Motorola Moto G86 5G 8GB/256GB Dark Blue (Spellbound) Dual SIM
Motorola Moto G86:
- Mediatek Dimensity 7300 (4nm)
- 5200 mAh battery
- 30W TurboPower Charging
- 6.67" 120Hz FHD+ pOLED display
- Dual 50 MP main camera and 32 MP front camera
- Stereo speakers and Dolby Atmos
- Android 15
Motorola Moto G86 5G 8GB/256GB Dark Blue (Spellbound) Dual SIM
Motorola Moto G86 5G
Designed to impress
Elegant and durable
The moto g86 5G takes you further by combining a sleek design with ultra-high protection. It offers unmatched moisture resistance and military-grade durability , and includes Corning® Gorilla® Glass 7i that's twice as resistant to drops and scratches .
It has been designed to resist dust, dirt, sand and high-pressure water , as well as to withstand extreme conditions: −20 °C, 60 °C, altitudes of up to 4500m… And several meters underwater with its IP68/IP69 certification .
Available in several Pantone® colors and a soft luxe texture, its design provides a touch of warmth and comfort, as well as durability, style, and resilience to daily use.
Uninterrupted entertainment
Enjoy vibrant colors and stunning details on the 6.67" Super HD pOLED display with infinite contrast and now 2.8 times brighter thanks to the HDR10+ standard and its 4500 nits . You'll see everything perfectly, even outdoors.
Take care of your eyes by browsing, playing games, and opening apps more smoothly thanks to the 120Hz refresh rate .
Immerse yourself in even better, more immersive sound with Dolby Atmos® . Enjoy deeper, clearer sound for your streaming, movies, and music. Be more excited and enjoy more detail.
Sharpness and brightness, day and night
Take sharp, striking photos in any lighting conditions with the 50MP camera and Sony LYTIA™ 600 sensor . With four times higher low-light sensitivity and Optical Image Stabilization (OIS), your photos always come out sharp and in focus, even when the conditions aren’t ideal.
Take high-resolution selfies with the 32MP camera and record 4K videos thanks to Quad Pixel technology, which ensures bright and detailed results, even in low light.
Fit four times more into the frame with the Ultra Wide lens, or get up close and personal with the sharper Macro Vision camera.
Switch to Night Sight mode in low light for brighter, clearer, and more colorful photos. It's available on both the rear and selfie cameras.
Faster charges
Enjoy up to 41 hours of continuous use for streaming videos or non-stop gaming thanks to the 5200mAh battery. Supercharge in a flash: Get hours of battery life in just minutes with 30W TurboPower™ charging .
Motorola Moto G86 5G
Designed to impress
Elegant and durable
The moto g86 5G takes you further by combining a sleek design with ultra-high protection. It offers unmatched moisture resistance and military-grade durability , and includes Corning® Gorilla® Glass 7i that's twice as resistant to drops and scratches .
It has been designed to resist dust, dirt, sand and high-pressure water , as well as to withstand extreme conditions: −20 °C, 60 °C, altitudes of up to 4500m… And several meters underwater with its IP68/IP69 certification .
Available in several Pantone® colors and a soft luxe texture, its design provides a touch of warmth and comfort, as well as durability, style, and resilience to daily use.
Uninterrupted entertainment
Enjoy vibrant colors and stunning details on the 6.67" Super HD pOLED display with infinite contrast and now 2.8 times brighter thanks to the HDR10+ standard and its 4500 nits . You'll see everything perfectly, even outdoors.
Take care of your eyes by browsing, playing games, and opening apps more smoothly thanks to the 120Hz refresh rate .
Immerse yourself in even better, more immersive sound with Dolby Atmos® . Enjoy deeper, clearer sound for your streaming, movies, and music. Be more excited and enjoy more detail.
Sharpness and brightness, day and night
Take sharp, striking photos in any lighting conditions with the 50MP camera and Sony LYTIA™ 600 sensor . With four times higher low-light sensitivity and Optical Image Stabilization (OIS), your photos always come out sharp and in focus, even when the conditions aren’t ideal.
Take high-resolution selfies with the 32MP camera and record 4K videos thanks to Quad Pixel technology, which ensures bright and detailed results, even in low light.
Fit four times more into the frame with the Ultra Wide lens, or get up close and personal with the sharper Macro Vision camera.
Switch to Night Sight mode in low light for brighter, clearer, and more colorful photos. It's available on both the rear and selfie cameras.
Faster charges
Enjoy up to 41 hours of continuous use for streaming videos or non-stop gaming thanks to the 5200mAh battery. Supercharge in a flash: Get hours of battery life in just minutes with 30W TurboPower™ charging .
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Moto G86 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-07-07 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 161,2 x 74,7 x 7,8 mm |
| Weight | 185 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Military Certified | MIL-STD-810H |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | P-OLED |
| Screen resolution | 1220 x 2712 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 4500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 256 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.9, 25mm, wide, 1/1.95", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS) + 8 MP (f/2.2, 12mm, 118˚, ultrawide, 1.12µm, AF); LED flash, HDR, panorama; Video 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front camera | 32 MP (f/2.2, wide, 0.7µm); HDR; Video 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Dual band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | * La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región |