OPPO Reno13 Pro 5G 12GB/512GB Gray (Graphite Grey) Dual SIM
OPPO Reno13 Pro:
- 6.83" FHD+ AMOLED display
- 50MP Triple Camera
- MediaTek Dimensity 8350 chip
- 5800 mAh battery
- 80W SUPERVOOC fast charging
- IP69 waterproof and dustproof
- Artificial intelligence
OPPO Reno13 Pro 5G 12GB/512GB Gray (Graphite Grey) Dual SIM
OPPO Reno13 Pro
With style at all times
The trendiest renewed design for this season.
Reno13 Pro 5G brings a new finish called Butterfly Shadow Design , to give it a unique look in butterfly design and colors, which will delight those looking for something exclusive, that attracts attention and is light and comfortable in the hand with its 195g weight and 7.55mm thickness. In addition, you get the most resistant smartphone in its price range, thanks to its IP69 resistance , bulletproof! With the new Splash Touch Technology , forget about problems on your screen when it's wet. Difficult situations? Easy solutions with OPPO.
OPPO's Artificial Intelligence that you've always needed in your day.
OPPO is taking a step forward, and thanks to the new AI technology and features you'll have in the Reno13 Pro 5G, taking and editing your photos or making your complicated daily tasks easier will never be so easy. Thanks to features like AI Reflection Remover, AI Unblur, or AI Clarity Enhancer , you can correct those small problems that have always appeared in your photos, thanks to the help of OPPO's AI. All this at any time, improving connectivity and communication with AI Linkboost 2.0 in those complicated environments with a lot of people, such as festivals or concerts.
The cinema experience in your hand, just the way you've always wanted.
6.83” FHD+ AMOLED display with incredible colors and brightness of 1,600 Nits that will make you enjoy hours with it, along with the best fluidity in a smartphone screen thanks to its 120Hz , which will make you enjoy your movies, series and games like never before. It is accompanied by Stereo Sound with 300% Ultra Volume Mode so you can listen to it anywhere without having to use headphones and enjoy this incredible screen even more. In addition, you have maximum security thanks to its on-screen fingerprint unlock , which will allow you to make your unlocks or payments in the fastest and safest way.
A telephoto lens to enjoy every moment, as if you were right there.
50MP main camera with OIS and new Sony IMX890 sensor with incredible detail and definition and great versatility, thanks to the work of OPPO and its AI photo processing that will get you the best results even in the worst conditions, with different modes to become the envy of your social networks and those closest to you. In addition, it is accompanied by a 50MP 3.5x Telephoto Camera to achieve the best definition, even from a distance. We know that selfies are your thing, so we incorporate a 50MP Selfie Camera to be the envy of your group of friends. 50MP, 50MP, 50MP! And if all this seems little to you ... you can record dual videos in 4K . Become the expert in professional-level portraits on your social networks.
May the best performance be with you!
A perfect smartphone to give you hours and hours of entertainment and functionality, while still performing like the first day over time, with 512GB of storage so you can store and never have to delete anything. 12GB of RAM to keep everything running smoothly and keep all your favorite apps ready and open whenever you need them, with the option to expand up to 24GB so everything works like the first day. These memories are accompanied by a high-performance processor, such as the Mediatek Dimensity 8350 , a high-end processor with such great performance that you'll feel everything runs much faster.
The largest battery ever seen in Reno, for more and more.
With a 5,800 mAh battery and 80W SUPERVOOC fast charging, the Reno13 Pro 5G will be the perfect everyday companion, with a large battery that will keep you going for up to two days without needing to charge it and its fast charging that will get you back to giving it your all in 55 minutes, you won't need to carry a charger around. In addition, we include the best battery system on the market, with 5 years of durability, carried out by experts and in OPPO laboratories, so that time is not a barrier with your OPPO.
OPPO Reno13 Pro
With style at all times
The trendiest renewed design for this season.
Reno13 Pro 5G brings a new finish called Butterfly Shadow Design , to give it a unique look in butterfly design and colors, which will delight those looking for something exclusive, that attracts attention and is light and comfortable in the hand with its 195g weight and 7.55mm thickness. In addition, you get the most resistant smartphone in its price range, thanks to its IP69 resistance , bulletproof! With the new Splash Touch Technology , forget about problems on your screen when it's wet. Difficult situations? Easy solutions with OPPO.
OPPO's Artificial Intelligence that you've always needed in your day.
OPPO is taking a step forward, and thanks to the new AI technology and features you'll have in the Reno13 Pro 5G, taking and editing your photos or making your complicated daily tasks easier will never be so easy. Thanks to features like AI Reflection Remover, AI Unblur, or AI Clarity Enhancer , you can correct those small problems that have always appeared in your photos, thanks to the help of OPPO's AI. All this at any time, improving connectivity and communication with AI Linkboost 2.0 in those complicated environments with a lot of people, such as festivals or concerts.
The cinema experience in your hand, just the way you've always wanted.
6.83” FHD+ AMOLED display with incredible colors and brightness of 1,600 Nits that will make you enjoy hours with it, along with the best fluidity in a smartphone screen thanks to its 120Hz , which will make you enjoy your movies, series and games like never before. It is accompanied by Stereo Sound with 300% Ultra Volume Mode so you can listen to it anywhere without having to use headphones and enjoy this incredible screen even more. In addition, you have maximum security thanks to its on-screen fingerprint unlock , which will allow you to make your unlocks or payments in the fastest and safest way.
A telephoto lens to enjoy every moment, as if you were right there.
50MP main camera with OIS and new Sony IMX890 sensor with incredible detail and definition and great versatility, thanks to the work of OPPO and its AI photo processing that will get you the best results even in the worst conditions, with different modes to become the envy of your social networks and those closest to you. In addition, it is accompanied by a 50MP 3.5x Telephoto Camera to achieve the best definition, even from a distance. We know that selfies are your thing, so we incorporate a 50MP Selfie Camera to be the envy of your group of friends. 50MP, 50MP, 50MP! And if all this seems little to you ... you can record dual videos in 4K . Become the expert in professional-level portraits on your social networks.
May the best performance be with you!
A perfect smartphone to give you hours and hours of entertainment and functionality, while still performing like the first day over time, with 512GB of storage so you can store and never have to delete anything. 12GB of RAM to keep everything running smoothly and keep all your favorite apps ready and open whenever you need them, with the option to expand up to 24GB so everything works like the first day. These memories are accompanied by a high-performance processor, such as the Mediatek Dimensity 8350 , a high-end processor with such great performance that you'll feel everything runs much faster.
The largest battery ever seen in Reno, for more and more.
With a 5,800 mAh battery and 80W SUPERVOOC fast charging, the Reno13 Pro 5G will be the perfect everyday companion, with a large battery that will keep you going for up to two days without needing to charge it and its fast charging that will get you back to giving it your all in 55 minutes, you won't need to carry a charger around. In addition, we include the best battery system on the market, with 5 years of durability, carried out by experts and in OPPO laboratories, so that time is not a barrier with your OPPO.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Reno13 Pro |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | ColorOS 15 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-02-24 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 162,7 x 76,5 x 7,55 mm |
| Weight | 195 g |
| Water and dust resistance | IP69 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,83" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1276 x 2800 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1200 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 8350 (4nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 24 mm gran angular, 1/1.56", 1.0μm, PDAF multidireccional, OIS) + 50 MP (f/2.8, 85 mm teleobjetivo, PDAF, OIS, zoom óptico 3.5x) + 8 MP (f/2.2, 15 mm, 116° ultra gran angular, 1/4.0", 1.12μm); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 4K@30/60 fps |
| Front camera | 50 MP (f/2.0, 21 mm gran angular, AF); Panorámica, HDR; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30/60 fps, giroscopio EIS |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 50 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5800 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | * La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región |