Apple Watch SE (2nd Gen) 2023 GPS + Cellular 40mm Aluminum with Midnight Black Sport Loop Band
APPLE WATCH SE (2nd GEN.) 2023:
- S8 SiP chip
- 100% recycled aluminum
- Water resistant up to 50 meters
- Sleep monitoring, heart rate monitoring, accident detection
- Apple Fitness+: Eleven types of workouts and a library with more than 3,000 sessions in 4K Ultra HD quality
Apple Watch SE (2nd Gen) 2023 GPS + Cellular 40mm Aluminum with Midnight Black Sport Loop Band
Apple Watch SE (2nd Gen.) 2023
Much more within reach of your wrist
The Apple Watch SE is packed with innovation. You have plenty of reasons to buy it!
Speed is in fashion
The Apple Watch SE is available in three case finishes: midnight blue, star white, and silver. And the new S8 SiP chip expands its capabilities with 20% more performance.
Redesigned with the planet in mind
The case back is now manufactured using a new process that reduces its carbon footprint by more than 80% . And it also matches the watch case, which is made from 100% recycled aluminum .
Time to look at your heart
Check your heart rate anytime with the Heart Rate app and receive notifications if it gets too high or too low.
More data. More motivation.
The Activity rings will keep you motivated and the new Workout app will help you push your limits every day. Plus, you can now try personalized routines and get comprehensive metrics like Heart Rate Zones , Stride Length , Ground Contact Time , and Vertical Oscillation.
Go even further with Apple Fitness+ and its personalized, real-time metrics. Apple Watch shows you data instantly when you exercise. Choose from eleven types of workouts and access a library of over 3,000 sessions in 4K Ultra HD . Routines are refreshed weekly and last from 5 to 45 minutes. You can also support your well-being with guided meditations and enjoy guided walks or runs using only your watch.
The Apple Watch SE is water-resistant up to 50 meters . You can use it to track your sets and laps in the pool, map your route when swimming in the ocean, or see accurate metrics even while using a kickboard. You know what they say: be water …
Accident detection
The Apple Watch SE detects if you've been in a serious car accident . If so, it can automatically call emergency services, send your location to them , and notify your designated contacts . This new Apple Watch feature is made possible by an improved three-axis gyroscope and a new high-g accelerometer , which delivers a higher dynamic range than any other smartwatch. It also uses a microphone, barometer, GPS, and an advanced sensor fusion algorithm trained on over a million hours of real-world collision data to determine if you've been in an accident.
Stay focused with Mindfulness
The Mindfulness app is designed to help you keep stress at bay. Focus on the here and now, and mentally prepare yourself to face new challenges. Find balance through a series of breathing exercises or focus your thoughts for a few moments on an evocative topic. If you have an Apple Fitness+ subscription, you can incorporate guided audio meditations into your routine wherever you are.
Sleep control
The Sleep app not only tracks your sleep hours, but also works with your iPhone to help you create a sleep schedule and routine that promotes restful sleep. See how much time you spend in REM, essential, and deep sleep. Discover how often you wake up and track your trends to see if you're meeting your goals.
More connected
Answer a call from a mountaintop. Check your notifications at a glance. Or pay for almost anything from your wrist with Apple Pay. With roaming and cellular connectivity, you can do it all without your phone, in more places than ever before.
Family Setup
Thanks to Family Setup, your kids and other family members can use an Apple Watch even if they don't have an iPhone . Enjoy the connectivity, wellness, and security features of Apple Watch with your loved ones. More independence for the family, more peace of mind for you.
Music, podcasts, audiobooks...
Apple Music has millions of songs that make you want to jump! Plus, you can enjoy your favorite podcasts or listen to an audiobook. Here you'll find all the inspiration you need for your workouts. And all the entertainment you need to relax.
Apple Watch SE (2nd Gen.) 2023
Much more within reach of your wrist
The Apple Watch SE is packed with innovation. You have plenty of reasons to buy it!
Speed is in fashion
The Apple Watch SE is available in three case finishes: midnight blue, star white, and silver. And the new S8 SiP chip expands its capabilities with 20% more performance.
Redesigned with the planet in mind
The case back is now manufactured using a new process that reduces its carbon footprint by more than 80% . And it also matches the watch case, which is made from 100% recycled aluminum .
Time to look at your heart
Check your heart rate anytime with the Heart Rate app and receive notifications if it gets too high or too low.
More data. More motivation.
The Activity rings will keep you motivated and the new Workout app will help you push your limits every day. Plus, you can now try personalized routines and get comprehensive metrics like Heart Rate Zones , Stride Length , Ground Contact Time , and Vertical Oscillation.
Go even further with Apple Fitness+ and its personalized, real-time metrics. Apple Watch shows you data instantly when you exercise. Choose from eleven types of workouts and access a library of over 3,000 sessions in 4K Ultra HD . Routines are refreshed weekly and last from 5 to 45 minutes. You can also support your well-being with guided meditations and enjoy guided walks or runs using only your watch.
The Apple Watch SE is water-resistant up to 50 meters . You can use it to track your sets and laps in the pool, map your route when swimming in the ocean, or see accurate metrics even while using a kickboard. You know what they say: be water …
Accident detection
The Apple Watch SE detects if you've been in a serious car accident . If so, it can automatically call emergency services, send your location to them , and notify your designated contacts . This new Apple Watch feature is made possible by an improved three-axis gyroscope and a new high-g accelerometer , which delivers a higher dynamic range than any other smartwatch. It also uses a microphone, barometer, GPS, and an advanced sensor fusion algorithm trained on over a million hours of real-world collision data to determine if you've been in an accident.
Stay focused with Mindfulness
The Mindfulness app is designed to help you keep stress at bay. Focus on the here and now, and mentally prepare yourself to face new challenges. Find balance through a series of breathing exercises or focus your thoughts for a few moments on an evocative topic. If you have an Apple Fitness+ subscription, you can incorporate guided audio meditations into your routine wherever you are.
Sleep control
The Sleep app not only tracks your sleep hours, but also works with your iPhone to help you create a sleep schedule and routine that promotes restful sleep. See how much time you spend in REM, essential, and deep sleep. Discover how often you wake up and track your trends to see if you're meeting your goals.
More connected
Answer a call from a mountaintop. Check your notifications at a glance. Or pay for almost anything from your wrist with Apple Pay. With roaming and cellular connectivity, you can do it all without your phone, in more places than ever before.
Family Setup
Thanks to Family Setup, your kids and other family members can use an Apple Watch even if they don't have an iPhone . Enjoy the connectivity, wellness, and security features of Apple Watch with your loved ones. More independence for the family, more peace of mind for you.
Music, podcasts, audiobooks...
Apple Music has millions of songs that make you want to jump! Plus, you can enjoy your favorite podcasts or listen to an audiobook. Here you'll find all the inspiration you need for your workouts. And all the entertainment you need to relax.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Watch SE (2ª Gen.) 2023 |
| Operating System | iOS |
| O.S. version | watchOS 9.0 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2022-09-16 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 40 x 34 x 10,7 mm |
| Weight | 27,8 g |
| Case size | 40 mm |
| Dial Material | Aluminium |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | Recycled Fabric |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,57" |
| Display type | Retina LTPO OLED |
| Screen resolution | 324 x 394 p |
| Screen protection | Ion-X strengthened glass |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Apple S8 |
| Processor | Dual Core |
| Storage | 32 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | GPS + Cellular |
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n) |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | e-SIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB-C |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 245 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Disabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 11 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | iPhone Xs con iOS 17 o posterior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 18 h |
| Mobile application | Fitness, Watch |