Motorola Edge 60 5G 12GB/512GB Green (Shamrock) Dual SIM
Motorola Edge 60 :
- 6.67” 120Hz pOLED display
- 50MP Triple Camera with AI
- 4K video recording
- 5200 mAh battery
- 68W TurboPower™ Charging
- Mediatek Dimensity 7300
- Android 15
Motorola Edge 60 5G 12GB/512GB Green (Shamrock) Dual SIM
Motorola Edge 60
BOLDER. BEAUTIFUL. MORE YOU.
Artisan inspiration
The harmonious curved design blends the front and back glass for a smooth, seamless feel. The Motorola Edge 60 is crafted with four layers of fiberglass for a sleek and durable finish. Its leather- and canvas-inspired textures combine a premium feel with long-lasting durability.
Creativity without compromise
Capture every moment in stunning detail with the 50MP Ultra Pixel main camera, powered by the Sony LYTIA™ 700C sensor and Optical Image Stabilizer ( OIS ), and enjoy three additional cameras for ultimate versatility.
Capture distant details with stunning sharpness. The 3x telephoto lens (equivalent to 73mm) brings you incredibly close to your subjects, with maximum detail, and excels at portrait photography and beyond.
Say hello to effortlessly stunning selfies that you can share directly to your social media channels thanks to the 50MP front camera with Moto AI and the Quad Pixel sensor.
Built to last
The Motorola Edge 60 combines military-grade durability with a sleek design and features Corning® Gorilla® Glass 7i for double the protection against drops and scratches. It can withstand extreme conditions: −20°C, 60°C, altitudes up to 4,500 m… and several meters underwater with its IP69 certification.
Our sharpest, brightest display ever
Enjoy your favorite content in stunning colors on the 6.67" pOLED display with Super HD (1220p) resolution, delivering sharper, more detailed images. HDR10+ technology makes everything shine even brighter, with up to 4500 nits —that's 2.8 times brighter than before.
Immerse yourself in multidimensional sound as you listen with enhanced bass, more realistic vocals, and better-sounding musical instruments thanks to Dolby Atmos® and two large stereo speakers.
Don't worry about the battery anymore
Take thousands of photos, watch every episode of your favorite series, browse, and more with the high-capacity 5200 mAh battery , capable of providing you with more than a day's worth of battery life.
Charge it right before a night out or a busy day at work. With 68W TurboPower™ charging, you can focus on what matters most.
Fast, fluid and limitless
Unleash your creativity with the MediaTek Dimensity 7300 processor and cutting-edge 4nm technology.
Motorola Edge 60
BOLDER. BEAUTIFUL. MORE YOU.
Artisan inspiration
The harmonious curved design blends the front and back glass for a smooth, seamless feel. The Motorola Edge 60 is crafted with four layers of fiberglass for a sleek and durable finish. Its leather- and canvas-inspired textures combine a premium feel with long-lasting durability.
Creativity without compromise
Capture every moment in stunning detail with the 50MP Ultra Pixel main camera, powered by the Sony LYTIA™ 700C sensor and Optical Image Stabilizer ( OIS ), and enjoy three additional cameras for ultimate versatility.
Capture distant details with stunning sharpness. The 3x telephoto lens (equivalent to 73mm) brings you incredibly close to your subjects, with maximum detail, and excels at portrait photography and beyond.
Say hello to effortlessly stunning selfies that you can share directly to your social media channels thanks to the 50MP front camera with Moto AI and the Quad Pixel sensor.
Built to last
The Motorola Edge 60 combines military-grade durability with a sleek design and features Corning® Gorilla® Glass 7i for double the protection against drops and scratches. It can withstand extreme conditions: −20°C, 60°C, altitudes up to 4,500 m… and several meters underwater with its IP69 certification.
Our sharpest, brightest display ever
Enjoy your favorite content in stunning colors on the 6.67" pOLED display with Super HD (1220p) resolution, delivering sharper, more detailed images. HDR10+ technology makes everything shine even brighter, with up to 4500 nits —that's 2.8 times brighter than before.
Immerse yourself in multidimensional sound as you listen with enhanced bass, more realistic vocals, and better-sounding musical instruments thanks to Dolby Atmos® and two large stereo speakers.
Don't worry about the battery anymore
Take thousands of photos, watch every episode of your favorite series, browse, and more with the high-capacity 5200 mAh battery , capable of providing you with more than a day's worth of battery life.
Charge it right before a night out or a busy day at work. With 68W TurboPower™ charging, you can focus on what matters most.
Fast, fluid and limitless
Unleash your creativity with the MediaTek Dimensity 7300 processor and cutting-edge 4nm technology.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Edge 60 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-04-25 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Green |
| Dimensions | 161,2 x 73,1 x 7,9 mm |
| Weight | 179 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Military Certified | MIL-STD-810H |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | P-OLED |
| Screen resolution | 1220 x 2712 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 4500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,8, 24 mm gran angular, PDAF, OIS) + 10 MP (f2,0, 73 mm teleobjetivo, PDAF, zoom 3x, OIS) + 50 MP (f/2,0, 122° ultra gran angular, 0,64 μm, PDAF); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240 fps, giroscopio EIS |
| Front camera | 50 MP (f/2.0, gran angular, 0.64μm); HDR; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30/120 fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 50 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Dual band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, LTEPP, SUPL |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado o región</p> |