OnePlus Watch 3 43mm Bluetooth Black (Black Steel)
OnePlus Watch 3:
- Elegant and lightweight design
- 1.32" AMOLED display
- Snapdragon W5 Gen 1 chips
- Advanced health monitoring
- Up to 7 days of battery life
- More than 100 sports modes
- Dual-frequency GPS
- Wear OS by Google
OnePlus Watch 3 43mm Bluetooth Black (Black Steel)
OnePlus Watch 3
Small design. Long-lasting impact.
Compact power, design to animate
Compact yet powerful , the OnePlus Watch 3 43mm is your all-day wellness companion, seamlessly integrating into your lifestyle while supporting your journey toward balance and mindfulness. With real-time health insights and pro-grade fitness tracking, it helps you take charge of your physical and emotional well-being. Small in size, big on support , it's your stylish companion for living better, every day.
Refined elegance. Redefined intelligence.
A fusion of minimalist style and intelligent performance , the OnePlus Watch 3 43mm elevates everyday wear. Featuring a sleek stainless steel case and precision crown in versatile finishes, its lightweight design delivers all-day comfort.
The OnePlus Watch 3 43mm is designed to complement any style with its polished stainless steel case and refined crown . Whether you like to dress up or dress down, its sleek and versatile design adds a premium touch to every moment.
Smart performance, unmatched endurance
The OnePlus Watch 3 43mm is powered by advanced hardware and software optimization. Whether you're working, exercising, or relaxing, enjoy a seamless experience without the need to constantly recharge.
With our industry-leading dual-engine architecture, the Snapdragon® W5 and BES 2800 chipsets work in harmony to deliver top-tier performance and exceptional battery life.
Professional-level fitness tracking
Stay active on your own terms with over 100 sport modes on the OnePlus Watch 3 43mm. Enhanced tracking for activities like running, tennis, cycling, and skiing provides accurate, pro-grade data—capturing every step, swing, climb, or turn to help you improve with confidence.
Go beyond basic calorie counting. In Running Mode , the OnePlus Watch 3 43mm tracks fat burning zones and measures fat burning efficiency, giving you personalized insights to help you get the most out of every workout.
Up to 60 hours, smart and stable
Enjoy up to 60 hours of battery life in Smart Mode. Plenty of power to keep up with your days and nights without having to constantly recharge.
For those who prioritize battery performance, Power Saving Mode can last up to 7 days of continuous monitoring, helping you achieve your goals without ever having to look at a charging cable.
Running low on battery before bed or during your morning routine? A quick 10-minute charge is all you need. Whether you're getting ready for work or making your first cup of coffee, a quick top-up will power you through the day.
Your well-being, elevated
The OnePlus Watch 3 43mm balances your mind and body with advanced health monitoring . From physical stress and fatigue alerts to heart rate and sleep insights, it's designed to support your well-being every step of the way.
By seamlessly integrating heart rate variability, resting heart rate, and activity data, the OnePlus Watch 3 43mm provides real-time insights into your emotional state to help you stay more balanced. The dynamic emoji feature on the watch face visually reflects your state of mind and body to help you stay connected and focused on your well-being.
The OnePlus Watch 3 43mm tracks key sleep metrics like sleep quality, breathing, blood oxygen, and snoring, so you can understand how well you're actually resting. Wake up to a clear daily sleep report that will help you improve your sleep over time.
OnePlus Watch 3
Small design. Long-lasting impact.
Compact power, design to animate
Compact yet powerful , the OnePlus Watch 3 43mm is your all-day wellness companion, seamlessly integrating into your lifestyle while supporting your journey toward balance and mindfulness. With real-time health insights and pro-grade fitness tracking, it helps you take charge of your physical and emotional well-being. Small in size, big on support , it's your stylish companion for living better, every day.
Refined elegance. Redefined intelligence.
A fusion of minimalist style and intelligent performance , the OnePlus Watch 3 43mm elevates everyday wear. Featuring a sleek stainless steel case and precision crown in versatile finishes, its lightweight design delivers all-day comfort.
The OnePlus Watch 3 43mm is designed to complement any style with its polished stainless steel case and refined crown . Whether you like to dress up or dress down, its sleek and versatile design adds a premium touch to every moment.
Smart performance, unmatched endurance
The OnePlus Watch 3 43mm is powered by advanced hardware and software optimization. Whether you're working, exercising, or relaxing, enjoy a seamless experience without the need to constantly recharge.
With our industry-leading dual-engine architecture, the Snapdragon® W5 and BES 2800 chipsets work in harmony to deliver top-tier performance and exceptional battery life.
Professional-level fitness tracking
Stay active on your own terms with over 100 sport modes on the OnePlus Watch 3 43mm. Enhanced tracking for activities like running, tennis, cycling, and skiing provides accurate, pro-grade data—capturing every step, swing, climb, or turn to help you improve with confidence.
Go beyond basic calorie counting. In Running Mode , the OnePlus Watch 3 43mm tracks fat burning zones and measures fat burning efficiency, giving you personalized insights to help you get the most out of every workout.
Up to 60 hours, smart and stable
Enjoy up to 60 hours of battery life in Smart Mode. Plenty of power to keep up with your days and nights without having to constantly recharge.
For those who prioritize battery performance, Power Saving Mode can last up to 7 days of continuous monitoring, helping you achieve your goals without ever having to look at a charging cable.
Running low on battery before bed or during your morning routine? A quick 10-minute charge is all you need. Whether you're getting ready for work or making your first cup of coffee, a quick top-up will power you through the day.
Your well-being, elevated
The OnePlus Watch 3 43mm balances your mind and body with advanced health monitoring . From physical stress and fatigue alerts to heart rate and sleep insights, it's designed to support your well-being every step of the way.
By seamlessly integrating heart rate variability, resting heart rate, and activity data, the OnePlus Watch 3 43mm provides real-time insights into your emotional state to help you stay more balanced. The dynamic emoji feature on the watch face visually reflects your state of mind and body to help you stay connected and focused on your well-being.
The OnePlus Watch 3 43mm tracks key sleep metrics like sleep quality, breathing, blood oxygen, and snoring, so you can understand how well you're actually resting. Wake up to a clear daily sleep report that will help you improve your sleep over time.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Watch 3 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | Wear OS by Google + RTOS |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-07-08 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 43,2 x 43,2 x 11 mm |
| Weight | 37,8 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Military Certified | MIL-STD-810H |
| Case size | 43 mm |
| Dial Material | Stainless steel |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | Fluoroelastomer |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,32" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 466 x 466 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm) |
| RAM | 2GB |
| Storage | 32 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n), Dual band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, BLE |
| Network connection | Bluetooth |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB-C |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 354 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 100 |
| Electrocardiogram sensor | Enabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 9.0 y superior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 60 h |
| Mobile application | Wear OS |