchOS 10.0
- Water resistance 10ATM (100m), 40m diving
- IP6X dust resistance
- MIL-STD 810H Certification
- 564 mAh battery
Apple Watch Ultra 2 (GPS + Cellular) 49mm Titanium with Black Trail Loop Strap
Apple Watch Ultra 2
The adventure continues
He has hard skin
With a titanium case capable of withstanding everything , dual-frequency and high-precision GPS , up to 36 hours of autonomy , mobile connection for greater freedom and three straps specially created for athletes and adventure lovers. Get ready, wild times are coming.
There's no bigger, brighter screen on an Apple Watch. The always-on Retina display reaches 3,000 nits of maximum brightness, twice as bright as any other Apple Watch. In addition, it has plenty of space to display training metrics and more detailed dials, such as Wayfinder, which by turning the Digital Crown allows you to activate Night mode when light is low .
The new Action button gives you instant access to a multitude of functions. You can customize it to track a workout, mark a waypoint on the compass, or start a dive. Press it and unleash its full potential. And yours.
Days of autonomy
When you've been carrying a backpack for two days, facing the final stage of a triathlon or diving around a coral reef, the last thing you want is to run out of battery. But don't worry because now you will have more autonomy than ever to embark on any adventure. And dream of the next one.
Together you will go very far
Designing a legendary watch for all types of athletes meant focusing on their specific needs. That's why Apple has created three special straps, designed specifically for outdoor adventures, resistance training and water sports.
The numbers are rolling in your favor
Resuming the habit of running, completing 10 km or preparing for a triathlon are goals that test you physically and mentally. The Apple Watch Ultra 2 is your perfect training companion: it comes with a ton of new features that will give you the push you need to achieve your goals.
Having accurate statistics and data is key to progressing in any sport. The Training app has been updated with new indicators and views that give you all the information you need to beat your best time. And because the screen is so wide, you can view up to six metrics at once.
Heart Rate Zones
Check your intensity level at a glance. Training zones are automatically calculated and personalized based on your health data, or you can create them manually. If you want to measure your progress accurately, set the Action button to monitor a workout, mark a segment, or move to the next interval .
A GPS to go far ahead
The reliability of GPS is essential to record accurate metrics during training, whether in the city or in the countryside. Apple Watch Ultra includes a new high-precision dual-frequency GPS system so cutting-edge that it hits the mark even in challenging environments.
The Apple Watch Ultra withstands extreme altitudes, temperatures and environments . It is an essential exploration instrument designed to take you to the ends of the world and bring you home in one piece.
To venture into unknown territory, it is vital to have a reliable compass. Thanks to the new views and functions of the Compass app , you will only have to look at your wrist to orient yourself and never lose your way north again.
86 decibel siren. Call for help at the speed of sound.
If you get lost or injured and need help, press and hold the Action button to activate a siren that can be heard within 180 meters.
Action button. Leave your mark. Find your route.
Press the Action button to add a waypoint wherever you are or activate the Return feature to retrace your steps . This way you can focus on the route that lies ahead or that you have left behind.
Immerse yourself in the future
Built to withstand jet ski trips in Es Vedrá or windsurfing sessions in Pozo Izquierdo, the Apple Watch Ultra comes equipped with a depth gauge. This way you will have at hand all the data and functions you need to practice diving at depths of up to 40 meters . With EN13319 Certification : An internationally recognized standard for diving accessories.
Deeper innovations
Thanks to the new depth gauge, the Depth app is perfect for snorkeling or any other underwater activity that does not require prior preparation. The app shows you the time, current depth, water temperature, duration of the dive and the maximum depth reached. It can even activate automatically when you submerge.
Action button. Ready, set, dive.
If you program the Action button to open the Depth app or set a course during an Oceanic+ dive, you'll find it much easier to control the watch while you're underwater.
Apple Watch Ultra 2
The adventure continues
He has hard skin
With a titanium case capable of withstanding everything , dual-frequency and high-precision GPS , up to 36 hours of autonomy , mobile connection for greater freedom and three straps specially created for athletes and adventure lovers. Get ready, wild times are coming.
There's no bigger, brighter screen on an Apple Watch. The always-on Retina display reaches 3,000 nits of maximum brightness, twice as bright as any other Apple Watch. In addition, it has plenty of space to display training metrics and more detailed dials, such as Wayfinder, which by turning the Digital Crown allows you to activate Night mode when light is low .
The new Action button gives you instant access to a multitude of functions. You can customize it to track a workout, mark a waypoint on the compass, or start a dive. Press it and unleash its full potential. And yours.
Days of autonomy
When you've been carrying a backpack for two days, facing the final stage of a triathlon or diving around a coral reef, the last thing you want is to run out of battery. But don't worry because now you will have more autonomy than ever to embark on any adventure. And dream of the next one.
Together you will go very far
Designing a legendary watch for all types of athletes meant focusing on their specific needs. That's why Apple has created three special straps, designed specifically for outdoor adventures, resistance training and water sports.
The numbers are rolling in your favor
Resuming the habit of running, completing 10 km or preparing for a triathlon are goals that test you physically and mentally. The Apple Watch Ultra 2 is your perfect training companion: it comes with a ton of new features that will give you the push you need to achieve your goals.
Having accurate statistics and data is key to progressing in any sport. The Training app has been updated with new indicators and views that give you all the information you need to beat your best time. And because the screen is so wide, you can view up to six metrics at once.
Heart Rate Zones
Check your intensity level at a glance. Training zones are automatically calculated and personalized based on your health data, or you can create them manually. If you want to measure your progress accurately, set the Action button to monitor a workout, mark a segment, or move to the next interval .
A GPS to go far ahead
The reliability of GPS is essential to record accurate metrics during training, whether in the city or in the countryside. Apple Watch Ultra includes a new high-precision dual-frequency GPS system so cutting-edge that it hits the mark even in challenging environments.
The Apple Watch Ultra withstands extreme altitudes, temperatures and environments . It is an essential exploration instrument designed to take you to the ends of the world and bring you home in one piece.
To venture into unknown territory, it is vital to have a reliable compass. Thanks to the new views and functions of the Compass app , you will only have to look at your wrist to orient yourself and never lose your way north again.
86 decibel siren. Call for help at the speed of sound.
If you get lost or injured and need help, press and hold the Action button to activate a siren that can be heard within 180 meters.
Action button. Leave your mark. Find your route.
Press the Action button to add a waypoint wherever you are or activate the Return feature to retrace your steps . This way you can focus on the route that lies ahead or that you have left behind.
Immerse yourself in the future
Built to withstand jet ski trips in Es Vedrá or windsurfing sessions in Pozo Izquierdo, the Apple Watch Ultra comes equipped with a depth gauge. This way you will have at hand all the data and functions you need to practice diving at depths of up to 40 meters . With EN13319 Certification : An internationally recognized standard for diving accessories.
Deeper innovations
Thanks to the new depth gauge, the Depth app is perfect for snorkeling or any other underwater activity that does not require prior preparation. The app shows you the time, current depth, water temperature, duration of the dive and the maximum depth reached. It can even activate automatically when you submerge.
Action button. Ready, set, dive.
If you program the Action button to open the Depth app or set a course during an Oceanic+ dive, you'll find it much easier to control the watch while you're underwater.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Watch Ultra 2 |
| Operating System | watchOS |
| O.S. version | 10.0 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 49 x 44 x 14,4 mm |
| Weight | 61,4 g |
| Water and dust resistance | IP6X |
| Military Certified | MIL-STD-810H |
| Case size | 49 mm |
| Dial Material | Titanium |
| Waterproof | 10 ATM (100 meters) |
| Strap material | Loop |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,92" |
| Display type | Retina LTPO OLED |
| Screen resolution | 410 x 502 p |
| Screen protection | Sapphire Glass |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Apple S9 |
| Processor | Dual Core |
| Storage | 64 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n), Dual band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | GPS + Cellular |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | e-SIM |
| ANT+ | Disabled |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 564 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Disabled |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | iPhone Xs o posterior con iOS 17 o posterior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 36 horas |
| Mobile application | Watch |