Apple Watch Series 10 GPS + Cellular 46mm Silver Aluminum with Blue Denim Sport Band - Size M/L
Apple Watch Series 10:
- Retina LTPO3 OLED display
- Double tap gesture
- Up to 18 hours of use
- Fast charging
- Water resistant 50m
- Bluetooth 5.3
- WatchOS 11
- SiP S10
Apple Watch Series 10 GPS + Cellular 46mm Silver Aluminum with Blue Denim Sport Band - Size M/L
Apple Watch Series 10
The new timeline
Huge screen.
Series 10 is a leap into the future for Apple Watch. We're introducing our largest, most advanced display that shows you more information than ever before. And thanks to Apple's new Wide Viewing OLED technology , even a quick glance—even from the side—tells you how much it has to tell you.
Very fine profile.
The Series 10 is our thinnest watch yet . To minimize its thickness, we redesigned nearly every component, from the SiP to the Digital Crown, including the speaker, front glass, and antenna. It seems impossible to fit so much innovation into such a small space.
The Series 10 display is the largest ever on an Apple Watch— up to 75% larger than the Series 3 and up to 30% larger than the Series 4, 5, 6, and SE. A monumental difference that will help you see your days in a bigger way.
Pure brilliance.
For the first time, Apple Watch is available in a unique jet black. The polished aluminum case has a spectacular reflective finish . It also undergoes a 30-stage anodization process for the deepest, most brilliant black you've ever seen. We bring you our most sophisticated and timeless watch yet.
Another first: Apple Watch now comes in three titanium finishes that are as dazzling as they are durable. It's crafted from aerospace-grade titanium, polished to a mirror-like shine. And because titanium's superior strength-to-weight ratio, Series 10 is nearly 20% lighter than the stainless steel Series 9, without compromising its strength by a single micron.
Daily and nightly health data.
The Series 10's advanced sensors help you better understand your health with data on sleep, heart rate, and more.
Getting a good night's sleep is in your hands . Create a nighttime routine, track your rest, and see how much time you spend in REM, core, and deep sleep, as well as how many times you've woken up. If you're running low on battery, just 8 minutes of charging will give you 8 hours of sleep tracking.
What your heart is telling you . Check your heart rate with the Heart Rate app and receive a notification if it's significantly above or below normal.
Vital data . The new Vital Signs app helps you identify changes in your daily health. With just a glance at your watch, you'll know how your body has been performing throughout the night. It shows you information about your heart and respiratory rates, your wrist temperature, and how long you've been asleep.
Find strength for everything.
Training with the Series 10 is a real energizer. It encourages you to move more, tracks your sessions, and generates all the metrics you could ever need. Your fitness will benefit.
The new water temperature sensor is ready for your swim workouts. And with a new depth gauge , the Series 10 is the perfect companion for swimming or snorkeling. All you need is your swimsuit.
All the ways to stay fit. The Apple Watch is ready for anything you throw at it. It's equally at home with strength training, running, Pilates, and dancing. The workout options are endless, and your metrics will keep up with you.
Connect intelligently.
Apple Watch keeps you close to your loved ones and what matters to you. If you have a cellular model, you don't even have to have your iPhone with you to make calls or send messages. And the new smart features are the first to tell you what you need to know.
Apple Watch Series 10
The new timeline
Huge screen.
Series 10 is a leap into the future for Apple Watch. We're introducing our largest, most advanced display that shows you more information than ever before. And thanks to Apple's new Wide Viewing OLED technology , even a quick glance—even from the side—tells you how much it has to tell you.
Very fine profile.
The Series 10 is our thinnest watch yet . To minimize its thickness, we redesigned nearly every component, from the SiP to the Digital Crown, including the speaker, front glass, and antenna. It seems impossible to fit so much innovation into such a small space.
The Series 10 display is the largest ever on an Apple Watch— up to 75% larger than the Series 3 and up to 30% larger than the Series 4, 5, 6, and SE. A monumental difference that will help you see your days in a bigger way.
Pure brilliance.
For the first time, Apple Watch is available in a unique jet black. The polished aluminum case has a spectacular reflective finish . It also undergoes a 30-stage anodization process for the deepest, most brilliant black you've ever seen. We bring you our most sophisticated and timeless watch yet.
Another first: Apple Watch now comes in three titanium finishes that are as dazzling as they are durable. It's crafted from aerospace-grade titanium, polished to a mirror-like shine. And because titanium's superior strength-to-weight ratio, Series 10 is nearly 20% lighter than the stainless steel Series 9, without compromising its strength by a single micron.
Daily and nightly health data.
The Series 10's advanced sensors help you better understand your health with data on sleep, heart rate, and more.
Getting a good night's sleep is in your hands . Create a nighttime routine, track your rest, and see how much time you spend in REM, core, and deep sleep, as well as how many times you've woken up. If you're running low on battery, just 8 minutes of charging will give you 8 hours of sleep tracking.
What your heart is telling you . Check your heart rate with the Heart Rate app and receive a notification if it's significantly above or below normal.
Vital data . The new Vital Signs app helps you identify changes in your daily health. With just a glance at your watch, you'll know how your body has been performing throughout the night. It shows you information about your heart and respiratory rates, your wrist temperature, and how long you've been asleep.
Find strength for everything.
Training with the Series 10 is a real energizer. It encourages you to move more, tracks your sessions, and generates all the metrics you could ever need. Your fitness will benefit.
The new water temperature sensor is ready for your swim workouts. And with a new depth gauge , the Series 10 is the perfect companion for swimming or snorkeling. All you need is your swimsuit.
All the ways to stay fit. The Apple Watch is ready for anything you throw at it. It's equally at home with strength training, running, Pilates, and dancing. The workout options are endless, and your metrics will keep up with you.
Connect intelligently.
Apple Watch keeps you close to your loved ones and what matters to you. If you have a cellular model, you don't even have to have your iPhone with you to make calls or send messages. And the new smart features are the first to tell you what you need to know.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Watch Series 10 |
| Operating System | watchOS |
| O.S. version | 11 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-09-20 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 46 x 39 x 9,7 mm |
| Weight | 35,3 g |
| Water and dust resistance | IP6X |
| Case size | 46 mm |
| Dial Material | Aluminium |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | Silicone |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,96" |
| Display type | LTPO3 OLED |
| Screen resolution | 416 x 496 p |
| Screen protection | Ion-X strengthened glass |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Apple S10 |
| Processor | Dual Core |
| Storage | 64 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n), Dual band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | GPS + Cellular |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | e-SIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB-C |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Electrocardiogram sensor | Enabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | iPhone Xs o posterior y iPhone SE (2.ª generación) o posterior con iOS 18 o posterior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 18 h |
| Mobile application | Watch |