Apple Watch Ultra 3 GPS + Cellular 49mm Natural Titanium with Alpine Loop Blue Strap (Light Blue) - Size M
Apple Watch Ultra 3:
- Retina LTPO3 OLED display
- Ultra-resistant titanium case
- Up to 42 hours of autonomy
- Health sensors
- Motion sensors
- Fast charging
- Water resistant 100m
- Bluetooth 5.3
- WatchOS 26
Apple Watch Ultra 3 GPS + Cellular 49mm Natural Titanium with Alpine Loop Blue Strap (Light Blue) - Size M
Apple Watch Ultra 3
A force of nature
Closer up.
Choose from two aerospace-grade titanium finishes: natural and black.
The wide-viewing OLED display is brighter no matter where you look. And thanks to efficient LTPO3 technology , the second hand moves forward on the dial.
The Ultra 3 is built to last, with an ultra-durable titanium case and a sapphire crystal display – one of the toughest natural materials on the planet.
Your challenges are asking for a chance.
The big day for running has arrived . Apple Watch Ultra 3 is ready to take your runs further than ever. Intelligent features like high-accuracy dual-frequency GPS , advanced metrics, and Personalized Workouts keep up with you wherever you need to go. Plus, with the new ultra-fast 5G connection, you can go running with your watch and leave your iPhone at home.
Medal in autonomy.
Apple Watch Ultra 3 is designed to perform at its best for longer, just like you. Just 15 minutes of fast charging gives you up to 12 hours of normal use.
Get ready for a rush: up to 42 hours of normal use and up to 72 hours in low-power mode.
Satellite communications.
When you're without a cellular connection or Wi-Fi, the Ultra 3 lends a hand with built-in satellite communications. And if you ever need help, you know you can contact emergency services.
Give them a thousand turns in everything.
The Apple Watch Ultra 3 excels in any sport. When you're out cycling, it tracks your speed and performance to show you your progress in real time. And in the water, it recognizes your swimming style, records your sets, and calculates your total distance. Victory starts on your wrist.
Snowboarding, skiing, mountain biking, rowing, and you name it. Discover all the ways Apple Watch Ultra 3 offers to experience sports to the fullest on the App Store. Every second is a call to action.
Gain height. And depth.
Conquering peaks and exploring the seabed requires specialized equipment. That's why the Apple Watch Ultra 3 includes revolutionary features , like a powerful compass and a comprehensive dive computer. Next time you head out on an expedition, pack your wrist instead of your backpack.
With your body in mind.
Data is a powerful ally and can help you react. Thanks to apps like ECG and Vital Signs, the Apple Watch Ultra 3 gathers a wealth of information about your health.
Apple Watch Ultra 3
A force of nature
Closer up.
Choose from two aerospace-grade titanium finishes: natural and black.
The wide-viewing OLED display is brighter no matter where you look. And thanks to efficient LTPO3 technology , the second hand moves forward on the dial.
The Ultra 3 is built to last, with an ultra-durable titanium case and a sapphire crystal display – one of the toughest natural materials on the planet.
Your challenges are asking for a chance.
The big day for running has arrived . Apple Watch Ultra 3 is ready to take your runs further than ever. Intelligent features like high-accuracy dual-frequency GPS , advanced metrics, and Personalized Workouts keep up with you wherever you need to go. Plus, with the new ultra-fast 5G connection, you can go running with your watch and leave your iPhone at home.
Medal in autonomy.
Apple Watch Ultra 3 is designed to perform at its best for longer, just like you. Just 15 minutes of fast charging gives you up to 12 hours of normal use.
Get ready for a rush: up to 42 hours of normal use and up to 72 hours in low-power mode.
Satellite communications.
When you're without a cellular connection or Wi-Fi, the Ultra 3 lends a hand with built-in satellite communications. And if you ever need help, you know you can contact emergency services.
Give them a thousand turns in everything.
The Apple Watch Ultra 3 excels in any sport. When you're out cycling, it tracks your speed and performance to show you your progress in real time. And in the water, it recognizes your swimming style, records your sets, and calculates your total distance. Victory starts on your wrist.
Snowboarding, skiing, mountain biking, rowing, and you name it. Discover all the ways Apple Watch Ultra 3 offers to experience sports to the fullest on the App Store. Every second is a call to action.
Gain height. And depth.
Conquering peaks and exploring the seabed requires specialized equipment. That's why the Apple Watch Ultra 3 includes revolutionary features , like a powerful compass and a comprehensive dive computer. Next time you head out on an expedition, pack your wrist instead of your backpack.
With your body in mind.
Data is a powerful ally and can help you react. Thanks to apps like ECG and Vital Signs, the Apple Watch Ultra 3 gathers a wealth of information about your health.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Watch Ultra 3 |
| Operating System | watchOS |
| O.S. version | 26 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-09-19 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul, Silver Gray |
| Dimensions | 49 x 44 x 12 mm |
| Weight | 61,8 g |
| Water and dust resistance | IP6X |
| Military Certified | MIL-STD-810H |
| Case size | 49 mm |
| Dial Material | Titanium |
| Waterproof | 10 ATM (100 meters) |
| Strap material | Loop |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,98" |
| Display type | LTPO3 OLED |
| Screen resolution | 422 x 514 p |
| Screen protection | Sapphire crystal glass |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Apple S10 |
| Processor | Dual Core |
| Storage | 64 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n), Dual band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Network connection | GPS + Cellular |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | e-SIM |
| ANT+ | Disabled |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 599 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Electrocardiogram sensor | Enabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | iPhone 11 o posterior y iPhone SE (2.ª generación) o posterior con iOS 26 o posterior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 42 h |
| Mobile application | Watch |