Motorola Edge 20 5G 8GB/256GB Gray (Frosted Grey) Dual SIM XT2143-1
Motorola Edge 20 5G 256GB Gray Dual SIM
- Ultra-fluid 144Hz OLED display
- Superfast 5G and Wi-Fi 6E
- Qualcomm Snapdragon 778G 5G
- 108MP + 30x Superzoom
Motorola Edge 20 5G 8GB/256GB Gray (Frosted Grey) Dual SIM XT2143-1
Motorola Edge 20 5G
Motorola's all-in-one
More functionality, less size
Capture incredible photos from any angle with a 108 MP camera system and 30x Super Zoom. Enjoy an ultra-vibrant, ultra-smooth 144Hz OLED display . And experience incredible performance with a Qualcomm® Snapdragon™ processor and next-generation 5G speeds. Do you want to discover more? Well get ready because it is exceptional from any angle. The 119º ultra-wide lens fits 4x closer to the frame, while the Macro Vision lens gets you 5x closer to your subject. Capture your photos more vivid than ever with an ultra-high-resolution 108 MP sensor. 9 times larger ultra-pixels give you 9 times more sensitivity to light. And enjoy its high-resolution optical zoom, even getting to capture details from incredible distances using the 30x Super Zoom.
Powerful software for everyone
We don't like to slow down, and you won't with a Qualcomm® Snapdragon™ 778G phone that offers over 55% faster graphics, faster processing, and 2x better AI performance. Connect to 5G networks for super-fast downloads and streaming, plus enjoy 3x faster speeds with Wi-Fi 6E. Go more than a day with a battery built for an ultra-slim design. In addition, the TurboPower ™ 30 W gives you 8 hours of power in 10 minutes of charging. Your phone has more than enough power. That's why Ready For exists. This new platform allows you to easily extend your phone experience to any TV or external display wirelessly.
See over a billion colors
The OLED screen and over a billion shades of color let you enjoy your favorite shows and movies on the amazing screen they deserve.144Hz, smooth images thanks to the highest refresh rate in a smartphone. 6.7", ultra-wide Max Vision screen. HDR10+, more vivid and realistic colors. DCI-P39, 25% greater color range . What else do you need to fall in love with this smartphone?
Motorola Edge 20 5G
Motorola's all-in-one
More functionality, less size
Capture incredible photos from any angle with a 108 MP camera system and 30x Super Zoom. Enjoy an ultra-vibrant, ultra-smooth 144Hz OLED display . And experience incredible performance with a Qualcomm® Snapdragon™ processor and next-generation 5G speeds. Do you want to discover more? Well get ready because it is exceptional from any angle. The 119º ultra-wide lens fits 4x closer to the frame, while the Macro Vision lens gets you 5x closer to your subject. Capture your photos more vivid than ever with an ultra-high-resolution 108 MP sensor. 9 times larger ultra-pixels give you 9 times more sensitivity to light. And enjoy its high-resolution optical zoom, even getting to capture details from incredible distances using the 30x Super Zoom.
Powerful software for everyone
We don't like to slow down, and you won't with a Qualcomm® Snapdragon™ 778G phone that offers over 55% faster graphics, faster processing, and 2x better AI performance. Connect to 5G networks for super-fast downloads and streaming, plus enjoy 3x faster speeds with Wi-Fi 6E. Go more than a day with a battery built for an ultra-slim design. In addition, the TurboPower ™ 30 W gives you 8 hours of power in 10 minutes of charging. Your phone has more than enough power. That's why Ready For exists. This new platform allows you to easily extend your phone experience to any TV or external display wirelessly.
See over a billion colors
The OLED screen and over a billion shades of color let you enjoy your favorite shows and movies on the amazing screen they deserve.144Hz, smooth images thanks to the highest refresh rate in a smartphone. 6.7", ultra-wide Max Vision screen. HDR10+, more vivid and realistic colors. DCI-P39, 25% greater color range . What else do you need to fall in love with this smartphone?
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | XT2143-1 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 163 x 76 x 7 mm |
| Weight | 163 g |
| Keyboard | No |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,7" |
| Display type | OLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 778G 5G |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 1.0 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 108 MP (f1.9, 1/1.52", 0.7µm,PDAF) + 8 MP (f/2.4, 79mm, 1.0µm, 3x optical zoom, PDAF, OIS) + 16 MP (f/2.2, 13mm, 119˚, 1.0µm) Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama ; Video 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@960fps, |
| Front camera | 32 MP (f/2.3, 0.7µm) HDR ; Video 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 108 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e), Direct, Dual band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |