Apple Watch Series 11 GPS 42mm Aluminum Rose Gold and Sport Band Pink (Light Blush) - Size M/L
Apple Watch Series 11:
- Retina LTPO3 OLED display
- Up to 24 hours of use
- Fast charging
- Water resistant to 50m
- Bluetooth 5.3
- WatchOS 26
- Apple S10
Apple Watch Series 11 GPS 42mm Aluminum Rose Gold and Sport Band Pink (Light Blush) - Size M/L
Apple Watch Series 11
The best way to monitor your health
Flawless design
The Series 11 is our thinnest watch. It's so compact you can comfortably wear it while you sleep and wake up to a report of your vital signs.
Ultra-resistant Ion-X display . The Series 11's display glass is the toughest in the industry and twice as scratch-resistant as the Series 10.
Water and dust resistance . The Apple Watch Series 11 has WR 50M and IP6X certifications, perfect for submerging in the pool or sea up to six meters, and with total protection against dust.
With your body in mind.
Information is power. That's why the Apple Watch Series 11 includes apps like Heart Rate and Vital Signs , which collect a wealth of data about your health.
The Apple Watch Series 11 comes equipped with advanced technology , including two heart rate sensors and a wrist temperature sensor. A watch to keep a close eye on your health.
Extraordinary measures.
With Apple Watch Series 11, there are no excuses not to move, from swimming laps to training for a marathon. It also uses precise metrics to ensure every movement counts and you get the most out of every workout. The journey to your goals starts on your wrist.
A much more refined Training app . The new design with four buttons in the corners gives you direct access to the features you use most, such as Target Pace, Time Trial Route, and Custom Training.
Designed to keep up with you.
Whatever your fitness level, the Apple Watch comes packed with advanced technology to help you go far. With all-day battery life, precise GPS, and features that motivate you and let you track your workouts in real time, it's time to push your limits.
Autonomy
Want more battery life? You got it. The Apple Watch Series 11 offers up to 24 hours of typical use . It works all day and doesn't rest at night thanks to its long-lasting battery, which keeps collecting health data while you sleep soundly.
- Up to 24 hours of normal use on a full charge
- Up to 38 hours of normal use in low power mode
- Up to 8 hours of normal use with a 15-minute fast charge
5G. A giant leap in your connections.
With a mobile data plan, you can call, text, pay bills, listen to music, and much more, all without carrying your iPhone. The new Series 11 is incredibly fast thanks to the blazing speed of 5G networks. (GPS + Cellular model)
A miniature life preserver.
The Apple Watch Series 11 is packed with great new features that look after you. It's designed to make emergency calls, even if you don't have your iPhone with you. As long as you're wearing the watch, everything is under control .
Apple Watch Series 11
The best way to monitor your health
Flawless design
The Series 11 is our thinnest watch. It's so compact you can comfortably wear it while you sleep and wake up to a report of your vital signs.
Ultra-resistant Ion-X display . The Series 11's display glass is the toughest in the industry and twice as scratch-resistant as the Series 10.
Water and dust resistance . The Apple Watch Series 11 has WR 50M and IP6X certifications, perfect for submerging in the pool or sea up to six meters, and with total protection against dust.
With your body in mind.
Information is power. That's why the Apple Watch Series 11 includes apps like Heart Rate and Vital Signs , which collect a wealth of data about your health.
The Apple Watch Series 11 comes equipped with advanced technology , including two heart rate sensors and a wrist temperature sensor. A watch to keep a close eye on your health.
Extraordinary measures.
With Apple Watch Series 11, there are no excuses not to move, from swimming laps to training for a marathon. It also uses precise metrics to ensure every movement counts and you get the most out of every workout. The journey to your goals starts on your wrist.
A much more refined Training app . The new design with four buttons in the corners gives you direct access to the features you use most, such as Target Pace, Time Trial Route, and Custom Training.
Designed to keep up with you.
Whatever your fitness level, the Apple Watch comes packed with advanced technology to help you go far. With all-day battery life, precise GPS, and features that motivate you and let you track your workouts in real time, it's time to push your limits.
Autonomy
Want more battery life? You got it. The Apple Watch Series 11 offers up to 24 hours of typical use . It works all day and doesn't rest at night thanks to its long-lasting battery, which keeps collecting health data while you sleep soundly.
- Up to 24 hours of normal use on a full charge
- Up to 38 hours of normal use in low power mode
- Up to 8 hours of normal use with a 15-minute fast charge
5G. A giant leap in your connections.
With a mobile data plan, you can call, text, pay bills, listen to music, and much more, all without carrying your iPhone. The new Series 11 is incredibly fast thanks to the blazing speed of 5G networks. (GPS + Cellular model)
A miniature life preserver.
The Apple Watch Series 11 is packed with great new features that look after you. It's designed to make emergency calls, even if you don't have your iPhone with you. As long as you're wearing the watch, everything is under control .
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Watch Series 11 |
| Operating System | watchOS |
| O.S. version | 26 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-09-19 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | White |
| Dimensions | 42 x 36 x 9,7 mm |
| Weight | 30,3 g |
| Water and dust resistance | IP6X |
| Case size | 42 mm |
| Dial Material | Aluminium |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | Silicone |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,77" |
| Display type | LTPO3 OLED |
| Screen resolution | 374 x 446 p |
| Screen protection | Ion-X strengthened glass |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Apple S10 |
| Processor | Dual Core |
| Storage | 64 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n), Dual band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Network connection | GPS |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB-C |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Electrocardiogram sensor | Enabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | iPhone 11 o posterior y iPhone SE 2 o posterior con iOS 26 o posterior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 24 h |
| Mobile application | Watch |