Motorola Moto G75 5G 8GB/256GB Gray (Charcoal Gray) Dual SIM
Motorola Moto G75 5G:
- 6.78" LCD Full HD+ 120 Hz display
- Snapdragon 6 Gen 3
- Dual Main Camera 50 MP + 8 MP
- Front camera 16 MP
- 5G connection
- 5000 mAh battery with TurboPower 30W
- Android 14
Motorola Moto G75 5G 8GB/256GB Gray (Charcoal Gray) Dual SIM
Motorola Moto G75 5G
Made for everyday use
Shining stability
Shine in any light with a robust camera system, and unleash your creativity with AI-powered features that enhance the quality of your photos with minimal effort.
The 50MP camera with Sony LYTIA™ 600 sensor takes incredible photos and videos in low light, while OIS technology prevents even the slightest movement from resulting in blurred images.
Take wide-angle photos and capture even the smallest details with an 8 MP camera that brings you 4 times closer.
Take eye-catching photos that are worth posting with the 16MP front camera. The smartphone produces spectacular group photo results when it detects multiple people in a selfie or you rotate the phone, as it switches to Group mode automatically to cover more.
Let yourself be enveloped by everything around you
Enjoy crisp, vibrant visuals even on the sunniest days with High Brightness mode, which reaches up to 1000 nits . Plus, Display Color Boost improves both brightness and color, so everything stands out and looks better.
Watch your favorite movies and shows in Full HD+ quality on a big, crisp, bright screen.
Apps run faster, with a 120Hz refresh rate that lets you game and scroll smoothly and fluidly.
Play your favorite tracks on two built-in speakers equipped with Dolby Atmos® and high-resolution sound .
Maximum efficiency
With the first of its kind 3rd Gen Qualcomm® Snapdragon® 6 processor , you’ll get the best performance in everything you do: you’ll play at a new level, take sharper photos, and discover new AI-powered features. Plus, you’ll browse super-fast with 5G connectivity and the latest Wi-Fi 6/6E connections.
Faster loads
The 5000 mAh battery guarantees uninterrupted operation throughout the day thanks to the 36 hours of autonomy on a single charge.
The further away the plugs, the better Charge 50% of the battery in less than 25 minutes with 30 W TurboPower™ charging , or with wireless charging (up to 15 W).
Motorola Moto G75 5G
Made for everyday use
Shining stability
Shine in any light with a robust camera system, and unleash your creativity with AI-powered features that enhance the quality of your photos with minimal effort.
The 50MP camera with Sony LYTIA™ 600 sensor takes incredible photos and videos in low light, while OIS technology prevents even the slightest movement from resulting in blurred images.
Take wide-angle photos and capture even the smallest details with an 8 MP camera that brings you 4 times closer.
Take eye-catching photos that are worth posting with the 16MP front camera. The smartphone produces spectacular group photo results when it detects multiple people in a selfie or you rotate the phone, as it switches to Group mode automatically to cover more.
Let yourself be enveloped by everything around you
Enjoy crisp, vibrant visuals even on the sunniest days with High Brightness mode, which reaches up to 1000 nits . Plus, Display Color Boost improves both brightness and color, so everything stands out and looks better.
Watch your favorite movies and shows in Full HD+ quality on a big, crisp, bright screen.
Apps run faster, with a 120Hz refresh rate that lets you game and scroll smoothly and fluidly.
Play your favorite tracks on two built-in speakers equipped with Dolby Atmos® and high-resolution sound .
Maximum efficiency
With the first of its kind 3rd Gen Qualcomm® Snapdragon® 6 processor , you’ll get the best performance in everything you do: you’ll play at a new level, take sharper photos, and discover new AI-powered features. Plus, you’ll browse super-fast with 5G connectivity and the latest Wi-Fi 6/6E connections.
Faster loads
The 5000 mAh battery guarantees uninterrupted operation throughout the day thanks to the 36 hours of autonomy on a single charge.
The further away the plugs, the better Charge 50% of the battery in less than 25 minutes with 30 W TurboPower™ charging , or with wireless charging (up to 15 W).
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-10-28 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 166,1 x 77,2 x 8,3 mm |
| Weight | 205 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,78" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2388 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 1000 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,8, gran angular, 0,8 μm, PDAF, OIS) + 8 MP (f/2,2, 119° ultra gran angular, 1,12 μm, AF); Flash LED, HDR, PANORÁMICA; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30/60 fps, giro-EIS |
| Front camera | 16 MP (f/2,5, gran angular, 1,0 μm); Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e), Tri-band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |