Motorola Edge 40 5G 8GB/256GB Black (Eclipse Black) Dual SIM XT2303-2
Motorola Edge 40 5G
- 6.55" FullHD P-OLED display
- Android 13
- Mediatek Dimensity 8020 Octo-Core at 2.6 GHz
- Dual 50MP and 13MP cameras
- 32MP front camera
- 4400 mAh battery and 68W fast charging
Motorola Edge 40 5G 8GB/256GB Black (Eclipse Black) Dual SIM XT2303-2
Motorola Edge 40 5G
Explore without limits
Autonomy for the whole day
This Motorola has a long-lasting 4400 mAh battery and thanks to its 68W Turbo Power fast charging, you will have your battery ready in a matter of minutes. If you want to forget about cables, you can enjoy its 15W wireless charging.
Improve your perspective
Get better quality photos thanks to the advanced camera system, which captures the most incredible details, both night and day. Maximum splendor with its 50 MP to capture the most unexpected moments, even in low light conditions thanks to its f/1.4 aperture.
Expand your horizons with its 120º wide angle to cover up to four times more. Likewise, see each and every detail with the Macro Vision lens that gets you four times closer to your subject.
Audiovisual immersion
Enjoy your shows, videos and movies on a 6.5" borderless P-OLED display. Enjoy extreme fluidity every time you play or scroll through the screen thanks to its fast 144Hz refresh rate.
Cinema experience with its HDR10+ quality and Dolby Atmos audio to delight you with its brighter colors and deeper sounds.
Unlimited power
The exceptional performance of the Motorola Edge 40 expands and enhances the mobile experience. With its high-performance processor, you will have the possibility of connecting your smartphone wirelessly to an external device to use your applications, make video calls or play different games, among other things.
Motorola Edge 40 5G
Explore without limits
Autonomy for the whole day
This Motorola has a long-lasting 4400 mAh battery and thanks to its 68W Turbo Power fast charging, you will have your battery ready in a matter of minutes. If you want to forget about cables, you can enjoy its 15W wireless charging.
Improve your perspective
Get better quality photos thanks to the advanced camera system, which captures the most incredible details, both night and day. Maximum splendor with its 50 MP to capture the most unexpected moments, even in low light conditions thanks to its f/1.4 aperture.
Expand your horizons with its 120º wide angle to cover up to four times more. Likewise, see each and every detail with the Macro Vision lens that gets you four times closer to your subject.
Audiovisual immersion
Enjoy your shows, videos and movies on a 6.5" borderless P-OLED display. Enjoy extreme fluidity every time you play or scroll through the screen thanks to its fast 144Hz refresh rate.
Cinema experience with its HDR10+ quality and Dolby Atmos audio to delight you with its brighter colors and deeper sounds.
Unlimited power
The exceptional performance of the Motorola Edge 40 expands and enhances the mobile experience. With its high-performance processor, you will have the possibility of connecting your smartphone wirelessly to an external device to use your applications, make video calls or play different games, among other things.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Edge 40 5G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 158,4 x 72 x 7,6 mm |
| Weight | 167 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,55" |
| Display type | P-OLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1200 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 8020 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.4, (gran angular), 1/1.55", 1.0μm, PDAF multidireccional, OIS) + 13 MP (f/2.2, 120° (ultra ancho), 1.12μm, AF) |
| Front camera | 32 MP (f/2.4, (gran angular), 0.7μm) |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e), Direct, Tri-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4400 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |