Motorola Edge 70 5G 12GB/512GB Bronze (Bronze Green) Dual SIM
Motorola Edge 70:
- 6.67” 120Hz pOLED display
- 50MP AI Triple Camera
- 4K video recording
- 4800 mAh battery
- 68W TurboPower™ charging
- Snapdragon® 7 Gen 4
- Android 16
Motorola Edge 70
Innovation at your own pace
A new kind of design
Incredibly thin, at only 5.99 mm thick and weighing 159 g, you won't feel like you're carrying it in your hand and you can easily put it in your pocket.
Powerful and lightweight battery
Ultra-thin with three 50MP cameras
Ultra-thin. Ultra-powerful. Unstoppable.
Worry-free protection
Innovation at your own pace
A new kind of design
Worry-free protection
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Edge 70 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 16 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-10-29 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Green, Bronze |
| Dimensions | 159 x 74 x 5,99 mm |
| Weight | 159 g |
| Water and dust resistance | IP69 |
| Military Certified | MIL-SPEC |
| Pantalla | |
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | P-OLED |
| Screen resolution | 1220 x 2712 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 4500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
| Camera | 50 MP (f/1.8, Ultra Pixel 2.0 µm, OIS) + 50 MP (f2.0, Ultra gran angular, 12mm, 120º, AF) + 50 MP (Sensor de luz específico 3 en 1); Flash LED, HDR; Panorámica; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240 fps, cámara lenta 240/120 fps, giroscopio EIS, HDR10+ |