OnePlus 15 5G 16GB/512GB Gray (Sand Storm) Dual SIM
OnePlus Nord 5:
- 165Hz LTPO AMOLED display
- 32MP front camera and 50MP rear camera
- 4K video
- Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 Chip
- 7300 mAh battery
- 120W SUPERVOOC
- Android 16, Oxygen 16
- 5G connection
OnePlus 15 5G
At the speed of light. A legend of the night
The world's fastest mobile CPU.
120FPS always running. Period
Silky smooth 165Hz display. Seeing is believing.
This 6.78" 1.5K LTPO display offers an industry-leading dynamic refresh rate of up to 165Hz for ultra-smooth motion. More frames allow you to detect enemies sooner and track them for more accurate and stable aiming.
The darkest light
The WiFi chip that will never let you down
7,300mAh battery that breaks barriers
OnePlus 15 5G
120FPS always running. Period
The darkest light
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 15 5G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 16 |
| User interface | OxygenOS 16 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-11-13 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 161,4 x 76,7 x 8,1 mm |
| Weight | 211 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
| Screen dimensions | 6,78" |
| Display type | LTPO AMOLED |
| Screen resolution | 1272 x 2772 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1800 nits |
| Hardware y rendimiento | |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 16 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Cámara y multimedia | |
| Camera | 50 MP (f/1.8, 24mm gran angular), 1/1.56", 1.0µm, OIS) + 50 MP (f/2.8, 80mm periscopio, 1/2.76", 0.64µm, 3.5x optical zoom, OIS) + 50 MP (f/2.0, 16mm, 116˚ ultra gran agular, 1/2.88", 0.61µm); LED flash, PDAF; Video: 8K@30fps max, Dolby Vision, Auto HDR |
| Front camera | 32 MP (f/2.4, 21mm gran angular, 1/2.74", 0.8µm, AF); HDR, panorámica; Video: 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HD |