Motorola Edge 50 Fusion 5G 8GB/256GB Forest Green XT2429-2
Motorola Edge 50 Fusion:
- 6.7" pOLED display
- Dual 50MP and 13MP Camera
- 32MP selfie camera with Quad Pixel technology
- Qualcomm Snapdragon 7 Gen 2 processor
- 5000 mAh battery
- 68W TurboPower Charging
- Android 14
- IP68 protection
Motorola Edge 50 Fusion 5G 8GB/256GB Forest Green XT2429-2
Motorola Edge 50 Fusion
Totally unprecedented elegance
Inherent protection
Bring out your adventurous side with the Motorola Edge 50 Fusion, which features IP68 water and dust protection. Plus, Corning Gorilla Glass 5 protects your screen from bumps and impacts.
All-day battery life in 15 minutes
Binge-watch a new series, chat with friends, and photograph the world around you with the power of the high-capacity 5000mAh battery . Ultra-fast 68W TurboPower charging gives you all-day battery life in just 15 minutes.
Creativity without limits
Power your inspiration with fun and easy camera features.
Take all your shots to the next level and master night photography with the 50MP main camera 's powerful LYTIA sensor, which delivers super-fast, low-noise shots in the darkest environments. Enjoy incredible results with 32x more focusing pixels.
Capture everything your eyes see in the photo with the 120° Ultra Wide lens , which covers more of the scene in the frame than a standard lens.
Capture stunning selfies in seconds with the 32MP front camera's Quad Pixel technology .
Access more incredible editing and AI tools right from your smartphone through Google Photos. Magic Editor, Magic Eraser, Photo Blur, and more will be available to Motorola users starting May 15, 2024 .
Screen without limits
Your favorite content comes to life with over a billion true-to-life colors on a 6.7" pOLED Infinity Display .
Switch between apps, play games, and browse websites seamlessly. The incredible 144Hz refresh rate makes everything an absolute visual pleasure.
Hear your favorite shows, movies, and songs with more depth, clarity, and detail than ever before with the multidimensional sound of Dolby Atmos .
Enjoy 100% of the DCI-P3 color gamut on a vivid pOLED display, with brighter, more vibrant colors that meet cinematic standards for precision.
Designed to excite
Maximize your mobile experience with the fast, reliable performance of the 2nd Gen Snapdragon® 7 processor and a battery that stands out for its efficiency. Store up to 512GB of photos, videos, games, and your favorite content.
Unlock your smartphone with your fingerprint by simply touching the display glass above the optical sensor. Also manage network security, control app permissions, and even create a secret folder for your most sensitive data with Moto Secure .
Motorola Edge 50 Fusion
Totally unprecedented elegance
Inherent protection
Bring out your adventurous side with the Motorola Edge 50 Fusion, which features IP68 water and dust protection. Plus, Corning Gorilla Glass 5 protects your screen from bumps and impacts.
All-day battery life in 15 minutes
Binge-watch a new series, chat with friends, and photograph the world around you with the power of the high-capacity 5000mAh battery . Ultra-fast 68W TurboPower charging gives you all-day battery life in just 15 minutes.
Creativity without limits
Power your inspiration with fun and easy camera features.
Take all your shots to the next level and master night photography with the 50MP main camera 's powerful LYTIA sensor, which delivers super-fast, low-noise shots in the darkest environments. Enjoy incredible results with 32x more focusing pixels.
Capture everything your eyes see in the photo with the 120° Ultra Wide lens , which covers more of the scene in the frame than a standard lens.
Capture stunning selfies in seconds with the 32MP front camera's Quad Pixel technology .
Access more incredible editing and AI tools right from your smartphone through Google Photos. Magic Editor, Magic Eraser, Photo Blur, and more will be available to Motorola users starting May 15, 2024 .
Screen without limits
Your favorite content comes to life with over a billion true-to-life colors on a 6.7" pOLED Infinity Display .
Switch between apps, play games, and browse websites seamlessly. The incredible 144Hz refresh rate makes everything an absolute visual pleasure.
Hear your favorite shows, movies, and songs with more depth, clarity, and detail than ever before with the multidimensional sound of Dolby Atmos .
Enjoy 100% of the DCI-P3 color gamut on a vivid pOLED display, with brighter, more vibrant colors that meet cinematic standards for precision.
Designed to excite
Maximize your mobile experience with the fast, reliable performance of the 2nd Gen Snapdragon® 7 processor and a battery that stands out for its efficiency. Store up to 512GB of photos, videos, games, and your favorite content.
Unlock your smartphone with your fingerprint by simply touching the display glass above the optical sensor. Also manage network security, control app permissions, and even create a secret folder for your most sensitive data with Moto Secure .
Specifications
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Memória RAM | 8 GB |
| Colour | Green |
| Dimensions | 161,9 x 73,1 x 7,9 mm |
| Display type | P-OLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Camera | 50 MP (f/1,9, gran angular, PDAF de doble píxel, OIS, 1,0 μm) + 13 MP (f/2,2, 120° ultra gran angular, 1,12 μm, AF) Flash LED, HDR, PANORÁMICA; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30/60/120 fps, giroscopio EIS |
| Front camera | 32 MP (f/2,5, gran angular, 0,7 μm); HDR; Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| Charging connector | USB-C |
| Alert button | Disabled |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Torch | Disabled |
| Touch screen | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| Processor | Octa Core |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Product status | New |
| Removable battery | No |
| Gyroscope | Yes |
| Expandable memory | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Fast Charging | Yes |
| Storage | 256 GB |
| Number of rear cameras | Double |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Brightness | 1600 nits |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Fecha de lanzamiento | 2024-05-15 00:00:00 |