Oppo A5 Pro 4G 8GB/256GB Blue (Feather Blue) Dual SIM
Oppo A5 Pro:
- 6.67" 90Hz LCD display
- Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen1 (11nm)
- 50MP AI Camera
- High-capacity 5800 mAh battery
- SUPERVOOC 45W fast charging
Oppo A5 Pro 4G 8GB/256GB Blue (Feather Blue) Dual SIM
Oppo A5 Pro
Designed to resist
Design
Thanks to its bionic cushioning that acts like an airbag to protect its essential components, a robust aluminum cover for the motherboard, and 160% more impact-resistant glass, the phone has passed 14 military-grade tests to ensure unparalleled reliability that never disappoints.
Screen and sound
Ultra-bright 1000-nit display . Its ultra-bright 6.67" display maintains visibility even in bright sunlight. So you can bask in the sun without missing a thing.
Immerse yourself in an incredible stereo sound experience with the ability to boost volume up to 300% in noisy environments, so you can enjoy movies, music, and games even on the go.
Performance
AI LinkBoost 2.0 . OPPO's unique network algorithm boosts the signal in busy places like train stations, stadiums, or shopping malls, as well as in areas with weak signal strength, like the countryside or desert. Lag is minimized when gaming and chatting simultaneously, ensuring a smoother and more reliable experience.
Snapdragon 6s 4G Gen1 processor . The 11nm Snapdragon 6 series chip ensures efficient battery use while delivering smooth performance, fast connectivity, and enhanced graphics for a highly reliable overall user experience.
A battery that lasts and lasts
High-capacity 5800 mAh battery . A robust, high-capacity battery that lasts a full day and guarantees 80% better performance than new batteries for over four years.
45W SUPERVOOC Fast Charging . Recharge your phone in minutes with its fast charging system, allowing you to keep up with your hectic lifestyle without interruptions.
Dive into the details
Ultra-sharp 50MP camera . Capture every detail in crystal-clear detail with High Resolution mode and capture your most precious moments with unparalleled precision.
Create stunning portraits with a softly blurred background to give your special events and other once-in-a-lifetime moments a unique and elegant style.
The new Dual-View feature lets you record video using the front and rear cameras simultaneously to capture your reactions to live events or share both your face and the scenery in your travel vlog.
Oppo A5 Pro
Designed to resist
Design
Thanks to its bionic cushioning that acts like an airbag to protect its essential components, a robust aluminum cover for the motherboard, and 160% more impact-resistant glass, the phone has passed 14 military-grade tests to ensure unparalleled reliability that never disappoints.
Screen and sound
Ultra-bright 1000-nit display . Its ultra-bright 6.67" display maintains visibility even in bright sunlight. So you can bask in the sun without missing a thing.
Immerse yourself in an incredible stereo sound experience with the ability to boost volume up to 300% in noisy environments, so you can enjoy movies, music, and games even on the go.
Performance
AI LinkBoost 2.0 . OPPO's unique network algorithm boosts the signal in busy places like train stations, stadiums, or shopping malls, as well as in areas with weak signal strength, like the countryside or desert. Lag is minimized when gaming and chatting simultaneously, ensuring a smoother and more reliable experience.
Snapdragon 6s 4G Gen1 processor . The 11nm Snapdragon 6 series chip ensures efficient battery use while delivering smooth performance, fast connectivity, and enhanced graphics for a highly reliable overall user experience.
A battery that lasts and lasts
High-capacity 5800 mAh battery . A robust, high-capacity battery that lasts a full day and guarantees 80% better performance than new batteries for over four years.
45W SUPERVOOC Fast Charging . Recharge your phone in minutes with its fast charging system, allowing you to keep up with your hectic lifestyle without interruptions.
Dive into the details
Ultra-sharp 50MP camera . Capture every detail in crystal-clear detail with High Resolution mode and capture your most precious moments with unparalleled precision.
Create stunning portraits with a softly blurred background to give your special events and other once-in-a-lifetime moments a unique and elegant style.
The new Dual-View feature lets you record video using the front and rear cameras simultaneously to capture your reactions to live events or share both your face and the scenery in your travel vlog.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | A5 Pro |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | ColorOS 15 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-03-17 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 164,82 x 75,53 x 7,76 mm |
| Weight | 194 g |
| Water and dust resistance | IP69 |
| Military Certified | MIL-STD-810H |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1604 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 1000 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen1 (11 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, gran angular, PDAF) + 2 MP (f/2.4, profundidad); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 1080p@30/60fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.0, gran angular); Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5800 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado o región</p> |