OPPO Reno12 5G 12GB/256GB Black (Brown Black) Dual SIM
OPPO Reno12 5G:
- 6.7" FHD+ AMOLED display with HDR10+ and 120Hz
- 50MP triple camera
- 4K video recording
- MediaTek Dimensity 7300 Energy Chip
- 80W SUPERVOOC fast charging
- IP65 waterproof and dustproof
- Artificial intelligence
OPPO Reno12 5G 12GB/256GB Black (Brown Black) Dual SIM
OPPO Reno12
AI Portrait | AI LinkBoost
Enjoy AI
With just one click , you can easily remove people from the background of your photos and erase unwanted objects. Just circle or tap on them to fix your images without any hassle. Turn your best memories into ideal images in a second.
Make every face look flawless in group photos as AI increases sharpness and reduces distortion for up to ten people. HD detail and texture make every person look like the center of attention.
Whether it's that precious selfie with your idol or a once-in-a-lifetime magical moment, blinking your eyes when you click the shutter used to be a disaster. Now your eyes magically reopen in one click with AI!
Quickly cut out people and pets from photos and add emojis, stickers, backgrounds and more – all without leaving the app. Discover a fun and simple way to make your social media look more stylish.
Always online
AI LinkBoost . Enjoy a smooth, seamless, and consistent connection with faster sharing and more precise navigation, no matter the network conditions.
Unprecedented Reno design
Enjoy the calm waves and waves with this never-before-seen 3D design . This soft-touch phone has a 3D visual effect that transports you to a unique world.
The excellent ergonomics and pressure-free design are the result of rigorous testing at OPPO’s Human Factors Lab , resulting in elegant, fluid curves that fit perfectly in the palm of your hand. The slim and lightweight body provides a barely noticeable feel in hands, pockets and bags.
A billion beautiful colors
Transform your experience with an ultra-bright, nearly borderless display enriched with a billion colors. You'll be immersed in the screen thanks to its high FHD+ resolution , 120Hz refresh rate, and eye protection.
These features have been improved to respond to the touches you want and ignore the ones you make accidentally. And if it starts raining or you're washing dishes, if the screen gets wet or your hands are damp, it still responds with quality.
Your eyesight is valuable, and this phone is designed to take care of your eyes, with smart dimming, reduced blue light and color adjustments so that using your phone at night doesn't disrupt your sleep.
Built to last
We've taken a step further in terms of drop and shock resistance, anti-aging, dust and water resistance, thanks to the implementation of new technologies in glass, metal and shock absorption to make it a truly life-proof phone.
Professional photos with AI
- Ultra wide angle camera
- 50MP main camera
- Macro camera
- 32MP front camera
Record incredibly natural 4K videos with both the front and rear cameras. You'll get deeper details, greater sharpness and more realistic colors.
Let your subject shine through blurred backgrounds with cinematic bokeh style that makes your subjects look clear, details are visible, and colors are beautifully rendered in a natural way.
The best battery life in the Reno range
With OPPO’s proprietary Dynamic Computing Engine, there’s no compromise between enjoying incredible phone performance and the peace of mind of long-lasting battery life.
80W SUPERVOOCTM fast charging and 5000mAh large-capacity battery . Go all day without worry. The fast charging coupled with the large battery will last like new even four years later.
OPPO Reno12
AI Portrait | AI LinkBoost
Enjoy AI
With just one click , you can easily remove people from the background of your photos and erase unwanted objects. Just circle or tap on them to fix your images without any hassle. Turn your best memories into ideal images in a second.
Make every face look flawless in group photos as AI increases sharpness and reduces distortion for up to ten people. HD detail and texture make every person look like the center of attention.
Whether it's that precious selfie with your idol or a once-in-a-lifetime magical moment, blinking your eyes when you click the shutter used to be a disaster. Now your eyes magically reopen in one click with AI!
Quickly cut out people and pets from photos and add emojis, stickers, backgrounds and more – all without leaving the app. Discover a fun and simple way to make your social media look more stylish.
Always online
AI LinkBoost . Enjoy a smooth, seamless, and consistent connection with faster sharing and more precise navigation, no matter the network conditions.
Unprecedented Reno design
Enjoy the calm waves and waves with this never-before-seen 3D design . This soft-touch phone has a 3D visual effect that transports you to a unique world.
The excellent ergonomics and pressure-free design are the result of rigorous testing at OPPO’s Human Factors Lab , resulting in elegant, fluid curves that fit perfectly in the palm of your hand. The slim and lightweight body provides a barely noticeable feel in hands, pockets and bags.
A billion beautiful colors
Transform your experience with an ultra-bright, nearly borderless display enriched with a billion colors. You'll be immersed in the screen thanks to its high FHD+ resolution , 120Hz refresh rate, and eye protection.
These features have been improved to respond to the touches you want and ignore the ones you make accidentally. And if it starts raining or you're washing dishes, if the screen gets wet or your hands are damp, it still responds with quality.
Your eyesight is valuable, and this phone is designed to take care of your eyes, with smart dimming, reduced blue light and color adjustments so that using your phone at night doesn't disrupt your sleep.
Built to last
We've taken a step further in terms of drop and shock resistance, anti-aging, dust and water resistance, thanks to the implementation of new technologies in glass, metal and shock absorption to make it a truly life-proof phone.
Professional photos with AI
- Ultra wide angle camera
- 50MP main camera
- Macro camera
- 32MP front camera
Record incredibly natural 4K videos with both the front and rear cameras. You'll get deeper details, greater sharpness and more realistic colors.
Let your subject shine through blurred backgrounds with cinematic bokeh style that makes your subjects look clear, details are visible, and colors are beautifully rendered in a natural way.
The best battery life in the Reno range
With OPPO’s proprietary Dynamic Computing Engine, there’s no compromise between enjoying incredible phone performance and the peace of mind of long-lasting battery life.
80W SUPERVOOCTM fast charging and 5000mAh large-capacity battery . Go all day without worry. The fast charging coupled with the large battery will last like new even four years later.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Reno12 5G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | ColorOS 14.1 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-06-25 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 161,4 x 74,1 x 7,5 mm |
| Weight | 178 g |
| Water and dust resistance | IP65 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,7" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2412 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 600 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | MediaTek Dimensity 7300-Energy |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,8, 26 mm gran angular, 1/1,95", 0,8 μm, PDAF multidireccional, OIS) + 8 MP (f/2,2, 16 mm, 112° ultra gran angular, 1/4,0", 1,12 μm) + 2 MP (f/2,4, macro); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 4K@30fps, 1080p, 720p, Giroscopio EIS, OIS, HDR |
| Front camera | 32 MP (f/2.0, 21 mm gran angular, 1/3.1", PDAF); Panorámica, HDR; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30fps, giro-EIS |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región</p> |