OnePlus 15R 5G 12GB/256GB Green (Mint Breeze) Dual SIM
OnePlus Nord 15R:
- 165Hz AMOLED display
- 32MP front camera and 50MP rear camera
- 4K video
- Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 Chip
- 7400 mAh battery
- 80W SUPERVOOC
- Android 16, Oxygen 16
- 5G connection
OnePlus 15R 5G 12GB/256GB Green (Mint Breeze) Dual SIM
OnePlus 15R 5G
On. No limits.
The latest Tri-chips.
The dragon brought back to life, world first with the Snapdragon® 8 Gen 5. The OnePlus 15R unleashes the spirit of a dragon. Combined with LPDDR5X Ultra and UFS 4.1, the Snapdragon® 8 Gen 5 is the perfect electrical storm of groundbreaking power: with every swipe, your app bursts open, and gaming at 120 FPS is an experience of unprecedented smoothness.
120FPS always running.
Press start for a consistent 120 FPS in games like MLBB. Every battle, every MVP moment, every game-changing play feels smooth and crisp. Your secret code is now your finger.
Maximized gaming advantage. Sky-high frame rates? Epic smoothness? Welcome to our next-generation HyperRendering engine.
Chip with 3200 Hz touch response.
Ultra-sensitive and highly responsive. Equipped with a dedicated touch response chip and the industry's fastest 3200Hz instant sampling rate, every touch is reliably registered. Shoot with confidence: no ghost touches.
The smoothest possible 165Hz screen.
Witness the 165Hz , flagship 1.5K display, perfected for ultra-fast, fluid visuals. It renders more frames faster and delivers sharper silhouettes more quickly. And when paired with the 3200Hz instant touch response chip, this ultimate hardware duo transforms every touch into a clip-worthy moment, with a single tap right in the palm of your hand.
Router-quality Wi-Fi chip.
Boost your connection with a custom router-grade Wi-Fi chip that gives your phone priority access. Connect to high-speed, wall-to-ceiling Wi-Fi that reaches every corner of your home.
Our most powerful battery to date, with 7,400 mAh
Our largest 7400 mAh Silicon NanoStack battery yet powers your offline life. Plus, with Bypass Charging, you can keep playing until the win screen: stay connected without disconnecting.
Ready for adventure.
Backed by the industry's most comprehensive IP ratings, IP68 & IP69 , the OnePlus 15R doesn't even flinch in the face of sandstorms or shrug off powerful downpours.
Ultra-sharp photography with DetailMax Engine
The OnePlus 15R's camera features our most advanced computational photography engine. Pixel-perfect detail, expansive views, and crisp portraits come alive.
Masterfully merging multiple HDR frames with detailed photos, Ultra Clear Mode creates cinematic images brimming with cheerful colors and rich, lifelike textures.
Make every day epic with 4K slow motion at 120 FPS . The look. The laugh. The hug. All captured in stunning 4K resolution at 120 FPS, as fleeting moments transform into vivid cinematic stories: enjoy the extraordinary every day.
OnePlus 15R 5G
On. No limits.
The latest Tri-chips.
The dragon brought back to life, world first with the Snapdragon® 8 Gen 5. The OnePlus 15R unleashes the spirit of a dragon. Combined with LPDDR5X Ultra and UFS 4.1, the Snapdragon® 8 Gen 5 is the perfect electrical storm of groundbreaking power: with every swipe, your app bursts open, and gaming at 120 FPS is an experience of unprecedented smoothness.
120FPS always running.
Press start for a consistent 120 FPS in games like MLBB. Every battle, every MVP moment, every game-changing play feels smooth and crisp. Your secret code is now your finger.
Maximized gaming advantage. Sky-high frame rates? Epic smoothness? Welcome to our next-generation HyperRendering engine.
Chip with 3200 Hz touch response.
Ultra-sensitive and highly responsive. Equipped with a dedicated touch response chip and the industry's fastest 3200Hz instant sampling rate, every touch is reliably registered. Shoot with confidence: no ghost touches.
The smoothest possible 165Hz screen.
Witness the 165Hz , flagship 1.5K display, perfected for ultra-fast, fluid visuals. It renders more frames faster and delivers sharper silhouettes more quickly. And when paired with the 3200Hz instant touch response chip, this ultimate hardware duo transforms every touch into a clip-worthy moment, with a single tap right in the palm of your hand.
Router-quality Wi-Fi chip.
Boost your connection with a custom router-grade Wi-Fi chip that gives your phone priority access. Connect to high-speed, wall-to-ceiling Wi-Fi that reaches every corner of your home.
Our most powerful battery to date, with 7,400 mAh
Our largest 7400 mAh Silicon NanoStack battery yet powers your offline life. Plus, with Bypass Charging, you can keep playing until the win screen: stay connected without disconnecting.
Ready for adventure.
Backed by the industry's most comprehensive IP ratings, IP68 & IP69 , the OnePlus 15R doesn't even flinch in the face of sandstorms or shrug off powerful downpours.
Ultra-sharp photography with DetailMax Engine
The OnePlus 15R's camera features our most advanced computational photography engine. Pixel-perfect detail, expansive views, and crisp portraits come alive.
Masterfully merging multiple HDR frames with detailed photos, Ultra Clear Mode creates cinematic images brimming with cheerful colors and rich, lifelike textures.
Make every day epic with 4K slow motion at 120 FPS . The look. The laugh. The hug. All captured in stunning 4K resolution at 120 FPS, as fleeting moments transform into vivid cinematic stories: enjoy the extraordinary every day.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 15R 5G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 16 |
| User interface | OxygenOS 16 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-11-13 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Green |
| Dimensions | 163,4 x 77,04 x 8,3 mm |
| Weight | 214 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,83" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1272 x 2800 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 3600 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 24mm gran angular, 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS) + 8 MP (f/2.2, 16mm, 112˚ ultra gran angular, 1/4.0", 1.12µm); Sensor espectro de color, LED flash, HDR, panorámica; Vídeo: 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS |
| Front camera | 32 MP (f/2.0, 25mm gran angular9; HDR, panorámica; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS, OIS |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 6.0, A2DP, aptX Adaptive, aptX HD, LHDC |
| GSM | 850/900/1800/1900/2100 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900/2100 |
| Network connection | 5G |
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/ax/be)) |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 7400 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado o región</p> |