OnePlus Watch 3 47mm Bluetooth Black (Obsidian Titanium)
OnePlus Watch 3:
- Elegant and durable design
- 1.5" LTPO AMOLED display
- Snapdragon W5 and BES 2700 chips
- Health check in 60 seconds
- Up to 16 days of battery life
- More than 100 sports modes
- Dual-frequency GPS
- Wear OS by Google
OnePlus Watch 3 47mm Bluetooth Black (Obsidian Titanium)
OnePlus Watch 3
Total health. Unparalleled battery life.
Designed to be durable and last a lifetime
OnePlus Watch 3, a masterpiece of elegant design . While retaining the premium stainless steel case, it now features a titanium alloy bezel for extra durability and shine. The crown, with its tapered design and pyramid pattern, ensures precise and ergonomic control.
Health check in 60 seconds
With the OnePlus Watch 3, performing a health check is as simple as raising your wrist and gently tapping the All-in-One Scan. The process takes just 60 seconds , allowing for quick and easy assessments anytime, anywhere.
Track your fitness like a pro
Easily track your route with the precise dual-frequency GPS you'll only find on high-end fitness trackers. It's capable of receiving L1 and L5 band satellite signals. Whether you enjoy running under skyscrapers or hiking through the woods, the Watch 3 will help you find your way lightning-fast thanks to an optimized positioning system and advanced algorithm that transmit a stronger signal.
Choose your sport
Get fit the way you like with over 100 different sport modes on the OnePlus Watch 3. Enhanced exclusive modes like Running, Tennis, Cycling, and Skiing deliver pro-grade tracking with precision measurements that record every step, climb, swing speed, and total strokes.
Ultra Battery Life
From Monday to Friday, the Watch 3 is your all-day companion for work, exercise, and sleep. And if you need a recharge, just 10 minutes of charging will give you a full day's battery life.
For those who prioritize battery performance, Power Saving Mode can last up to 16 days of continuous monitoring, helping you achieve your goals without ever having to look at a charging cable.
Two brains are better than one
We've placed two chips at the heart of this watch to maximize performance and battery life. Our unique dual-chip architecture powers the Snapdragon W5 processors and the latest BES 2800 to deliver some of the most efficient power management features found in a high-end smartwatch.
Amazing for outdoor living
Enjoy the new 1.5-inch LTPO display with maximum clarity outdoors and lower power consumption. The ultra-thin bezel design ensures a larger screen-to-body ratio, making content easier to read and more immersive.
OnePlus Watch 3
Total health. Unparalleled battery life.
Designed to be durable and last a lifetime
OnePlus Watch 3, a masterpiece of elegant design . While retaining the premium stainless steel case, it now features a titanium alloy bezel for extra durability and shine. The crown, with its tapered design and pyramid pattern, ensures precise and ergonomic control.
Health check in 60 seconds
With the OnePlus Watch 3, performing a health check is as simple as raising your wrist and gently tapping the All-in-One Scan. The process takes just 60 seconds , allowing for quick and easy assessments anytime, anywhere.
Track your fitness like a pro
Easily track your route with the precise dual-frequency GPS you'll only find on high-end fitness trackers. It's capable of receiving L1 and L5 band satellite signals. Whether you enjoy running under skyscrapers or hiking through the woods, the Watch 3 will help you find your way lightning-fast thanks to an optimized positioning system and advanced algorithm that transmit a stronger signal.
Choose your sport
Get fit the way you like with over 100 different sport modes on the OnePlus Watch 3. Enhanced exclusive modes like Running, Tennis, Cycling, and Skiing deliver pro-grade tracking with precision measurements that record every step, climb, swing speed, and total strokes.
Ultra Battery Life
From Monday to Friday, the Watch 3 is your all-day companion for work, exercise, and sleep. And if you need a recharge, just 10 minutes of charging will give you a full day's battery life.
For those who prioritize battery performance, Power Saving Mode can last up to 16 days of continuous monitoring, helping you achieve your goals without ever having to look at a charging cable.
Two brains are better than one
We've placed two chips at the heart of this watch to maximize performance and battery life. Our unique dual-chip architecture powers the Snapdragon W5 processors and the latest BES 2800 to deliver some of the most efficient power management features found in a high-end smartwatch.
Amazing for outdoor living
Enjoy the new 1.5-inch LTPO display with maximum clarity outdoors and lower power consumption. The ultra-thin bezel design ensures a larger screen-to-body ratio, making content easier to read and more immersive.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Watch 3 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | Wear OS 5.0 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-03-03 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 47,6 x 46,6 x 11,8 mm |
| Weight | 49,7 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Military Certified | MIL-STD-810H |
| Case size | 47 mm |
| Dial Material | Stainless steel |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | Fluoroelastomer |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,5" |
| Display type | LTPO AMOLED |
| Screen resolution | 466 x 466 p |
| Screen protection | Sapphire crystal glass |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm) |
| RAM | 2GB |
| Storage | 32 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n), Dual band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, BLE |
| Network connection | Bluetooth |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB-C |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 648 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 100 |
| Electrocardiogram sensor | Enabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 8.0 y superior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 16 d |
| Mobile application | Wear OS |