Oppo A16 3GB/32GB Blue (Pearl Blue) Dual SIM CPH2269
Oppo A16 32GB Blue:
- HD+ screen for eye care
- MediaTek Helio G35
- 5000mAh battery
- AI triple camera
Oppo A16 3GB/32GB Blue (Pearl Blue) Dual SIM CPH2269
Oppo A16
Shiny, metallic and cool
From Oppo to the world
Oppo A16 is synonymous with accessibility for everyone. It is a handy, lightweight mobile (190g in weight) and easy to use. It features a 6.52" IPS LCD display, with an HD+ resolution of 720 x 1600 pX. It has a typical brightness of 480 nits and a cover glass made of sheet material. The HD+ display also features smart care technology of the view by AI, and adapts to the ambient light around you. Not only that, but it remembers your brightness preferences and keeps your eyes refreshed throughout the day. But hey, we did not stop here. The triple camera is cool too.
Why have one camera, when you can have three
You can multiply by three your chances of looking good in that photo that may change your future. And all thanks to the three cameras that are included in Oppo, which has a 13MP main camera , which includes autofocus and an 80º wide-angle view. You will be able to capture the little things in life with its 2MP Macro camera , which added to its 2MP depth sensor, will capture all your moments regardless of the moment. The Oppo A16 has the most advanced photography technology with its Artificial Intelligence system, which allows you to make thousands of decisions at the time of taking the shot that will help you get the best version of you.
More energy than a nuclear power plant
And it is not a lie that mobile phones today look like mini nuclear power plants in terms of energy they are capable of retaining. With the 5000 mAh long-lasting battery you can use the device day and night without worrying about charging it in less than two days. Do you like YouTube gameplays, podcasts or tutorials? With the Oppo A16 you can enjoy YouTube for 21 hours without having to worry about the battery. And don't worry if you're away from home and you only have 5% battery left, since you'll have almost 2 hours of battery available to call whoever you want by activating the energy saving mode. And at night, don't worry about running out of battery, because with night standby mode you reduce power consumption throughout the night by 1.21%.
Oppo A16
Shiny, metallic and cool
From Oppo to the world
Oppo A16 is synonymous with accessibility for everyone. It is a handy, lightweight mobile (190g in weight) and easy to use. It features a 6.52" IPS LCD display, with an HD+ resolution of 720 x 1600 pX. It has a typical brightness of 480 nits and a cover glass made of sheet material. The HD+ display also features smart care technology of the view by AI, and adapts to the ambient light around you. Not only that, but it remembers your brightness preferences and keeps your eyes refreshed throughout the day. But hey, we did not stop here. The triple camera is cool too.
Why have one camera, when you can have three
You can multiply by three your chances of looking good in that photo that may change your future. And all thanks to the three cameras that are included in Oppo, which has a 13MP main camera , which includes autofocus and an 80º wide-angle view. You will be able to capture the little things in life with its 2MP Macro camera , which added to its 2MP depth sensor, will capture all your moments regardless of the moment. The Oppo A16 has the most advanced photography technology with its Artificial Intelligence system, which allows you to make thousands of decisions at the time of taking the shot that will help you get the best version of you.
More energy than a nuclear power plant
And it is not a lie that mobile phones today look like mini nuclear power plants in terms of energy they are capable of retaining. With the 5000 mAh long-lasting battery you can use the device day and night without worrying about charging it in less than two days. Do you like YouTube gameplays, podcasts or tutorials? With the Oppo A16 you can enjoy YouTube for 21 hours without having to worry about the battery. And don't worry if you're away from home and you only have 5% battery left, since you'll have almost 2 hours of battery available to call whoever you want by activating the energy saving mode. And at night, don't worry about running out of battery, because with night standby mode you reduce power consumption throughout the night by 1.21%.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | ColorOS 11.1 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2021-07-17 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Colour | Blue |
| Dimensions | 163,8 x 75,6 x 8,4 mm |
| Keyboard | No |
| Pantalla | |
|---|---|
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1600 p |
| Touch screen | Yes |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 480 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Memória RAM | 3 GB |
| Processor | Octa Core |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 32 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 13 MP (f/2.2, 26mm, 1/3.06", 1.12µm, PDAF) + 2 MP (f/2.4,) + 2 MP (f/2.4,) LED flash, HDR, panorama; Video 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.0, 26mm HDR) ; Video 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 13 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |