OPPO Reno13 5G 12GB/256GB White (Plume White) Dual SIM
OPPO Reno13 5G:
- 1.5K 6.6" AMOLED display
- 50MP Triple Camera
- MediaTek Dimensity 8350 chip
- 5600 mAh battery
- 80W SUPERVOOC fast charging
- IP69 waterproof and dustproof
- Artificial intelligence
OPPO Reno13 5G 12GB/256GB White (Plume White) Dual SIM
OPPO Reno13 5G
With style at all times
Excellent design, built to last
Aerospace-grade aluminum provides superior texture and comfort, along with increased durability, creating a reliable, high-end experience .
Go beyond the edges
1.5K 6.6” AMOLED display with incredible colors and a maximum brightness of 1,600 Nits that will make you enjoy hours with it, along with the best fluidity in a smartphone screen thanks to its 120Hz , which will make you enjoy your movies, series and games like never before. It is accompanied by Stereo Sound with 300% Ultra Volume Mode so you can listen to it anywhere without having to use headphones and enjoy this incredible screen even more. In addition, you have maximum security thanks to its on-screen fingerprint unlock , which will allow you to make your unlocks or payments in the fastest and safest way.
Ultra-sharp camera system
50 MP main camera with OIS with incredible detail and definition and great versatility, thanks to the work of OPPO and its AI photo processing that will get you the best results even in the worst conditions, with different modes to become the envy of your social networks and those closest to you. In addition, it is accompanied by an 8 MP Ultra Wide Angle Camera for your group photos and landscapes and a 2 MP Bokeh Camera for your cinematic portraits. We know that selfies are your thing, so we improved with a 50MP Selfie Camera to be the envy of your group of friends.
High performance, maximum enjoyment
MediaTek Dimensity 8350 Platform . Smoother, more responsive gaming and the latest AI capabilities are all enabled by this custom 4nm octa-core chip, jointly developed by MediaTek and OPPO.
You have the energy
With a 5,600 mAh battery and 80W SUPERVOOC fast charging, the Reno13 5G will be the perfect everyday companion, with a large battery that will keep you going for up to two days without needing to charge it and its fast charging that will get you back to giving it your all in 55 minutes , you won't need to carry the charger around. In addition, we include the best battery system on the market, with 5 years of durability , carried out by experts and in OPPO laboratories, so that time is not a barrier with your OPPO.
OPPO Reno13 5G
With style at all times
Excellent design, built to last
Aerospace-grade aluminum provides superior texture and comfort, along with increased durability, creating a reliable, high-end experience .
Go beyond the edges
1.5K 6.6” AMOLED display with incredible colors and a maximum brightness of 1,600 Nits that will make you enjoy hours with it, along with the best fluidity in a smartphone screen thanks to its 120Hz , which will make you enjoy your movies, series and games like never before. It is accompanied by Stereo Sound with 300% Ultra Volume Mode so you can listen to it anywhere without having to use headphones and enjoy this incredible screen even more. In addition, you have maximum security thanks to its on-screen fingerprint unlock , which will allow you to make your unlocks or payments in the fastest and safest way.
Ultra-sharp camera system
50 MP main camera with OIS with incredible detail and definition and great versatility, thanks to the work of OPPO and its AI photo processing that will get you the best results even in the worst conditions, with different modes to become the envy of your social networks and those closest to you. In addition, it is accompanied by an 8 MP Ultra Wide Angle Camera for your group photos and landscapes and a 2 MP Bokeh Camera for your cinematic portraits. We know that selfies are your thing, so we improved with a 50MP Selfie Camera to be the envy of your group of friends.
High performance, maximum enjoyment
MediaTek Dimensity 8350 Platform . Smoother, more responsive gaming and the latest AI capabilities are all enabled by this custom 4nm octa-core chip, jointly developed by MediaTek and OPPO.
You have the energy
With a 5,600 mAh battery and 80W SUPERVOOC fast charging, the Reno13 5G will be the perfect everyday companion, with a large battery that will keep you going for up to two days without needing to charge it and its fast charging that will get you back to giving it your all in 55 minutes , you won't need to carry the charger around. In addition, we include the best battery system on the market, with 5 years of durability , carried out by experts and in OPPO laboratories, so that time is not a barrier with your OPPO.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Reno13 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | ColorOS 15 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-02-24 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | White |
| Dimensions | 157,9 x 74,3 x 7,24 mm |
| Weight | 181 g |
| Water and dust resistance | IP69 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,6" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1256 x 2760 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1200 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 8350 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,8, 26 mm gran angular, 1/1,95", PDAF, OIS) + 8 MP (f/2,2, 15 mm, 115° ultra gran angular, 1/4,0", 1,12 μm, AF) + 2 MP (f/2,4, profundidad); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30/60/120 fps, giro-EIS |
| Front camera | 50 MP (f/2.0, 21 mm gran angular, AF); Panorámica, HDR; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30/60 fps, giroscopio EIS |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 50 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, aptX HD, LHDC |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5600 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | * La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región |