OnePlus Pad 3 13.2" 12GB/256GB WiFi Blue (Storm Blue)
OnePlus Pad 3:
- 13.2" 144Hz display
- 12,140 mAh battery
- 80W fast charging
- Snapdragon 8 Elite processor
- 13MP main camera
- 8MP selfie camera
OnePlus Pad 3 13.2" 12GB/256GB WiFi Blue (Storm Blue)
OnePlus Pad 3
Exceptional in every detail
Insurmountable
Snapdragon® 8 Elite . Break all boundaries with a powerful processor and a stunning 3.4K 144Hz display with stunning 12-bit color depth in an ultra-thin metal body.
Steel pixel perfection
Our cutting-edge resolution delivers unparalleled immersive clarity, enhanced by 12-bit color depth for the richest, most lifelike colors possible.
Discover incredible audio
Powered by eight speakers (four woofers and four tweeters), the tablet offers an unparalleled sound experience. From movie theater-quality audio immersion to stunning spatial separation, immerse yourself in a professional-grade soundscape.
Maximum power
Our longest-lasting battery yet . Up to 18 hours of video playback and up to 6 hours of gaming with plenty of AAA graphics.
Perfect connectivity
Enjoy enhanced connectivity between the OnePlus Pad 3 and your OnePlus phone. Discover faster, smoother ways to work and play.
Fine. Strong. Impressive.
A minimally sculpted profile combines with an all-metal body for perfected portable power.
More than intelligent evolution with OnePlus AI
Intelligence is your superpower, with smoother workflows for maximum productivity.
OnePlus Pad 3
Exceptional in every detail
Insurmountable
Snapdragon® 8 Elite . Break all boundaries with a powerful processor and a stunning 3.4K 144Hz display with stunning 12-bit color depth in an ultra-thin metal body.
Steel pixel perfection
Our cutting-edge resolution delivers unparalleled immersive clarity, enhanced by 12-bit color depth for the richest, most lifelike colors possible.
Discover incredible audio
Powered by eight speakers (four woofers and four tweeters), the tablet offers an unparalleled sound experience. From movie theater-quality audio immersion to stunning spatial separation, immerse yourself in a professional-grade soundscape.
Maximum power
Our longest-lasting battery yet . Up to 18 hours of video playback and up to 6 hours of gaming with plenty of AAA graphics.
Perfect connectivity
Enjoy enhanced connectivity between the OnePlus Pad 3 and your OnePlus phone. Discover faster, smoother ways to work and play.
Fine. Strong. Impressive.
A minimally sculpted profile combines with an all-metal body for perfected portable power.
More than intelligent evolution with OnePlus AI
Intelligence is your superpower, with smoother workflows for maximum productivity.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Pad 3 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | OxygenOS 15 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-06-19 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 289,6 x 209,7 x 6 mm |
| Weight | 675 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 13,2" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 2400 x 3392 p |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Brightness | 900 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 13 MP; Sensor de espectro de color, flash LED Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30ps, giroscopio EIS |
| Front camera | 8 MP; Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 13 MP |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6/7), Dual band |
| USB connection | USB 3.2, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, aptX HD, LE |
| Network connection | WiFi |
| NFC | No |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 12140 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|