OnePlus 13R 5G 12GB/256GB Silver (Astral Trail) Dual SIM
OnePlus 13R:
- 120Hz ProXDR display
- Sony LYT-700 50MP camera
- Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 Chip
- 6000 mAh battery
- 80W SUPERVOOC
- Android 15, Oxygen 15
- 5G connection
OnePlus 13R 5G 12GB/256GB Silver (Astral Trail) Dual SIM
OnePlus 13R
Release speed
Bet on a refined vision with ProXDR
Next-generation X2 display material combines cinematic clarity with exceptional efficiency. The latest generation LTPO 4.1 accelerates dynamic refresh rate switching from 1Hz to 120Hz for incredibly smooth images.
Speed meets AI
Experience the power of the new OnePlus AI . Search smarter, increase your creativity, and supercharge your productivity for a smoother digital life.
On the OnePlus 13R, we developed the OnePlus CPU Scheduler to boost the efficiency of the Snapdragon® 8 Gen 3 during gaming. Power consumption during Genshin Impact is reduced by 3%, reducing heat and maintaining smooth frame rates.
Never let the moments pass you by
The next-generation Sony 50MP main camera transforms fleeting moments into cherished memories. From energetic pets to sports, capture the chaos in crystal-clear clarity.
The new 50MP telephoto lens is powered by a next-level algorithm that enables DSLR-level portraits. From captivating candid shots to perfect poses, bring your most precious moments to life.
Powered by sensor innovation, choose between versatile 2x and 4x optical zoom for crisp details that bring you closer to your memories.
Our largest battery yet
Press play all day, every day, with the 6000 mAh battery . Powered by our next-generation battery management system, your phone is an all-you-can-eat buffet of content. Boost your power with 80W SUPERVOOC charging.
Premium Design
Inspired by the night sky and the timeless essence of celestial bodies, you will be able to enjoy the two models of this OnePlus 13R. Meticulously designed to provide the feeling of elegance and sophistication .
Whether in the rain, in the shower or with oily fingers, next-generation Aqua Touch 2.0 ensures every swipe flows smoothly. Together with the new Glove Mode, take advantage of unparalleled screen responsiveness, indoors and out.
OnePlus 13R
Release speed
Bet on a refined vision with ProXDR
Next-generation X2 display material combines cinematic clarity with exceptional efficiency. The latest generation LTPO 4.1 accelerates dynamic refresh rate switching from 1Hz to 120Hz for incredibly smooth images.
Speed meets AI
Experience the power of the new OnePlus AI . Search smarter, increase your creativity, and supercharge your productivity for a smoother digital life.
On the OnePlus 13R, we developed the OnePlus CPU Scheduler to boost the efficiency of the Snapdragon® 8 Gen 3 during gaming. Power consumption during Genshin Impact is reduced by 3%, reducing heat and maintaining smooth frame rates.
Never let the moments pass you by
The next-generation Sony 50MP main camera transforms fleeting moments into cherished memories. From energetic pets to sports, capture the chaos in crystal-clear clarity.
The new 50MP telephoto lens is powered by a next-level algorithm that enables DSLR-level portraits. From captivating candid shots to perfect poses, bring your most precious moments to life.
Powered by sensor innovation, choose between versatile 2x and 4x optical zoom for crisp details that bring you closer to your memories.
Our largest battery yet
Press play all day, every day, with the 6000 mAh battery . Powered by our next-generation battery management system, your phone is an all-you-can-eat buffet of content. Boost your power with 80W SUPERVOOC charging.
Premium Design
Inspired by the night sky and the timeless essence of celestial bodies, you will be able to enjoy the two models of this OnePlus 13R. Meticulously designed to provide the feeling of elegance and sophistication .
Whether in the rain, in the shower or with oily fingers, next-generation Aqua Touch 2.0 ensures every swipe flows smoothly. Together with the new Glove Mode, take advantage of unparalleled screen responsiveness, indoors and out.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 13R |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | OxygenOS 15 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-01-07 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Silver |
| Dimensions | 161,7 x 75,8 x 8 mm |
| Weight | 206 g |
| Water and dust resistance | IP65 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,78" |
| Display type | LTPO4 AMOLED |
| Screen resolution | 1264 x 2780 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1600 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,8, 24 mm gran angular, OIS) + 50 MP (f/2,0, 47 mm teleobjetivo, zoom óptico 2x) + 8 MP (f/2,2, 16 mm, 112° ultra gran angular); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 4K, 1080p, Giro-EIS, OIS |
| Front camera | 16 MP (f/2.4, 26 mm gran angular, 1/3", 1.0μm); HDR, panorámica; Vídeo: 1080p@30fps, giro-EIS |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e/7), Direct, Dual band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, aptX HD, LE, LHDC |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |