CAT B40 Hygiene Plus 4G Black (Black) Dual SIM
CAT B40 Hygiene Plus Black Dual SIM:
- Dual SIM
- 2.4" screen in 320 x 240 p resolution
- 2 MP rear camera
- Battery: 1800mAh
- IP69 resistance and military certification
CAT B40 Hygiene Plus 4G Black (Black) Dual SIM
CAT B40 Hygiene Plus Black Dual SIM
The toughest 4G business phone
The mobile to work that resists the most
The CAT mobile brand is fully focused on the professional world. And it is that this CAT B40 comes with a clear concept, "Work smart, hold stronger, stay connected", or what is the same: Work intelligently, stay stronger, stay connected. These 3 premises make it a phone with 4G connectivity, industrial strength, professional grade and military specifications .
IP69 resistance to withstand the toughest jobs
The new CAT B40 joins the range of off-road mobiles , capable of enduring extreme situations, in difficult environments. One of the main features is its resistance to water and dust, since it has an IP68 and IP69 rating , which makes it a truly unique mobile for its price range. Whether you work in extreme conditions, outdoors, or just a little clumsy, this mobile is perfect.
Simplicity and security
For the first time in a CAT mobile, all construction materials have been mixed with a silver ion antimicrobial additive, making it an outstanding defense against germs (ISO22196). The Hygiene Plus phone will keep you safe from any physical transmission and will make you feel more secure at your workplace. In addition, we are facing a mobile that is very easy to use. First of all, thanks to its physical keyboard we can use it with gloves more easily. On the other hand, it equips a great-sounding speaker, flashlight and a long-lasting battery so you don't have to suddenly look for a nearby plug.
CAT B40 Hygiene Plus Black Dual SIM
The toughest 4G business phone
The mobile to work that resists the most
The CAT mobile brand is fully focused on the professional world. And it is that this CAT B40 comes with a clear concept, "Work smart, hold stronger, stay connected", or what is the same: Work intelligently, stay stronger, stay connected. These 3 premises make it a phone with 4G connectivity, industrial strength, professional grade and military specifications .
IP69 resistance to withstand the toughest jobs
The new CAT B40 joins the range of off-road mobiles , capable of enduring extreme situations, in difficult environments. One of the main features is its resistance to water and dust, since it has an IP68 and IP69 rating , which makes it a truly unique mobile for its price range. Whether you work in extreme conditions, outdoors, or just a little clumsy, this mobile is perfect.
Simplicity and security
For the first time in a CAT mobile, all construction materials have been mixed with a silver ion antimicrobial additive, making it an outstanding defense against germs (ISO22196). The Hygiene Plus phone will keep you safe from any physical transmission and will make you feel more secure at your workplace. In addition, we are facing a mobile that is very easy to use. First of all, thanks to its physical keyboard we can use it with gloves more easily. On the other hand, it equips a great-sounding speaker, flashlight and a long-lasting battery so you don't have to suddenly look for a nearby plug.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Colour | Black |
| Dimensions | 145 x 62 x 18 mm |
| Keyboard | Numeric |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Military Certified | MIL-STD-810H |
| Pantalla | |
|---|---|
| Display type | TFT |
| Screen resolution | 240 x 320 p |
| Touch screen | No |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Expandable memory | micro SD 32 GB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 MB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 2 MP |
| Rear camera resolution | 2 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Number of rear cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| SIM type | DualSIM |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 1800 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |