Oppo Find X3 Lite 5G 8GB/128GB Black (Starry Black) Dual SIM CPH2145
OPPO FIND X3 LITE 5G BLACK:
- 8GB RAM and 128GB storage
- 6.43" AMOLED screen, 90Hz
- Qualcomm Snapdragon 765G 5G (7nm)
- Quad camera 64 MP with 4K video
- 65W fast charge
Oppo Find X3 Lite 5G 8GB/128GB Black (Starry Black) Dual SIM CPH2145
Oppo Find X3 Lite 5G
Live your life through its 64 MP camera
Four cameras with 4K video recording
Oppo is another of the Chinese mobile brands that have successfully landed in the European market. Oppo mobiles are characterized by being low-cost terminals, with mid-range features, thus offering smartphones with great value for money. However, the Chinese brand also ventures to navigate the high range and puts all the meat on the grill with its Find X3 range. Specifically, this Oppo Find X3 Lite 5G stands out first of all for its rear camera system.
This system is made up of a 64 MP Wide Angle main camera , an 8 MP Ultra Wide Angle lens, a 2 MP Macro lens and a 2 MP depth sensor. You'll get truly amazing photos, even at night thanks to Al Highlight Video technology , which brings more light and clarity to your videos. In addition, you will be able to record in 4K image quality , like a true film director.
65W super fast charging
A strong point in which Oppo mobiles stand out is in the battery. This Oppo X3 Lite 5G is equipped with a long-lasting 4300 mAh battery , which is capable of supporting your daily rhythm, without the need to carry the charger with you. On the other hand, it also has 65 W SuperVOOC 2.0 fast charging . With just 5 minutes of charging, you will have up to 4 hours of use. Only 35 minutes will be enough to charge the device to 100%.
Smooth performance and display
If we want to summarize this Oppo smartphone in one word, it is undoubtedly "fluidity". Both the screen and the processor offer an unparalleled experience. With a 6.43" display with AMOLED technology, FHD+ resolution at 1080 x 2400 pixels and a 90 Hz refresh rate , this Find X3 Lite 5G offers a great audiovisual experience.
On the other hand, in terms of performance, this device is equipped with a Qualcomm Snapdragon 765G 5G chip , which guarantees fluid processing and adapted to the 5G network speed. You will be able to move between multitasking, play streaming videos and play your favorite games. Just enjoy.
You can now buy Oppo Find X3 Lite 5G at Maxmovil with a 3-year warranty and express shipping.
Oppo Find X3 Lite 5G
Live your life through its 64 MP camera
Four cameras with 4K video recording
Oppo is another of the Chinese mobile brands that have successfully landed in the European market. Oppo mobiles are characterized by being low-cost terminals, with mid-range features, thus offering smartphones with great value for money. However, the Chinese brand also ventures to navigate the high range and puts all the meat on the grill with its Find X3 range. Specifically, this Oppo Find X3 Lite 5G stands out first of all for its rear camera system.
This system is made up of a 64 MP Wide Angle main camera , an 8 MP Ultra Wide Angle lens, a 2 MP Macro lens and a 2 MP depth sensor. You'll get truly amazing photos, even at night thanks to Al Highlight Video technology , which brings more light and clarity to your videos. In addition, you will be able to record in 4K image quality , like a true film director.
65W super fast charging
A strong point in which Oppo mobiles stand out is in the battery. This Oppo X3 Lite 5G is equipped with a long-lasting 4300 mAh battery , which is capable of supporting your daily rhythm, without the need to carry the charger with you. On the other hand, it also has 65 W SuperVOOC 2.0 fast charging . With just 5 minutes of charging, you will have up to 4 hours of use. Only 35 minutes will be enough to charge the device to 100%.
Smooth performance and display
If we want to summarize this Oppo smartphone in one word, it is undoubtedly "fluidity". Both the screen and the processor offer an unparalleled experience. With a 6.43" display with AMOLED technology, FHD+ resolution at 1080 x 2400 pixels and a 90 Hz refresh rate , this Find X3 Lite 5G offers a great audiovisual experience.
On the other hand, in terms of performance, this device is equipped with a Qualcomm Snapdragon 765G 5G chip , which guarantees fluid processing and adapted to the 5G network speed. You will be able to move between multitasking, play streaming videos and play your favorite games. Just enjoy.
You can now buy Oppo Find X3 Lite 5G at Maxmovil with a 3-year warranty and express shipping.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | CPH2145 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | ColorOS 11.1 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2021-03-19 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 159,1 x 73,4 x 7,9 mm |
| Weight | 172 g |
| Keyboard | No |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,43" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 430 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 765G 5G (7 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 64 MP (f/1.7, 26mm, 1/1.73", 0.8µm, PDAF) + 8 MP (f/2.2, 119˚, 1/4.0", 1.12µm) + 2 MP (f/2.4) + 2 MP (f/2.4); LED flash, HDR, panorama; Video: 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS, HDR |
| Front camera | 32 MP (f/2.4, 24mm, 1/2.8", 0.8µm); HDR; Video: 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Rear camera resolution | 64 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Quadruple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 3.1, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4300 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |