OnePlus Nord 5 5G 12GB/512GB Gray (Phantom Grey) Dual SIM
OnePlus Nord 5:
- 144Hz AMOLED display
- 50MP front and rear camera
- 4K video
- Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 Chip
- 5200 mAh battery
- 80W SUPERVOOC
- Android 15, Oxygen 15
- 5G connection
OnePlus Nord 5 5G 12GB/512GB Gray (Phantom Grey) Dual SIM
OnePlus Nord 5
At the speed of light. A legend of the night.
Ultra-thin body
Slightly rounded frame for a high-flying feel. Perfect for playing and binge-watching really good games. Completely flat screen for edge-to-edge precision.
Plus Key for quick access to all functions. Includes AI Translate, sound on/off, flashlight, and more.
Turning the mid-range upside down
Snapdragon 8s Gen 3. Smoother graphics and real-time responsiveness: They're left behind, you're the one.
GPS navigation, a video call, extreme FPS gaming, and advanced AI processing run in parallel without slowdown.
Stunning AMOLED display
Enjoy ultra-smooth visuals and vibrant colors on the 6.83-inch Swift AMOLED display with Ultra HDR support, 144Hz adaptive refresh rate, and 450 PPI resolution.
Phone with fast charging and all-day battery
With a high-capacity 5,200mAh battery, this long-lasting smartphone supports 80W SUPERVOOC fast charging. It includes bypass charging to prevent overheating during intense gaming or video calls.
Ultra-sharp 50MP camera for every moment
Capture everything from sweeping landscapes to the finest details with the 50MP main camera with digital zoom. A must-have for photography enthusiasts looking for professional quality.
Create spectacular videos with 4K recording at 60/30 fps, slow motion, and time-lapse modes. Ideal for content creators, vloggers, and mobile filmmakers.
OnePlus Nord 5
At the speed of light. A legend of the night.
Ultra-thin body
Slightly rounded frame for a high-flying feel. Perfect for playing and binge-watching really good games. Completely flat screen for edge-to-edge precision.
Plus Key for quick access to all functions. Includes AI Translate, sound on/off, flashlight, and more.
Turning the mid-range upside down
Snapdragon 8s Gen 3. Smoother graphics and real-time responsiveness: They're left behind, you're the one.
GPS navigation, a video call, extreme FPS gaming, and advanced AI processing run in parallel without slowdown.
Stunning AMOLED display
Enjoy ultra-smooth visuals and vibrant colors on the 6.83-inch Swift AMOLED display with Ultra HDR support, 144Hz adaptive refresh rate, and 450 PPI resolution.
Phone with fast charging and all-day battery
With a high-capacity 5,200mAh battery, this long-lasting smartphone supports 80W SUPERVOOC fast charging. It includes bypass charging to prevent overheating during intense gaming or video calls.
Ultra-sharp 50MP camera for every moment
Capture everything from sweeping landscapes to the finest details with the 50MP main camera with digital zoom. A must-have for photography enthusiasts looking for professional quality.
Create spectacular videos with 4K recording at 60/30 fps, slow motion, and time-lapse modes. Ideal for content creators, vloggers, and mobile filmmakers.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Nord 5 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | OxygenOS 15 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-07-08 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 163,41 x 77,04 x 8,1 mm |
| Weight | 211 g |
| Water and dust resistance | IP65 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,83" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1272 x 2800 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 800 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,8, 24 mm gran angular, 1/1,56", 1,0 μm, PDAF, OIS) + 8 MP (f/2,2, 15 mm, 116° ultra gran angular, 1/4,0", 1,12 μm, AF); Flash LED, Ultra HDR, Panorámica; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30/60/120 fps, giro-EIS |
| Front camera | 50 MP (f/2.0, 21 mm gran angular, 1/2.76", 0.64μm, AF); Panorámica; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30/60 fps; giroscopio EIS |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 50 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, aptX HD, LE, LHDC |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado o región</p> |