OPPO Pad SE 11" 6GB/128GB LTE Blue (Twilight Blue)
OPPO Pad SE:
- 11" LCD Screen
- Mediatek Helio G100 (6 nm)
- 9340 mAh battery and 33W fast charging
- Omnibearing Sound Field Quad Speakers
- Android 15, ColorOS 15
OPPO Pad SE 11" 6GB/128GB LTE Blue (Twilight Blue)
OPPO Pad SE
Non-stop immersive entertainment
Crisp, vivid viewing with Eye-Care display
Enjoy a comfortable, immersive experience while watching movies or reading. The 11-inch high-resolution screen with 500 nits of brightness and a 90Hz refresh rate delivers a smoother, sharper, and more vivid viewing experience.
Day and night. Scientific protection.
The OPPO Pad SE comes loaded with eye-protection features. It boasts TÜV Rheinland certifications guaranteeing low blue light emissions and flicker-free properties. Its sleep mode automatically adjusts the brightness based on the environment, ensuring your eyes stay comfortable day and night.
Large quad speaker for top-notch sound
Enjoy a more immersive experience thanks to the large quad speaker system . Powered by Omnibearing Sound Field technology, the speakers intelligently adapt to the stereo surround sound to deliver a richer, more intense, and captivating audio experience.
Hours of fun with the long-lasting battery
Pure immersion and uninterrupted entertainment thanks to the improved 9340mAh high-capacity battery and 33W fast charging that will keep you going.
Intelligent power saving mode optimizes battery usage to extend the tablet's standby time to up to 800 days , so it's always ready when you need it.
36-month guarantee of absolute performance and fluidity
Up to three years of stable performance and smooth operation for hours and hours of entertainment.
Always connected, always on the front lines
Thanks to O+ Connect , you can share photos and videos with iOS devices with minimal effort. Operating system barriers are a thing of the past.
Simply connect them, and you can mirror your phone's screen on your tablet and instantly share photos, videos, and other files between them.
OPPO Pad SE
Non-stop immersive entertainment
Crisp, vivid viewing with Eye-Care display
Enjoy a comfortable, immersive experience while watching movies or reading. The 11-inch high-resolution screen with 500 nits of brightness and a 90Hz refresh rate delivers a smoother, sharper, and more vivid viewing experience.
Day and night. Scientific protection.
The OPPO Pad SE comes loaded with eye-protection features. It boasts TÜV Rheinland certifications guaranteeing low blue light emissions and flicker-free properties. Its sleep mode automatically adjusts the brightness based on the environment, ensuring your eyes stay comfortable day and night.
Large quad speaker for top-notch sound
Enjoy a more immersive experience thanks to the large quad speaker system . Powered by Omnibearing Sound Field technology, the speakers intelligently adapt to the stereo surround sound to deliver a richer, more intense, and captivating audio experience.
Hours of fun with the long-lasting battery
Pure immersion and uninterrupted entertainment thanks to the improved 9340mAh high-capacity battery and 33W fast charging that will keep you going.
Intelligent power saving mode optimizes battery usage to extend the tablet's standby time to up to 800 days , so it's always ready when you need it.
36-month guarantee of absolute performance and fluidity
Up to three years of stable performance and smooth operation for hours and hours of entertainment.
Always connected, always on the front lines
Thanks to O+ Connect , you can share photos and videos with iOS devices with minimal effort. Operating system barriers are a thing of the past.
Simply connect them, and you can mirror your phone's screen on your tablet and instantly share photos, videos, and other files between them.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Pad SE |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | ColorOS 15 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-05-23 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 245,91 x 166,46 x 7,39 mm |
| Weight | 530 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 11" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1200 x 1920 p |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio G100 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | micro SD 512 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 5MP (f/2,2); FOV 76°; lentes 3P; compatible con enfoque automático; Vídeo: 1080P 30fps, 720P 30fps |
| Front camera | 5MP (f/2,2); FOV 77°; lentes 3P; compatible con Full Frame; Vídeo: 720P 30fps |
| Rear camera resolution | 5 MP |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GSM | 800/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS with GLONASS |
| SIM type | SingleSIM |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 9340 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|