Motorola Edge 70 5G 12GB/512GB Bronze (Bronze Green) Dual SIM
Motorola Edge 70:
- 6.67” 120Hz pOLED display
- 50MP AI Triple Camera
- 4K video recording
- 4800 mAh battery
- 68W TurboPower™ charging
- Snapdragon® 7 Gen 4
- Android 16
Motorola Edge 70
Innovation at your own pace
A new kind of design
Incredibly thin, at only 5.99 mm thick and weighing 159 g, you won't feel like you're carrying it in your hand and you can easily put it in your pocket.
Powerful and lightweight battery
Ultra-thin with three 50MP cameras
Ultra-thin. Ultra-powerful. Unstoppable.
Worry-free protection
Innovation at your own pace
A new kind of design
Worry-free protection
Specifications
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Memória RAM | 12 GB |
| Colour | Green |
| Dimensions | 159 x 74 x 5,99 mm |
| Display type | P-OLED |
| Screen resolution | 1220 x 2712 p |
| Camera | 50 MP (f/1.8, Ultra Pixel 2.0 µm, OIS) + 50 MP (f2.0, Ultra gran angular, 12mm, 120º, AF) + 50 MP (Sensor de luz específico 3 en 1); Flash LED, HDR; Panorámica; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240 fps, cámara lenta 240/120 fps, giroscopio EIS, HDR10+ |
| Front camera | 50 MP (f/2.0, gran angular, 1.28μm) |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/ax) |
| GPS | A-GPS, LTEPP, SUPL, GLONASS, Galileo, Beidou |
| SIM type | SingleSIM + eSIM |
| Charging connector | USB-C |
| Alert button | Disabled |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 16 |
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Battery capacity | 4800 mAh |
| Torch | Enabled |
| Touch screen | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| Processor | Octa Core |
| Front camera resolution | 50 megapixels |
| Product status | New |
| Removable battery | No |
| USB connection | USB 2.0 |
| Gyroscope | Yes |
| Expandable memory | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Fast Charging | Yes |
| Storage | 512 GB |
| Number of rear cameras | Triple |
| Water and dust resistance | IP69 |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Refresh Rate | 120 Hz |