Motorola Moto G56 5G 8GB/256GB Black (Black Oyster) Dual SIM
Motorola Moto G56 5G:
- 6.72" Full HD+ display
- 50 MP main camera
- 32 MP internal camera
- 5200 mAh battery
- 30W TurboPower Charging
- MediaTek Dimensity 7060
- Android 15
Motorola Moto G56 5G 8GB/256GB Black (Black Oyster) Dual SIM
Motorola Moto G56 5G
Soak up the entertainment
Made to stand out
Enjoy seamless action with a seamless display and slim bezel that delivers an impressive 87% screen-to-body ratio.
Its ultra-comfortable finish provides a soft, warm texture that resists wear without losing its sophisticated look.
Durability that excites
Get a design that combines comfort with military-grade standards, water protection, and an ultra-durable display.
Your screen will be more protected than ever. With the durability of Corning® Gorilla® Glass 7i , you'll enjoy twice the resistance to drops and scratches, so your screen will look newer for much longer.
Forget about worries with the IP68 and IP69 certifications , which provide superior protection against dust, dirt, sand, and water. The moto g56 5G is designed to be submerged in freshwater at a depth of up to 1.5 meters for up to 30 minutes.
New dimensions
Take your entertainment to the next level with a brilliant FHD+ display and powerful stereo speakers with Dolby Atmos® . Enjoy incredible clarity on the 6.72" screen, even in bright daylight, thanks to High Brightness mode and a seamless, fully immersive, distraction-free design.
All-day autonomy
Power through your smartphone all day long with its high-capacity 5200mAh battery . When you need it, quickly recharge it in minutes with 30W TurboPower™ charging and get back to enjoying hours of use.
Fast 5G performance
Enjoy super-fast downloads and streaming thanks to the MediaTek Dimensity 7060 processor, with performance enhanced with Memory Expansion. Multitask seamlessly. Be amazed by the power of an 8-core processor, the speed of 5G networks , and the amount of storage you have for your photos, movies, songs, and apps.
Motorola Moto G56 5G
Soak up the entertainment
Made to stand out
Enjoy seamless action with a seamless display and slim bezel that delivers an impressive 87% screen-to-body ratio.
Its ultra-comfortable finish provides a soft, warm texture that resists wear without losing its sophisticated look.
Durability that excites
Get a design that combines comfort with military-grade standards, water protection, and an ultra-durable display.
Your screen will be more protected than ever. With the durability of Corning® Gorilla® Glass 7i , you'll enjoy twice the resistance to drops and scratches, so your screen will look newer for much longer.
Forget about worries with the IP68 and IP69 certifications , which provide superior protection against dust, dirt, sand, and water. The moto g56 5G is designed to be submerged in freshwater at a depth of up to 1.5 meters for up to 30 minutes.
New dimensions
Take your entertainment to the next level with a brilliant FHD+ display and powerful stereo speakers with Dolby Atmos® . Enjoy incredible clarity on the 6.72" screen, even in bright daylight, thanks to High Brightness mode and a seamless, fully immersive, distraction-free design.
All-day autonomy
Power through your smartphone all day long with its high-capacity 5200mAh battery . When you need it, quickly recharge it in minutes with 30W TurboPower™ charging and get back to enjoying hours of use.
Fast 5G performance
Enjoy super-fast downloads and streaming thanks to the MediaTek Dimensity 7060 processor, with performance enhanced with Memory Expansion. Multitask seamlessly. Be amazed by the power of an 8-core processor, the speed of 5G networks , and the amount of storage you have for your photos, movies, songs, and apps.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Moto G56 5G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-05-29 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 165,75 x 76,26 x 8,35 mm |
| Weight | 200 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,72" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 7060 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | micro SD 2 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 256 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,8, 25 mm gran angular, 1/1,95", 0,8 μm, PDAF) + 8 MP (f/2,2, 12 mm, 118° ultra gran angular, 1,12 μm); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 1080p@30/60 fps |
| Front camera | 32 MP (f/2,2, gran angular, 0,7 μm); HDR; Vídeo: Sí |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado o región</p> |