Motorola Moto G77 5G 8GB/256GB Green (Shaded Spruce) Dual SIM
Motorola Moto G86:
- Mediatek Dimensity 6400 (6nm)
- 5200 mAh battery
- 33W TurboPower charging
- 6.78" 120Hz AMOLED display
- Dual 108MP main camera and 32MP front camera
- Android 16
Motorola Moto G77 5G 8GB/256GB Green (Shaded Spruce) Dual SIM
Motorola Moto G77 5G
Designed to impress
The details shine
Watch, scroll and play crisp images on the 6.78" Extreme AMOLED display with 17% sharper resolution and cinematic-level colors.
Too much sun? No problem.
You'll see everything clearly, even in the most dazzling sunlight, with a peak brightness of up to 5000 nits , 5 times brighter than before.
An incredibly smooth experience
The ultra-smooth 120Hz refresh rate ensures everything runs smoothly whether you're scrolling, gaming, or switching between apps. Auto mode adjusts the refresh rate to conserve battery when needed.
Durable and ready for adventure
Built for adventure. Designed to withstand extreme conditions, the moto g77 resists drops, dust, dirt, heat, cold, pressure changes, and even salty or humid environments.
Designed to be tough . Protect your screen with twice the performance against drops and scratches thanks to Corning® Gorilla® Glass 7i.
Water resistant. No worries. Your smartphone stays safe wherever life takes you. The moto g77 offers the highest level of dust protection and protects against spills and splashes with its IP64 rating.
Speed that matches your pace
Experience the incredible speed of a powerful processor. Download apps at lightning speed and install them in less time.
Speed up tasks with the MediaTek Dimensity 6400 processor, an eight-core processor with speeds up to 2.5 GHz and advanced 6 nm efficiency.
Up to 37 hours of battery life
Enjoy hours of entertainment, listen to longer playlists and video chat with friends as much as you want thanks to its high-capacity 5200 mAh battery.
It recharges in a flash. Get hours of battery life in just minutes with TurboPower™ 30 charging.
Motorola Moto G77 5G
Designed to impress
The details shine
Watch, scroll and play crisp images on the 6.78" Extreme AMOLED display with 17% sharper resolution and cinematic-level colors.
Too much sun? No problem.
You'll see everything clearly, even in the most dazzling sunlight, with a peak brightness of up to 5000 nits , 5 times brighter than before.
An incredibly smooth experience
The ultra-smooth 120Hz refresh rate ensures everything runs smoothly whether you're scrolling, gaming, or switching between apps. Auto mode adjusts the refresh rate to conserve battery when needed.
Durable and ready for adventure
Built for adventure. Designed to withstand extreme conditions, the moto g77 resists drops, dust, dirt, heat, cold, pressure changes, and even salty or humid environments.
Designed to be tough . Protect your screen with twice the performance against drops and scratches thanks to Corning® Gorilla® Glass 7i.
Water resistant. No worries. Your smartphone stays safe wherever life takes you. The moto g77 offers the highest level of dust protection and protects against spills and splashes with its IP64 rating.
Speed that matches your pace
Experience the incredible speed of a powerful processor. Download apps at lightning speed and install them in less time.
Speed up tasks with the MediaTek Dimensity 6400 processor, an eight-core processor with speeds up to 2.5 GHz and advanced 6 nm efficiency.
Up to 37 hours of battery life
Enjoy hours of entertainment, listen to longer playlists and video chat with friends as much as you want thanks to its high-capacity 5200 mAh battery.
It recharges in a flash. Get hours of battery life in just minutes with TurboPower™ 30 charging.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Moto G77 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 16 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-07-07 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Green |
| Dimensions | 164,2 x 77,4 x 7,3 mm |
| Weight | 182 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,78" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1272 x 2772 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 5000 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 256 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 108 MP (f/1.7, gran agular, 0.64µm, PDAF, OIS) 8 MP (f/2.2, 119˚ ultragran angular, 1.12µm, AF); Dual-LED flash, HDR, panorama; Vídeo: 1440p@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front camera | 32 MP (f/2.2, gran angular, 0.64µm); HDR; Video 1440p@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Rear camera resolution | 108 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Dual band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | * La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región |