OnePlus 15 5G 16GB/512GB Black (Infinite Black) Dual SIM
OnePlus Nord 5:
- 165Hz LTPO AMOLED display
- 32MP front camera and 50MP rear camera
- 4K video
- Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 Chip
- 7300 mAh battery
- 120W SUPERVOOC
- Android 16, Oxygen 16
- 5G connection
OnePlus 15 5G 16GB/512GB Black (Infinite Black) Dual SIM
OnePlus 15 5G
At the speed of light. A legend of the night
The world's fastest mobile CPU.
Designed to dominate. With the latest Snapdragon® 8 Elite Gen 5, the world's fastest LPDDR5X Ultra+ RAM, and UFS 4.1 ROM, your apps will open instantly and you'll maintain 120fps while gaming.
120FPS always running. Period
Enjoy a consistently smooth 120FPS in your games like MLBB. This means every battle, every thrilling moment, unfolds with unwavering fluidity and precision.
Silky smooth 165Hz display. Seeing is believing.
This 6.78" 1.5K LTPO display offers an industry-leading dynamic refresh rate of up to 165Hz for ultra-smooth motion. More frames allow you to detect enemies sooner and track them for more accurate and stable aiming.
The darkest light
Lower it to 1 nit to soften the darkness and make nighttime transmissions and responses easier on your eyes. You can even lower it to 0.5 nits if you choose to activate the Reduce White Point option. More time in front of the screen, less eye strain.
The WiFi chip that will never let you down
Why settle for choppy viewing when you can have smooth streaming? Boost your connectivity with a custom, professional-grade WiFi chip that prioritizes your phone.
7,300mAh battery that breaks barriers
The new benchmark, the OnePlus 15, is the first flagship phone to launch globally with a battery larger than 7,000 mAh. This 7,300 mAh Silicon NanoStack battery lets you stream, record, and play games without needing to find a power outlet.
OnePlus 15 5G
At the speed of light. A legend of the night
The world's fastest mobile CPU.
Designed to dominate. With the latest Snapdragon® 8 Elite Gen 5, the world's fastest LPDDR5X Ultra+ RAM, and UFS 4.1 ROM, your apps will open instantly and you'll maintain 120fps while gaming.
120FPS always running. Period
Enjoy a consistently smooth 120FPS in your games like MLBB. This means every battle, every thrilling moment, unfolds with unwavering fluidity and precision.
Silky smooth 165Hz display. Seeing is believing.
This 6.78" 1.5K LTPO display offers an industry-leading dynamic refresh rate of up to 165Hz for ultra-smooth motion. More frames allow you to detect enemies sooner and track them for more accurate and stable aiming.
The darkest light
Lower it to 1 nit to soften the darkness and make nighttime transmissions and responses easier on your eyes. You can even lower it to 0.5 nits if you choose to activate the Reduce White Point option. More time in front of the screen, less eye strain.
The WiFi chip that will never let you down
Why settle for choppy viewing when you can have smooth streaming? Boost your connectivity with a custom, professional-grade WiFi chip that prioritizes your phone.
7,300mAh battery that breaks barriers
The new benchmark, the OnePlus 15, is the first flagship phone to launch globally with a battery larger than 7,000 mAh. This 7,300 mAh Silicon NanoStack battery lets you stream, record, and play games without needing to find a power outlet.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 15 5G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 16 |
| User interface | OxygenOS 16 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-11-13 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 161,4 x 76,7 x 8,1 mm |
| Weight | 211 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,78" |
| Display type | LTPO AMOLED |
| Screen resolution | 1272 x 2772 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1800 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 16 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 24mm gran angular), 1/1.56", 1.0µm, OIS) + 50 MP (f/2.8, 80mm periscopio, 1/2.76", 0.64µm, 3.5x optical zoom, OIS) + 50 MP (f/2.0, 16mm, 116˚ ultra gran agular, 1/2.88", 0.61µm); LED flash, PDAF; Video: 8K@30fps max, Dolby Vision, Auto HDR |
| Front camera | 32 MP (f/2.4, 21mm gran angular, 1/2.74", 0.8µm, AF); HDR, panorámica; Video: 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HD |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 50 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6/7), Direct, Dual band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, aptX Adaptive, aptX HD, LHDC |
| GSM | 850/900/1800/1900/2100 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900/2100 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 3.2 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 7300 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |