Motorola Moto G15 4G 8GB/128GB Gray (Gravity Grey) Dual SIM
Motorola Moto G15:
- 6.72" IPS LCD display
- MediaTek Helio G81 Extreme processor
- 50 MP main camera
- 5200 mAh battery
- 18W TurboPower Charging
- Dolby Atmos
- Android 15
Motorola Moto G15 4G 8GB/128GB Gray (Gravity Grey) Dual SIM
Motorola Moto G15
A new auditory dimension
As in the cinema itself
Enjoy next-level entertainment on a 6.72” Full HD+ display , even in bright daylight, with High Brightness mode, which makes viewing outdoors easier.
Enjoy the deepest, clearest sound from Dolby Atmos® , whether through headphones or through your smartphone speakers.
Amazing photos day and night
Capture attention-grabbing photos with a 50MP camera system and Quad Pixel technology . Advanced software makes professional-looking photos effortless.
Capture your favourite moments in maximum detail thanks to the 50 MP sensor and Quad Pixel technology, which guarantees sharper and more vibrant results even in low light conditions.
Take the perfect selfie with the 8 MP front camera and share it in real time.
Don't let battery life stop you.
Work and play as much as you want thanks to the 5200 mAh battery .
Get up to 2 days of battery life on a single charge thanks to TurboPower™ 18 charging .
Elegant, reliable and durable
Crafted from premium materials, the moto g15 is finished with vegan leather and is splash and spill resistant, as well as damage resistant with Corning® Gorilla® Glass 3. Enjoy luxury and peace of mind at the same time.
Where power meets precision
Enjoy unbeatable speed with the MediaTek Helio G81 Extreme processor and HyperEngine Gaming technology, which guarantee better responsiveness and faster, smoother gaming experiences.
Motorola Moto G15
A new auditory dimension
As in the cinema itself
Enjoy next-level entertainment on a 6.72” Full HD+ display , even in bright daylight, with High Brightness mode, which makes viewing outdoors easier.
Enjoy the deepest, clearest sound from Dolby Atmos® , whether through headphones or through your smartphone speakers.
Amazing photos day and night
Capture attention-grabbing photos with a 50MP camera system and Quad Pixel technology . Advanced software makes professional-looking photos effortless.
Capture your favourite moments in maximum detail thanks to the 50 MP sensor and Quad Pixel technology, which guarantees sharper and more vibrant results even in low light conditions.
Take the perfect selfie with the 8 MP front camera and share it in real time.
Don't let battery life stop you.
Work and play as much as you want thanks to the 5200 mAh battery .
Get up to 2 days of battery life on a single charge thanks to TurboPower™ 18 charging .
Elegant, reliable and durable
Crafted from premium materials, the moto g15 is finished with vegan leather and is splash and spill resistant, as well as damage resistant with Corning® Gorilla® Glass 3. Enjoy luxury and peace of mind at the same time.
Where power meets precision
Enjoy unbeatable speed with the MediaTek Helio G81 Extreme processor and HyperEngine Gaming technology, which guarantee better responsiveness and faster, smoother gaming experiences.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-02-12 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Dimensions | 165,7 x 76 x 8,2 mm |
| Water and dust resistance | IP54 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Touch screen | Yes |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Memória RAM | 8 GB |
| Processor | Octa Core |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, gran angular, PDAF) + 5 MP (f/2.4, ultra gran angular); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.0, gran angular, 1.12μm); Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región</p> |