OnePlus Pad Lite 11" 8GB/128GB LTE Blue (Aero Blue)
OnePlus Pad Lite:
- 11" Eye Care Display
- 9340 mAh battery
- 33W fast charging
- Mediatek Helio G100 processor
- 5MP main camera
- 5MP selfie camera
- LTE connection
- Android 15, OxygenOS 15
OnePlus Pad Lite 11" 8GB/128GB LTE Blue (Aero Blue)
OnePlus Pad Lite
Amplify your game
Maximized epic views
Triple your phone's real estate with a 27.94 cm (11') display. A cinematic 16:10 aspect ratio and smaller bezels deliver a triple benefit: fewer black bars, more immersion, and more screen real estate.
With a large, portable 27.94 cm (11') screen, take your favorite multimedia, ideas and learning wherever you go.
Eye Comfort technology reduces blue light and screen flicker even in low-light conditions. From longer binge-watches to reading sessions, gazing is caring with technology that protects.
Amplified and versatile sound
Four Hi-Res Audio -certified speakers combine with OnePlus' exclusive Omnidirectional Sound Field to deliver immersive, cinematic sound.
Long-lasting fluidity
Stay entertained and power through your studies with a massive 9340mAh battery that lasts all day, with up to 54 days of standby time. With 33W SUPERVOOC fast charging, you'll be back in action in no time.
Years of fluency
The latest OxygenOS 15 is paired with the MTK Helio G100 octa-core chip to deliver power as smooth as day one, for 3 years.
Open Canvas Multitasking
Split and resize your screen to open two apps simultaneously for faster learning, smoother work, and expanded playback options. From AI-powered research for your college papers to watching YouTube while chatting on WhatsApp, discover new ways to flow.
5 MP front and rear cameras
For classroom study, digital note-taking, and photo-based homework help, it earns an A+ rating for super-powered learning.
OnePlus Pad Lite
Amplify your game
Maximized epic views
Triple your phone's real estate with a 27.94 cm (11') display. A cinematic 16:10 aspect ratio and smaller bezels deliver a triple benefit: fewer black bars, more immersion, and more screen real estate.
With a large, portable 27.94 cm (11') screen, take your favorite multimedia, ideas and learning wherever you go.
Eye Comfort technology reduces blue light and screen flicker even in low-light conditions. From longer binge-watches to reading sessions, gazing is caring with technology that protects.
Amplified and versatile sound
Four Hi-Res Audio -certified speakers combine with OnePlus' exclusive Omnidirectional Sound Field to deliver immersive, cinematic sound.
Long-lasting fluidity
Stay entertained and power through your studies with a massive 9340mAh battery that lasts all day, with up to 54 days of standby time. With 33W SUPERVOOC fast charging, you'll be back in action in no time.
Years of fluency
The latest OxygenOS 15 is paired with the MTK Helio G100 octa-core chip to deliver power as smooth as day one, for 3 years.
Open Canvas Multitasking
Split and resize your screen to open two apps simultaneously for faster learning, smoother work, and expanded playback options. From AI-powered research for your college papers to watching YouTube while chatting on WhatsApp, discover new ways to flow.
5 MP front and rear cameras
For classroom study, digital note-taking, and photo-based homework help, it earns an A+ rating for super-powered learning.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Pad Lite |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | OxygenOS 15 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-08-14 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 254,91 x 166,46 x 7,39 mm |
| Weight | 530 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 11" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1200 x 1920 p |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio G100 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 5 MP; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP; Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 5 MP |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS |
| SIM type | SingleSIM |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| USB connection | USB 2.0 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 9340 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Disabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|