Motorola Moto G85 5G 12GB/256GB Blue (Cobalt Blue) Dual SIM XT2427-3
Motorola Moto G85 5G:
- Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3
- 5000 mAh battery
- 30W TurboPower Charging
- 6.67" 120Hz FHD+ pOLED display
- Dual 50 MP main camera and 32 MP front camera
- Stereo speakers and Dolby Atmos
- Android 14
Motorola Moto G85 5G 12GB/256GB Blue (Cobalt Blue) Dual SIM XT2427-3
Motorola Moto G85 5G
Perfect curves
Crafted with attention to elegant curves, moto g85 5G is the first moto g with an infinity edge design . Embrace everyday comfort with a curved display and back bezel that blends seamlessly with contoured sides and premium finishes. Plus, the moto g85 5G’s thin, light frame lets you take it with you wherever you go.
Capture every detail
Enjoy content that meets cinema standards on a 6.67” edge-to-edge FHD+ pOLED display.
You've never seen content this smooth with the 120Hz refresh rate .
Turn up the volume and hear the sound coming out of the large stereo speakers more clearly.
Hear even the smallest sound with Dolby Atmos and take your favorite content to another dimension.
Designed to create memories
Take eye-catching photos, day or night. Thanks to the 50 MP camera system and the Sony LYTIA™ 600 sensor, you can take incredible photos in any light condition.
Capture your memories as you see them, even over bumps, thanks to the 50MP camera with optical image stabilization . Fit more into the frame with an ultra-wide-angle lens.
Take selfies you'll want to post immediately thanks to a 32MP selfie camera with Quad Pixel technology .
Let AI instantly improve the color and lighting of a photo you just took with Auto Adjust.
Uninterrupted autonomy
The powerful 5000 mAh battery allows you to use your smartphone for 34 hours, and thanks to the 30 W TurboPower charger, you won't have to spend part of the day looking for power outlets.
Maximum performance
The smartphone is equipped with a Snapdragon processor , 12GB of RAM and 256GB of storage out of the box. Together, they deliver next-generation performance. Get the boost you need with the Memory Expansion feature, which automatically adds RAM up to 24GB.
Motorola Moto G85 5G
Perfect curves
Crafted with attention to elegant curves, moto g85 5G is the first moto g with an infinity edge design . Embrace everyday comfort with a curved display and back bezel that blends seamlessly with contoured sides and premium finishes. Plus, the moto g85 5G’s thin, light frame lets you take it with you wherever you go.
Capture every detail
Enjoy content that meets cinema standards on a 6.67” edge-to-edge FHD+ pOLED display.
You've never seen content this smooth with the 120Hz refresh rate .
Turn up the volume and hear the sound coming out of the large stereo speakers more clearly.
Hear even the smallest sound with Dolby Atmos and take your favorite content to another dimension.
Designed to create memories
Take eye-catching photos, day or night. Thanks to the 50 MP camera system and the Sony LYTIA™ 600 sensor, you can take incredible photos in any light condition.
Capture your memories as you see them, even over bumps, thanks to the 50MP camera with optical image stabilization . Fit more into the frame with an ultra-wide-angle lens.
Take selfies you'll want to post immediately thanks to a 32MP selfie camera with Quad Pixel technology .
Let AI instantly improve the color and lighting of a photo you just took with Auto Adjust.
Uninterrupted autonomy
The powerful 5000 mAh battery allows you to use your smartphone for 34 hours, and thanks to the 30 W TurboPower charger, you won't have to spend part of the day looking for power outlets.
Maximum performance
The smartphone is equipped with a Snapdragon processor , 12GB of RAM and 256GB of storage out of the box. Together, they deliver next-generation performance. Get the boost you need with the Memory Expansion feature, which automatically adds RAM up to 24GB.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Moto G85 5G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-06-25 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 161,9 x 73,1 x 7,6 mm |
| Weight | 171 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | P-OLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 1600 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,8 gran angular, 1/1,95", 0,8 μm, PDAF, OIS) + 8 MP (f/2,2, 118° ultra gran angular, 1,12 μm, AF); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 1080p@30/60 fps |
| Front camera | 32 MP (f/2,4, gran angular, 0,7 μm); Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | * La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región |