OnePlus 13 5G 12GB/256GB Black (Black Eclipse) Dual SIM
OnePlus 13:
- 2K ProXDR display
- Hasselblad triple 50MP camera
- 4K Dolby Vision
- Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 Chip
- 6000 mAh battery
- 100W SUPERVOOC
- Android 15, Oxygen 15
- 5G connection
OnePlus 13 5G 12GB/256GB Black (Black Eclipse) Dual SIM
OnePlus 13
Now smarter
Extreme performance that withstands everything
The new Snapdragon® 8 Elite Mobile Platform is the heart that powers the OnePlus AI mind. With a faster neural engine, improved CPU and GPU, and a huge leap in memory bandwidth, your gaming, entertainment, and digital life have never been faster and smoother.
OnePlus Ultra-Thin NanoStack Silicon Battery
6000mAh Battery and 100W SUPERVOOC . A brand new, ultra-slim design packed with power.
A++ display that lasts all day
Witness the unprecedented new 2K ProXDR display . Achieving the industry’s first A++ rating from DisplayMate and named the best smartphone display, it holds over 20 performance records. Open your eyes to a new level of color accuracy, brightness and color depth.
Whether in the rain, in the shower or with oily fingers, next-generation Aqua Touch 2.0 ensures every swipe flows smoothly. Together with the new Glove Mode, take advantage of unparalleled screen responsiveness, indoors and out.
Hasselblad perfection in your pocket
The fifth generation of Hasselblad 's mobile camera combines a 50MP triple camera system, Portrait Mode and Master Mode to effortlessly capture iconic photos. Recreate the unique essence of Hasselblad in every photo.
OnePlus 13 is the first OnePlus phone to capture 4K Dolby Vision videos with all cameras, including the front and rear. Recreate cherished moments with family and friends, or transform videos into cinematic quality with Hollywood-grade technology. An innovative 4-MIC system ensures sensational studio-quality sound, with new Truepoint directional audio creating an immersive soundscape.
Our stunning new look
A four-curve design and flat frame combine to create an ultra-lightweight body . Sleek ergonomics provide an elaborate design for luxurious comfort in any orientation.
Protected with the latest Ceramic Guard , rated 2x drop and scratch resistant than standard smartphone glass, enjoy peace of mind with increased strength.
OnePlus 13
Now smarter
Extreme performance that withstands everything
The new Snapdragon® 8 Elite Mobile Platform is the heart that powers the OnePlus AI mind. With a faster neural engine, improved CPU and GPU, and a huge leap in memory bandwidth, your gaming, entertainment, and digital life have never been faster and smoother.
OnePlus Ultra-Thin NanoStack Silicon Battery
6000mAh Battery and 100W SUPERVOOC . A brand new, ultra-slim design packed with power.
A++ display that lasts all day
Witness the unprecedented new 2K ProXDR display . Achieving the industry’s first A++ rating from DisplayMate and named the best smartphone display, it holds over 20 performance records. Open your eyes to a new level of color accuracy, brightness and color depth.
Whether in the rain, in the shower or with oily fingers, next-generation Aqua Touch 2.0 ensures every swipe flows smoothly. Together with the new Glove Mode, take advantage of unparalleled screen responsiveness, indoors and out.
Hasselblad perfection in your pocket
The fifth generation of Hasselblad 's mobile camera combines a 50MP triple camera system, Portrait Mode and Master Mode to effortlessly capture iconic photos. Recreate the unique essence of Hasselblad in every photo.
OnePlus 13 is the first OnePlus phone to capture 4K Dolby Vision videos with all cameras, including the front and rear. Recreate cherished moments with family and friends, or transform videos into cinematic quality with Hollywood-grade technology. An innovative 4-MIC system ensures sensational studio-quality sound, with new Truepoint directional audio creating an immersive soundscape.
Our stunning new look
A four-curve design and flat frame combine to create an ultra-lightweight body . Sleek ergonomics provide an elaborate design for luxurious comfort in any orientation.
Protected with the latest Ceramic Guard , rated 2x drop and scratch resistant than standard smartphone glass, enjoy peace of mind with increased strength.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 13 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | OxygenOS 15 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-11-01 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 162,9 x 76,5 x 8,5 mm |
| Weight | 213 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,82" |
| Display type | LTPO4 AMOLED |
| Screen resolution | 1440 x 3168 p |
| Screen protection | Ceramic Guard |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1600 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,6, 23 mm gran angular, PDAF, OIS) + 50 MP (f/2,6, 73 mm teleobjetivo periscópico, zoom óptico 3x, PDAF, OIS) + 50 MP (f/2,0, 15 mm, 120° ultra gran angular, PDAF); Flash Dual LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 8K, 4K, 1080p, HDR, Giros EIS |
| Front camera | 32 MP (f/2.4, 21 mm gran angular, 1/2.74", 0.8μm); HDR, panorámico; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30/60 fps, giroscopio EIS |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6/7), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 3.2, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, aptX HD, LE, LHDC |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |