OPPO Reno14 5G 12GB/512GB Green (Luminous Green) Dual SIM
OPPO Reno14 5G:
- 6.59" AMOLED display
- 50MP Triple Camera
- Mediatek Dimensity 8350 chip (4nm)
- 6000 mAh battery
- 80W SUPERVOOC fast charging
- IP68 waterproof and dustproof
- Artificial intelligence
OPPO Reno14 5G 12GB/512GB Green (Luminous Green) Dual SIM
OPPO Reno14 5G
Flash Photography | AI Editor 2.0
Your seamless style statement
Velvet Glass offers a smooth, matte texture that feels wonderfully soft to the touch and will turn heads at the party. Fingerprint-resistant and cutting-edge, your phone just got some real feels.
Crafted from a single piece of sculpted glass , this design feels as premium as it looks. No seams, no edges, just pure, polished beauty that makes you stand out in any crowd.
More screen, less frame . Ultra-thin bezels make everything you watch, scroll, or shoot feel bigger, brighter, and more immersive.
Tough enough for takeoff, stylish enough for every party. The aerospace-grade aluminum frame provides durability with a sleek, feather-light feel.
It boasts great clarity
120Hz Smart Adaptive Display . From epic binge-watching sessions to on-the-go scrolling, the large, 1 billion-color light-sensing display delivers an immersive experience. With Splash Touch and Glove Mode, it stays smooth and responsive, rain or shine, bare-handed or bundled up.
AI Flash Photography
Struggling with dark party photos? Not anymore. With an industry-leading flash , this camera captures your best moments, whether they're candlelit dinners or midnight parties. Launch it and light up the party in seconds.
The Reno14 5G features powerful hardware and a 3.5x 50MP telephoto camera . Enjoy your nighttime moments in sharper, more detailed, and fully shareable detail no matter how late it is.
Capture the party in ultra-clear 4K HDR . From dance floor drama to the highlights, this video mode nails every tone and transition, delivering stunning detail and lifelike colors.
Boost your performance
MediaTek Dimensity 8350 platform . Jointly tuned by OPPO and MediaTek, this chip delivers next-level speed without the power drain. Game smoother, load faster, and capture 4K HDR, all while staying cool under pressure.
Small but mighty. The Nano Dual-Drive cooling architecture keeps your phone cool during intense gaming sessions, so performance stays at its peak, even when the heat is on.
Play without worries
Play longer, wait less. A massive 6000mAh battery keeps you powered all day, and when you need a top-up, it gets you back on the battlefield in an instant with 80W SUPERVOOC Flash Charging.
OPPO Reno14 5G
Flash Photography | AI Editor 2.0
Your seamless style statement
Velvet Glass offers a smooth, matte texture that feels wonderfully soft to the touch and will turn heads at the party. Fingerprint-resistant and cutting-edge, your phone just got some real feels.
Crafted from a single piece of sculpted glass , this design feels as premium as it looks. No seams, no edges, just pure, polished beauty that makes you stand out in any crowd.
More screen, less frame . Ultra-thin bezels make everything you watch, scroll, or shoot feel bigger, brighter, and more immersive.
Tough enough for takeoff, stylish enough for every party. The aerospace-grade aluminum frame provides durability with a sleek, feather-light feel.
It boasts great clarity
120Hz Smart Adaptive Display . From epic binge-watching sessions to on-the-go scrolling, the large, 1 billion-color light-sensing display delivers an immersive experience. With Splash Touch and Glove Mode, it stays smooth and responsive, rain or shine, bare-handed or bundled up.
AI Flash Photography
Struggling with dark party photos? Not anymore. With an industry-leading flash , this camera captures your best moments, whether they're candlelit dinners or midnight parties. Launch it and light up the party in seconds.
The Reno14 5G features powerful hardware and a 3.5x 50MP telephoto camera . Enjoy your nighttime moments in sharper, more detailed, and fully shareable detail no matter how late it is.
Capture the party in ultra-clear 4K HDR . From dance floor drama to the highlights, this video mode nails every tone and transition, delivering stunning detail and lifelike colors.
Boost your performance
MediaTek Dimensity 8350 platform . Jointly tuned by OPPO and MediaTek, this chip delivers next-level speed without the power drain. Game smoother, load faster, and capture 4K HDR, all while staying cool under pressure.
Small but mighty. The Nano Dual-Drive cooling architecture keeps your phone cool during intense gaming sessions, so performance stays at its peak, even when the heat is on.
Play without worries
Play longer, wait less. A massive 6000mAh battery keeps you powered all day, and when you need a top-up, it gets you back on the battlefield in an instant with 80W SUPERVOOC Flash Charging.
Specifications
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, aptX HD, LE, LHDC |
| Memória RAM | 12 GB |
| Colour | Green |
| Dimensions | 157,90 x 74,73 x 7,42 mm |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1256 x 2760 p |
| Camera | 50 MP (f/1,8, 26 mm gran angular, PDAF, OIS) + 50 MP (f/2,8, 80 mm teleobjetivo, PDAF, OIS, zoom óptico 3,5x) + 8 MP (f/2,2, 15 mm, 116° ultra gran angular, 1,12 μm, AF); Flash LED, HDR, panorámica; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30/60/120 fps, giro-EIS, HDR |
| Front camera | 50 MP (f/2.0, 21 mm gran angular, AF); Panorámica, HDR; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30/60 fps, giro-EIS, HDR |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM |
| Charging connector | USB-C |
| Alert button | Disabled |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | ColorOS 15 |
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Torch | Disabled |
| Additional information | * La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región |
| Touch screen | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| Processor | Octa Core |
| Front camera resolution | 50 megapixels |
| Product status | New |
| Removable battery | No |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Fast Charging | Yes |
| Storage | 512 GB |
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Number of rear cameras | Triple |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1200 nits |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Fecha de lanzamiento | 2025-05-23 00:00:00 |