OnePlus 12 5G 12GB/256GB Black (Silky Black) Dual SIM
OnePlus 12:
- Super-bright 120Hz ProXDR display
- Hasselblad 4th generation camera system
- Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 Chip
- 5400 mAh battery and 100W smart fast charging
- Android 14, Oxygen 14
- 5G connection
OnePlus 12 5G 12GB/256GB Black (Silky Black) Dual SIM
OnePlus 12
Softer than you can imagine
It was time
Time gives rise to creation, leaving its mark around us. With an elegant design and craftsmanship inspired by the most luxurious watches in the world, every detail is a statement of intent.
Elite, long-lasting performance
Surpassing any Pro or Ultra, OnePlus 12 redefines the gold standard of iconic power and efficiency. With our ultra-flagship CPU, up to 16GB of LPDDR5X RAM and a massive 5400 mAh battery, reach the pinnacle of performance.
The latest Dual Cryo-velocity VC redefines advanced cooling. An all-new dual vapor chamber and pioneering Laval nozzle technology offer our largest cooling surface area yet. Significantly improved heat dissipation efficiency ensures consistently smooth performance.
Full screen fluidity
Introducing the new record-breaking 2K 120Hz ProXDR display with advanced LTPO for brighter, more vibrant images. With Aqua Touch technology, swipes flow as smoothly as water on the screen.
The latest HyperTouch algorithm unlocks an even smoother touch experience. From rain to washing your hands, every pass is perfect.
From images taken in bright sunlight to those at night, ProXDR captures the brilliant moments.
Hasselblad 4th Generation Camera System for Mobile Devices
The Hasselblad professional camera now comes to your pocket with Sony's all-new LYT-808 main sensor, 64MP advanced periscope 3-telephoto camera and 114° ultra-wide-angle camera. Capture sharp moments framed to perfection.
Studio-grade portraits are now available anytime, anywhere as we bring a great 70mm lens to your pocket.
The powerful Master Mode lets you enjoy authentic, iconic Hasselblad photography on your smartphone.
Boost your visual storytelling with enhanced lighting and shadows. OnePlus's latest computational photography technology effortlessly brings every moment to life.
Improved lighting information is obtained even in a limited gray scale to improve details.
Ultra-fast charging, no strings attached
Increase your power with the 5400 mAh battery, 100W SUPERVOOC charging and 50W AIRVOOC.
OnePlus 12
Softer than you can imagine
It was time
Time gives rise to creation, leaving its mark around us. With an elegant design and craftsmanship inspired by the most luxurious watches in the world, every detail is a statement of intent.
Elite, long-lasting performance
Surpassing any Pro or Ultra, OnePlus 12 redefines the gold standard of iconic power and efficiency. With our ultra-flagship CPU, up to 16GB of LPDDR5X RAM and a massive 5400 mAh battery, reach the pinnacle of performance.
The latest Dual Cryo-velocity VC redefines advanced cooling. An all-new dual vapor chamber and pioneering Laval nozzle technology offer our largest cooling surface area yet. Significantly improved heat dissipation efficiency ensures consistently smooth performance.
Full screen fluidity
Introducing the new record-breaking 2K 120Hz ProXDR display with advanced LTPO for brighter, more vibrant images. With Aqua Touch technology, swipes flow as smoothly as water on the screen.
The latest HyperTouch algorithm unlocks an even smoother touch experience. From rain to washing your hands, every pass is perfect.
From images taken in bright sunlight to those at night, ProXDR captures the brilliant moments.
Hasselblad 4th Generation Camera System for Mobile Devices
The Hasselblad professional camera now comes to your pocket with Sony's all-new LYT-808 main sensor, 64MP advanced periscope 3-telephoto camera and 114° ultra-wide-angle camera. Capture sharp moments framed to perfection.
Studio-grade portraits are now available anytime, anywhere as we bring a great 70mm lens to your pocket.
The powerful Master Mode lets you enjoy authentic, iconic Hasselblad photography on your smartphone.
Boost your visual storytelling with enhanced lighting and shadows. OnePlus's latest computational photography technology effortlessly brings every moment to life.
Improved lighting information is obtained even in a limited gray scale to improve details.
Ultra-fast charging, no strings attached
Increase your power with the 5400 mAh battery, 100W SUPERVOOC charging and 50W AIRVOOC.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 12 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | OxygenOS 14 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 164,3 x 75,8 x 9,2 mm |
| Weight | 220 g |
| Water and dust resistance | IP65 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,82" |
| Display type | LTPO AMOLED |
| Screen resolution | 1440 x 3168 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 600 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (23 mm gran angular, PDAF multidireccional, OIS) + 64 MP (70 mm teleobjetivo periscópico, PDAF, OIS, zoom óptico 3x) + 48 MP (14 mm, 114° ultra gran angular, 0,8 μm, PDAF); Flash Dual, HDR; Vídeo: 8K@24fps, 4K@30/60 fps, HDR, Dolby Vision |
| Front camera | 32 MP (f/2.4, 21mm gran angular, 1/2.74", 0.8μm); Auto-HDR, panorámica; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30fps, giro-EIS |
| Rear camera resolution | 64 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e/7), Direct, Tri-band |
| USB connection | USB 3.2, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5400 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |