OnePlus Nord Buds 3R Bluetooth Headphones Black (Ash Black)
OnePlus Nord Buds 3r:
- Up to 54 hours of playback
- Fast charging
- Bluetooth 5.4
- AI translation
- Ultra-low latency of 47 ms
- IP55 water and dust resistance
OnePlus Nord Buds 3R Bluetooth Headphones Black (Ash Black)
OnePlus Nord Buds 3r
Turn up the sound
Play without pause
Forget frequent charging and level up your game. OnePlus Nord Buds 3r delivers up to 54 hours of playtime —our longest-lasting battery for true wireless earbuds. Long trip? Three-day binge-listening party? No problem.
A quick 10-minute charge provides up to 8 hours of music playback. Get a full day's worth of charge in the time it takes to shower, drink coffee, take a nap, or even cram for that next exam and keep going.
Could the battery life be affected over time? The OnePlus Nord Buds 3r has received TÜV battery health certification , promising consistent performance for up to 1,000 charge cycles. That's enough to power through your college years, from day one to graduation.
A double blow
The 12.4 mm driver and titanium-coated diaphragm deliver a powerful combination, balancing deep bass with crisp detail for exceptional sound clarity. Whether you're gaming, pick up the faintest footsteps and distant enemy fire, or streaming, capture subtle audio cues to stay on top of every plot twist.
Every step. Every strike. Every victory. React in real time with lag-free performance, powered by 47ms of ultra-low latency in game mode and seamless Bluetooth® 5.4 connectivity.
AI translation
Whether you're chatting with new classmates from abroad or taking your first trip overseas, eliminate language barriers with a simple tap to activate AI Translation and let the conversation flow.
OnePlus Nord Buds 3r
Turn up the sound
Play without pause
Forget frequent charging and level up your game. OnePlus Nord Buds 3r delivers up to 54 hours of playtime —our longest-lasting battery for true wireless earbuds. Long trip? Three-day binge-listening party? No problem.
A quick 10-minute charge provides up to 8 hours of music playback. Get a full day's worth of charge in the time it takes to shower, drink coffee, take a nap, or even cram for that next exam and keep going.
Could the battery life be affected over time? The OnePlus Nord Buds 3r has received TÜV battery health certification , promising consistent performance for up to 1,000 charge cycles. That's enough to power through your college years, from day one to graduation.
A double blow
The 12.4 mm driver and titanium-coated diaphragm deliver a powerful combination, balancing deep bass with crisp detail for exceptional sound clarity. Whether you're gaming, pick up the faintest footsteps and distant enemy fire, or streaming, capture subtle audio cues to stay on top of every plot twist.
Every step. Every strike. Every victory. React in real time with lag-free performance, powered by 47ms of ultra-low latency in game mode and seamless Bluetooth® 5.4 connectivity.
AI translation
Whether you're chatting with new classmates from abroad or taking your first trip overseas, eliminate language barriers with a simple tap to activate AI Translation and let the conversation flow.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Nord Buds 3r |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-09-08 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 31,1 x 20,3 x 23,3 mm |
| Weight | 4,5 g |
| Case dimensions | 60,2 x 47,5 x 24 mm |
| Case weight | 38,6 g |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Built-in microphone | Enabled |
| Noise Reduction | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Bluetooth | 5.4 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 560 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Others | |
|---|---|
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20.000 Hz |
| Approximate battery life | 54 h |